خانه / نمی از باران / اخلاق در قلمرو قران (سیره علوی) / اراده کنیم به حقیقت می رسیم

اراده کنیم به حقیقت می رسیم

مشت گره کرده وسیم خاردار

اراده کنیم به حقیقت می رسیم

۷۰- ترجمه:گفتند وی می فرماید در حقیقت آن ماده گاوی است که نه رام است تا زمین را شخم زند ونه کشتزار راآبیاری کند،بی نقص است و هیچ لکه ای در آن نیست گفتند:اینک سخن درست آوردی. پس آن را سر بریدند و چیزی نمانده بود که نکنند.

*چه فایده دارد که مرتبا کسی را اذیت کنیم و ایرادهای باصطلاح بنی اسرائیلی بگیریم و و قت اورا بگیریم و آن وقت هم معلوم نباشد که آیا عمل می کنیم یا نمی کنیم.

باید تابع مطلق شخص ذی صلاحی باشیم -که خودتابع مطلق اوامرالهی باشد- و به او کمک کند در این راه حکم خدا را از دهان هر کس که شنیدیم سریع بپذیریم و به آن عمل کنیم.

. ان اشاءالله بی چون و چرا در اجرای اوامر الهی کوشا و تزکیه نفس داشته باشیم تا به حقیقت برسیم

قدر علمای اهل اخلاق و معرفت را نمی دانیم در زمان زنده بودنشان از آنها بهره نمی بریم وقتی از دنیا رفتند افسوس می خوریم،باید بدانیم که درهر زمان به اذن خدا اولیا وجوددارند ولی شناختشان بسیار مشکل است پس اگر شخصی با علم معرفتی و اخلاقی در دسترس مان داریم ان شاءالله سعی کنیم نهایت بهره را از او ببریم.

حضرت امام علی(علیه السلام)می فرمایند:

“کسی که تورا به اصلاح نفست فرمان دهد،سزاوارترین کسی است که از او اطاعت کنی” .

ان شاءالله که خداوند با فضل خودشان دستمان را بگیرند.

۷۵- ترجمه:آیا طمع داریدکه به شما ایمان بیاورند؟آنکه گروهی از آنان سخنان خدا را می شنیدند سپس آن را بعد از فهمیدنش تحریف می کردند و خودشان هم می دانستند.

*ایمان بیاوریم به نحوی که برنگردیم و طوری نباشد که بگوییم به نظر من چنین و چنان ،ما کی هستیم که از خودمان چیزی بگوییم یا عمل کنیم؟پس ولی فقیه و علمای اهل معرفت و دین چه می شوند؟

۷۶ترجمه: و چون باکسانی که ایمان آورده اند برخورد کنند می گویند:ما ایمان آوردیم و وقتی با همدیگر خلوت می کنند می گویند چرا از آن چه خداوند بر شما گشوده است بر آنان حکایت می کنید تا از آنان به آن پروردگارتان بر ضد شما استدلال کنند؟ آیا فکر نمی کنید؟

*آنهایی که منافق[از نظر اخلاقی] هستند سخنانشان ما را گول می زند کاملا حواسمان باشد مثلا بعضی خیلی مهربان هستند و به همه کمک می کنند اما نماز نمی خوانند آیا عقل سلیم می گوید به این شخص نزدیک شویم؟ اگر با او دوست شویم هوای دل است.چرا؟ چون به ما کمک می کند او را دوست داریم ولی حکم خدا را نقص می کند و نماز نمی خواند،حواسمان باشد این اشخاص چیزهایی را که می دانند یاد نمی دهند مؤدبانه کار می کنند مواظب باشیم جذب شان نشویم خداوند به ما عقل داده اند. نیت خیر همراه با شریعت است که کمال می آفریند.

۷۷ترجمه:آیا نمی دانید که خداوند آنچه را پوشیده می دارند و آنچه را آشکار می کنند می دانند؟

*ما مرتب می گوییم خداوند از رگ گردن به ما نزدیک ترند .[فقط] وقتی مشکل داریم خدا خدا می کنیم. خداوند به نیت و فکرمان آگاهند، فکر می کنیم خوب هستیم ولی در اعراف گیر می افتیم هیچ چیز را نمی توانیم از خداوند پنهان کنیم. پس خداوند از خودمان به ما نزدیکترند.

پیامبر اکرم_صلوات الله علیهم اجمعین_ می فرمایند:

مردم مطابق نیت های خود محشور می شوند.

۷۸-

ترجمه:و بعضی از آنان بی سوادانی هستند که کتاب خدا را جز خیالات خامی نمی دانند و فقط گمان می برند.

*پرکارترین حس در انسان،حس وهم و خیال است، وهم از خیال بالاتر است شاید به دیدن و شنیدن هم برسد عاقل کسی است که اگر وهم به سراغش آمد از شخص ذی صلاح کمک بگیرد

حضرت پیامبر اکرم (صلی الله عیه وآله وسلم) :

رؤیا سه گونه است:نویدی از جانب خداوند،حدیث نفس(ذهنیات انسان)و ترسی که شیطان پدید می آورد.[۱]

.وهم و خیال چه کارها که نمی کند.گاهی نسبت به شخصی حسادت می کنیم و نمی توانیم بروز دهیم (دچار خیالبافی و توهم می شویم) این راه سخت ، لطیف ترین و دقیق ترین است.

(آیاتی از سوره مبارکه بقره)

[۱] کنز العمال -۴۱۳۸۵

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا