خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / باران یکی از آیات خدا

باران یکی از آیات خدا

index1

 

 

 

 

 

 

باران یکی از آیات خدا

یکی از آیات الهی، ‌نزول باران از آسمان است. به برکت نزول باران، تجدید حیات دریاها و آبیاری ارتفاعات می‌شود. باران حتی ارتفاعاتی را که در دو سه هزار متری زمین قرار دارند، آبیاری و سیراب می‌کند. جز این رودخانه‌ها، پر آبی چشمه‌سارها و قنوات و مخازن زیرزمینی، همه به برکت نزول باران است.
در مواقع خشکسالی مردم توجه به حق پیدا می‌کنند. نماز استسقا،‌ یکی از عبادات اسلام است. شرح نماز استسقا در کتاب علی علیه السلام است. در نماز استسقا -حتی در حیوانات- بین بچه‌ها و مادرها فاصله پیدا می‌شود، کمال تضرع و خضوع به دستگاه الهی پدید می‌آید، بچه‌ها داد می‌کنند و مادرها در طرف دیگر هستند. گاهی اتفاق افتاده است که با نماز استسقا، ‌تمام افق را ابر فرا گرفته و در همان وسط نماز، باران نازل شده است. ارتباط نماز با باران چیست؟‌ ارتباطش خداست. نماز منشأ قرب الی الله است و خداوند قدرت دارد به مردم باران بدهد، وگرنه ارتباطی مثل ارتباط آب با برودت و آتش با حرارت، بین نماز و باران وجود ندارد. شاید در زمان گذشته -مثل این زمان- حرف‌های بی‌حساب زیاد بوده است. در موقع نماز استسقا، ‌سفیهان و جاهلان و نادان‌ها از روی استهزا می‌گفتند:‌ حیوانات را جمع کنید که الان سیل آنها را می‌برد، بعد از آن هم سیلاب راه می‌افتاد. بشر از این گونه حرف‌ها و جهالت‌ها زیاد دارد.
با حرکت شمس و قمر، که منبع حیاتی جهان ماده است، برحسب فصول اربعه و لیل و نهار، یک نظام منظم و مرتبی پدید می‌آید که با آن نظام، همیشه فصول اربعه در سال، محقق و ثابت هستند. شمس و قمر در مشیت الهی، به نفع موجودات جهان ماده و مسخر حق است، مسخر شما نیست. شما هیچ کاری نمی توانید بکنید. آیا موقع غروب توانسته‌ای خورشید را وسط آسمان بیاوری؟ یا موقع طلوع به اول زوال بیاوری؟‌ نه، پس شب و روز مسخر خداست. ولی این، مسخری است که منظم است. اگر هر شبی پنجاه ساعت باشد، چه می‌شود؟ اوضاع خیلی خراب می‌شود. حرکت شمس و قمر، حرکت منظمی است که پدید آورنده فصول اربعه و لیل و نهار است.‌ ولی این نظام در نزول باران نیست که بگوییم در هر سال چند شبانه روز باران می‌بارد. گاهی در یک منطقه، سه سال هم بارندگی نمی‌شود، آن نظام را هم نمی‌خواهد. چون باران تا آن جا که رودخانه‌ها و قنوات و نهرها جریان داشته باشد، مکان‌ها را مشروب می‌کند. الان مبادی دجله و بغداد، ‌ترکیه است و سوریه و لبنان و عراق را مشروب می‌کند، تا به خلیج فارس منتهی می‌شود. نور آفتاب را برای شش ساعت نمی‌توانید ذخیره کنید، ولی آب ذخیره می‌شود. در هر منطقه‌ای که آب باشد و باران بیاید، ‌شاید دو سه سال، وضع به نحو مطلوب اداره می‌شود. ممکن است رودهایی هم باشد که به حسب زمان و مکان، ‌پانصد فرسخ را آبیاری کند. لذا آن نظامی که در لیل و نهار و فصول اربعه هست، در نزول باران نیست. نزول باران، احتیاج به آن نظام ندارد، بلکه گاهی احتیاج به باران، ایجاب می‌کند که مردم درِ خانه خدا بروند.

(مأخذ:‌ مجموعه ای از درسهای آیت الله بهاءالدینی،‌نردبان آسمان،‌ص۳۵)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا