، بزرگترین عیب انسان

سنگ خیلی بزرگ وانسان

بزرگترین عیب انسان

۱۱۱- ترجمه:ویهودگفتند: هرگز به بهشت نرود جز طایفه یهود و نصاری گفتند: جز طایفه نصاری، بگو ای پیغمبر که این شما را آرزوئیست ، بگو: بر این دعوی برهان آورید اگر راست می گوئید.

*قرآن همیشه، تا قیامت زنده و پابرجاست و راهنمای پرهیزکاران متقی است، آن ها می گویند: به عنوان یهودکار می کنیم و ما هم به عنوان شیعه می گوییم کار می کنیم.هر کس می گوید دین ما بر حق است و خودش را بر حق می داند وقتی ادعا کنیم و عمل هیچ ؛ چه فایده؟ ادعای شیعه ی حضرت علی (علیه السلام ) بودن را داریم ولی در عمل چقدر از آن بزرگواران الگو می گیریم؟وظیفه داریم مسائل احکامی را از مجتهدمان سؤال کنیم. خداوند خودشان دست همۀ ما را بگیرند.

۱۱۲- ترجمه:آری کسی که تسلیم حکم خدا گردید و نیکوکار گشت مسلم اجرش نزد خداست و او را هیچ خوف و اندیشه و هیچ اندوهی نخواهد بود.

*چه بسا می گوییم فلان شخص در نزد خداوند مقرب است و خداوند”علیم بذات الصدور” هستند ،نمی دانیم شاید دیگری در نزد خداوند بهتر است، بزرگترین عیب این است که خودمان را از همه بهتر بدانیم.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم )می فرمایند:

آدمی را همین عیب بس که در او سه خصلت باشد :عیب های مردم را ببیند و عیب های خود را نبیند،چیزی را که خودش دچار آن است برا ی مردم شرم آور بداند و همنشین را با گفتار و کردار بیهوده بیازارد.[۱]

چه بسا یک خانم خانه دار که سواد کمی دارند ،از یک خانم باسواد که همیشه دارندقران را تعلیم می دهند بهتر باشند تا در این دنیا هستیم به حساب خودمان برسیم.

حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله)می فرمایند:

به حساب خود برسید قبل از این که به حسابتان برسند.[۲]

و حکم خدا را عمل کنیم نه حکم دلمان حتی گول کار خیرمان را هم نخوریم .کسی که حکم خداوند را انجام می دهد خوف و اندوهی ندارد چنین کسی ولّی خداست که اگر تمام دنیا در برابرش بایستند دچار تزلزل و اضطراب نمی شود زیرا کارش را درست و بر اساس فرامین الهی انجام می دهد همین است که می گوییم قرآن همیشگی است اگر در خانواده حکم خداوند اجرا بشود هیچ گاه مجادله پیش نمی آید. نه مرد سالاری ،نه زن سالاری،حکم خداوند سالاری. نگوئیم دیگران قبول ندارند.باید انجام وظیفه کنیم چه کسی قبول کند یا نکند؛روز قیامت این جور عذرها را از ما قبول نمی کنند.

۱۱۳- ترجمه:یهود براین دعوایند که نصاری را از حق چیزی در دست نیست ونصاری بر این دعوی که یهود را ،در صورتی که هر دوگروه یکسانند درخواندن کتاب بی بهره اند وخداوند در این اختلافات روز قیامت حکم خواهد فرمود.

۱۱۴ترجمه:وکیست ستمکارتر از آن که مردم را ازذکر نام خدا در مساجد منع کندودر خرابی آن اهتمام وکوشش نماید،چنین گروه رانشاید که در مساجد راه دهید جز آن که بر خود ترسان باشند،این گروه رادر دنیا ذلت وخواری نصیب است و در آخرت عذابی سخت.

*حرمت مسجد را نگه داریم که هیچ گونه گناهی در مسجد نشود فقط حرف الهی باشد صحبت لغو و بیهوده هم نباشد.

(سوره مبارکه بقره )

[۱] میزان الحمکه، حکمت ۱۴۷۷۳

[۲] میزان الحکمه ،حکمت۳۹۹۶

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا