خانه / حکیمانه / اساس زندگی

اساس زندگی

بسمه تعالی

Allahu_Akbar

اگر نَفس، حالت ناریت (آتش)داشته باشد، نتیجه اش همین شرارت هایی است که از ابتدای خلقت بوده است. شرارت ، مال انسان است، بزرگش مال آمریکا و شرق و غرب است و کوچکش مال ماهاست.ما هم از آتش دور نیستیم. اگر بخواهید چشم و گوش و زبان و دست اصلاح شود،باید این مبدأ نار ، که نفس انسان است، اصلاح شود. اگر این مبدأ فرماندهی اصلاح شد، دیگر فرمان شر از او صادر نمی شود. چشم و گوش انسان، صرف اطاعت حق می شود.مبدأ تمام عوارضی که اعضا و جوارح انسان به آن مبتلا هستند، خرابی نفس است. اگر نفس خراب نباشد، اعضا و جوارح کار بد انجام نمی دهند و تا این نفس اصلاح نشود، کار چشم و گوش و دست و زبان قابل اصلاح نیست. لذا حضرت علی علیه السلام در سفارش های خود به مالک اشتر می فرمایند : “اَملِک هَویک” معنایش این است که تو مالک بر نفس باشی ، نه این که نفس ، مالک بر تو باشد.بایدآتش نفس را خاموش کرد و گرنه این آتش ،دائم مشغول کار است.شاید بسیاری از اعمال صالح انسان را هم خراب کند. به جای این که نماز، انسان را بالا ببرد پایین می آورد، به خاطر آن وجوه شیطانی که در نفس انسان است.نمازی که برای سیاست باشد، برای این باشد که خود را در اجتماع به قدس و ایمان و توحید معرفی کند، تا کلاه سر مردم بگذارد، این نماز بالا نمی رود.

پس باید نفس را اصلاح کرد و اصلاح نفس وقتی ممکن است که معرفت به خدای تعالی پیدا شود. معرفت به خدای تعالی از بندگی خدای تعالی به دست می آید. هرکس کلاهی سر مردم بگذارد، کلاه سر خودش گذارده است. این اشتباهاتی است که نمی فهمد.خدا همه را به اصلاح خود موفق کند، که اصلاح نفس به نفع خود انسان است.

(منبع: سلوک معنوی، گفتارهای آیت الله بهاء الدینی،تدوین اکبر اسدی)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا