خانه / حکیمانه / انسان، دشمن خویشتن !

انسان، دشمن خویشتن !

بسمه تعالی

indexانسان

انسان، دشمن خویشتن

هیچ راهی برای اصلاح این نفوس حیوانی ناری و آتش آن، جز مکتب اسلام وجود ندارد.عبادات و اعتقادات و اخلاق اسلام برای این است که بدون اینکه تحمیلی بر شما کرده باشند، خواسته اند شما را بسازند ، و مثل این که شما قبول ندارید که خودتان دشمن خود هستید.دشمن خود و جهان هستی.می پرسید چگونه انسان دشمن خودش است؟ چون تمام گرفتاری ها را خودت برای خودت ایجاد می کنی، تمام مهلکات مال خود انسان است.این نفس به برکت عبادات و به برکت توحید-اگر انسان توفیقات بر توحید پیدا کند- ساخته می شود، اگر نمازهای معراجی نصیب انسان شود؛ یعنی وقتی می گوید: “ایاک نعبد ” صادقانه بگوید: من بنده خدا هستم.

تو الان حساب کن، چند سال از عمرت رفته است، در این مدت، بنده چه کسی بودی؟ بنده خدا بودی یا بنده شیطان؟ هر کاری دلت خواسته کرده ای.ولی خدا چی؟ مثل این که اصلا توجه نیست به این که خدا چه اراده کرده است. و چه می خواهد.الان در این جا می توانی با هوی و هوست یک دست و پایی بکنی، یک توطئه ای بکنی، چهار تا رفیق پیدا کنی و خوب هوی و هوست را اجرا کنی. آمریکا و اروپا و سایر متحدین را به میدان می آورد، ولی وقتی تنها شد چه غلطی می کند.در نشئه دیگر حزب ها ، همه منحل است، حزب شیاطین،منحل است. خلاصه ، عیب نفس همین است که همه را به آتش می کشد و می گوید این آتش ها مال ما نیست. پس آتش ها مال کیست؟ انسان نبایدبه خودش خوش بین باشد. پیامبران آمده اند جلو این آتش انسان را بگیرند.آمده اند که این انسان ساخته شود. شما جز این که به برکت اسلام و امام زمان ساخته شوید راه دیگری ندارید.

(منبع: سلوک معنوی، گفتارهای آیت الله بهاء الدینی،تدوین اکبر اسدی)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا