خانه / ریحانه / ازدواج / اهمیت ازدواج

اهمیت ازدواج

حلقه

 

 

 

 

اهمیت ازدواج

ازدواج نکردن بسیار ناپسند و در شرع مقدس را آن نهی شده است. از قول پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده است که فرمود:‌

«ازدواج،‌سنت و روش پسندیده من است،‌ پس کسی که از سنت من رویگردان باشد،‌ از من نیست».

ترک کلی ازدواج ،‌تفریط است .خداوند قوه شهوت جنسی را در انسان قرارداده تا آن را در تولید نسل به کار اندازد.در این باره نیز روایت شریفی از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که می فرماید:‌

«نکاح کنید (و تولید مثل نمایید) تا زیاد شوید،‌ پس من فردای قیامت به زیادی شما در میان سایر امت‌ها افتخار می کنم».

پس تکثیر نسل، مطلوب است.

سختگیری در ازدواج

بعضی از جوانها می‌گویند:‌ در دوره‌ای که ازدواج مشکل است،‌ تکلیف جوانی که می‌خواهد دینش را نگهدارد چیست؟ ‌دخترها هم همین‌طور. با این اشکالها، ایراد گیری‌های طرفین، ‌مِهرهای سنگین،‌ خرج‌های بیهوده، ‌تکلیف پسر و دختر چیست؟ آیا راهی ذکر شده؟‌ به همین مناسبت این مطلب را عرض کنم. در دو آیه از قرآن، ‌یکی تکلیف پدر و مادرها را معین کرده، دوم تکلیف خود عزبها را.

آیه اول:‌ »و انکحو الایامی…«ایامی»جمع «ایم» به معنای عزب،‌دختر بی شوهر و پسر بی زن است.دخترهای بی شوهر را شوهر دهید:‌…نگو فقیر است .حقوقش کم است، ‌بهانه گیری مکن، ‌مگر می خواهی خرید و فروش کنی؟ ‌همین که طرف، ‌دین داشته باشد کافی است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرماید:‌ «این جوانی که برای ازدواج نزد تو به خواستگاری آمده و از لحاظ دین و اخلاق مناسب است، ‌به او دختر بده وگرنه از کسانی هستی که فساد را در زمین نشر داده‌ای».

لذا بعضی از فقها، ‌مثل محقق اردبیلی در کتاب زبده البیان در احکام قرآن می‌فرماید:‌ «ظاهر امر، ‌وجوبی است (انکحوا) و ایرادهای زیادی در امر ازدواج، ‌بی‌جاست».

دستور خود این جوان‌ها، پسرها و دخترها،‌ یک آیه هم برای آنها و آنانکه وسیله نکاح نیابند باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آنها را به لطف خود بی نیاز گرداند… (نور /۳۳).

ای دختری که چهارده یا پانزده سال داری و هنوز به شوهر نرسیده ای ،‌بر تو عفت واجب است ،‌مبادا خدای نکرده در حرامی بیفتی.

ای جوان بیست ساله ! حالا که برایت عیال میسر نشد،‌ عفت را از کف نده. نسبت به مقدماتش،‌ امر، ‌استحبابی و نسبت به خود عفت از حرام امر، ‌وجوبی است‌.

عفت نسبت به نتیجه، ‌امر ‌وجوبی است،‌اگر خدای نکرده زنی را دید و دنبالش افتاد و کار را به جاهای باریک رسانید،‌ خلاف امر وجوبی مرتکب شده است؛ اما مقدماتش. عفت نفس، ‌مقدمات دارد و یک‌مرتبه، عفت نفس پیدا نمی‌شود. تا هنوز زن نگرفتی، از هر چه موجب تهییج می‌شود،‌ ماده شهوتی را زیاد می‌کند،‌ باید کناره بگیری.

تکلیف پدر و مادرها

خداوند،‌زن را قرار داده است برای انس مرد:‌«لتسکنوا إلیها…» (روم/۲۱) آیا عدل است که دختر و پسر در سن بیست سالگی ازدواج کنند؟‌ دختر و پسر در اول بلوغ،‌ حق ازدواج دارند.

قرآن کریم می فرماید:‌«اگر تهیدست باشند،‌ خداوند آنان را از بخشش خود بی نیاز می فرماید». (نور/۳۳)

سابق هر جا که برای عقد می رفتید گفت وگویی که می شد عمده اش این بود که ‌آیا این جوان دین دارد یا نه؟ ایراد گیریهای بی جا در امر ازدواج،‌تمام غلط است .فقط تکیه شما تقوا باشد.

بنابراین،‌تکلیف پدر و مادرها این است کهدر ازدواج فرزندانشان کوتاهی نکنند. دختر هنگامی که موقع شوهر کردنش است ،اگر خواستگاری پیدا شد،‌بر تو واجب است ایراد نگیری و گرنه ظالم هستی.

روایتی که در کتاب نکاح وسائل است که :‌إختر به منزله میوه سر درخت است؛‌وقتی که رسید ،‌باید آن را چید وگرنه فاسد می شود(میوه رسیده رارها کردن تا فاسد شود،‌ظلم است)‌».

دختری که به حد رشد وبلوغ رسیده و جوانی مناسب پیدا شده ،‌حق نداری به بهانه این که هنوز دیپلمش را نگرفته ، ‌مانع ازدواجش شوی. چه بسا خود دختر در دلش غوغاست.به دخترت ظلم یم کنید همان طور که به پسرت ظلم می کنی. چه دخترها و پسرها یی هستند که به واسطه ظلم پدر و مادرها به انحراف کشیده شدند.

سادگی در ازدواج

رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از آن که وحی رسید دخترت را با علی عقد کن،‌خود امیرالمومنین هم حیا می کندواز حیث جهات مادی هیچ چیز ندارد،بالاخره رسول خدا صلی الله علیه وآله خودش عقد را منعقد کرد. پس از آن فرمود:‌« یا علی !‌برای عروسی دخترم فاطمه چه داری؟‌»

گفت: «یا رسول الله زرهی دارم که موقع جنگ می پوشم و شمشیری دارم کهدر جبهه جنگ به کار می برم و شتری هم دارم برای آبکشی».

رسول خدا صلی الله علیه وله فرمود :‌« یا علی !‌شمشیر که لازم است ،‌درجبهه جنگ باید داشته باشی وشتر هم برای کسب معیشت لازم است،‌ولی زره فعلا لزومی ندارد ،‌زرهت رابفروش و خرج عروسی ات کن».

نظرم نیست احتمالا سیصد درهم فروخت.آن وقت جهیزیه حضرت فاطمه را از پول علی قرار داد و فرمود:‌« کیست برود و وسایل زندگی برای فاطمه بخرد».

ابوذر و سلمان و چند نفر دیگر رفتند وسایل را خریدند. از همان پول زره ،‌همه را بردند منزل رسول خدا صلی الله علیه و آله بعد هم شب زفاف.

روایتی دارد در بحار که :‌«فرش حجله ،‌تخته پوست بود.مابقی فرش حجره آن شب ،رمل؛‌یعنی شن نرم که به رنگ قرمز بوده است».

غرض ،‌رسول خدا صلی الله علیه و آله دخترش را به کی و به کجا داد؟‌مسلمانها! شمااین قدر دنبال مال نگردید. چشمتان را به دنیا نیندازید.دنبال تقوا بروید. دنبال اسم و رسم نباشید. جوانها!‌ زن که می گیرید برای خدا بگیرید. برای حفظ دینتان بگیرید.برای حفظ عفتتان بگیرید. دختر هم کفو بایدباشد.اگر تمام شؤون برای خدا باشد، آن وقت لذت زندگی را می فهمی.

(شهید دستغیب،‌ ازدواج اسلامی)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا