خانه / گردش و عبرت / تاریخچه شیراز

تاریخچه شیراز


شیراز مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران است و بیش از هزار سال است که مرکز مهم داد و ستد میباشد . ناحیه شیراز اززمانهای قدیم دارای اهمیت و اعتبار بوده و نام آن اولین بار در الواح ایلامی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش آورده شده است .در دوره زندیه ودر دوره های کوتاهی در زمان سلطنت سلسله صفاریان شیراز پایتخت ایران و همچنین در آغاز سلطنت سلسله قاجاریه به عنوان مرکز جنوب کشور بوده است . درقرن سیزدهم میلادی بعلت ذوق و هنر حکمرانان آن ، شیراز به مرکز فرهنگ و هنر ایران تبدیل شد . این شهر دارای جاذبه های توریستی فراوانیست و بعنوان شهر شعر و گل معروف است .

اولین بار نام شیراز درلوح گلی ایلامی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش آورده شده است . در این لوح شیراز ، Tiraziz نامیده شده است که در فارسی باستان « شیرازیش » تلفط می گردیده است . همچنین نام شیراز در مهرهای رسمی ساسانیان ، مکشوفه درشرق شیراز به چشم میخورد . در کتیبه های میخی کشف شده در تخت جمشید نیز نام شیراز آورده شده است . شیراز شهر مهمی در دوره هخامنشیان بوده است .

در قرن سیزدهم میلادی، بدلیل رونق علم ، فرهنگ وهنر ، شیراز به دارالعمل مشهور شد تعداد زیادی از شاعران و فیلسوفان مشهور ایرانی در شیراز متولد شده اند که سهم مهمی در به شهرت رساندن شیراز داشته اند . از بین آنها میتوان سعدی ، حافظ ،روزبهان  و ملاصدرا را نام برد . در دوره صفویه وحکومت شاه عباس ، شیراز تحت زمام امام قلی خان دارای رونق بود و وی بناهای باشکوهی در شیرازساخت . پس از حمله افغانها به ایران و سقوط صفویه ، دوران نزول شیراز آغاز گشت و سپس با شورش حکمرانان محلی در دوره افشاریان بر علیه نادر شاه ، این وضع بدتر گشت . نادرشاه سپاهی را روانه شیرازکرد وشهر پس ازچندین ماه محاصره سقوط کرد . شیرازبازبسرعت رونق یافت . کریم خان زند شیرازرا بعنوان پایتخت سلطنت خود برگزید . وی با استخدام ۱۲۰۰۰ کارگـــر ، اقدام به ساخت قلعه ای در مرکز شهر و خندقی دورتادور شهر نمود . وی همچنین به ساخت مسجد ، حمام ، آب انبار و بازار اقدام نمود در دوره زندیه همچنین شیراز دارای سیستم آبیاری وزهکشی گردید . پس از کریم خان ، جانشینان وی موفق به حفظ سلسله زندیه نشدند و پس از روی کار آمدن قاجارها ، آقامحمد خان قاجار پایتخت را به تهران منتقل نمود .در دوره قاجاریه نیز شیراز ازاهمیت خاصی برخوردار بوده است و حکمرانی شیراز همواره بعنوان امتیاز ویژه ای بوده که به حکمرانان داده میشده است .

شیراز در ارتفاع ۱۴۸۶ متری ازسطح دریا دردامنه کوههای دراک  ، بمو ، سبزپوشان ، چهل مقام وباباکوهی (ازرشته کوه زاگرس ) و در فاصله ۹۱۹ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است . شیراز با جمعیت ۱٫۷۲۷٫۳۳۱ در سال ۱۳۸۵ چهارمین شهر پرجمعیت ایران است . این شهر دارای آب و هوای معتدل است . یک رود فصلی از وسط شهر عبور میکند که به رودخانه خشک معروف است وتنها  در فصل زمستان وبهار آب دارد . این رود به دریاچه مهارلو واقع درجنوب شرقی شیراز میریزد . شیراز با مساحتی معادل ۳۴۰ کیلومتر مربع سومین شهر ایران از نظر وسعت پس از تهران ومشهد دارای پنج فرودگاه اقماری از جمله : لامرد ، جهرم ، فسا، داراب و زرقان میباشد 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا