خانه / گردش و عبرت / تاریخچه شیراز

تاریخچه شیراز


شیراز مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران است و بیش از هزار سال است که مرکز مهم داد و ستد میباشد . ناحیه شیراز اززمانهای قدیم دارای اهمیت و اعتبار بوده و نام آن اولین بار در الواح ایلامی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش آورده شده است .در دوره زندیه ودر دوره های کوتاهی در زمان سلطنت سلسله صفاریان شیراز پایتخت ایران و همچنین در آغاز سلطنت سلسله قاجاریه به عنوان مرکز جنوب کشور بوده است . درقرن سیزدهم میلادی بعلت ذوق و هنر حکمرانان آن ، شیراز به مرکز فرهنگ و هنر ایران تبدیل شد . این شهر دارای جاذبه های توریستی فراوانیست و بعنوان شهر شعر و گل معروف است .

اولین بار نام شیراز درلوح گلی ایلامی متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش آورده شده است . در این لوح شیراز ، Tiraziz نامیده شده است که در فارسی باستان « شیرازیش » تلفط می گردیده است . همچنین نام شیراز در مهرهای رسمی ساسانیان ، مکشوفه درشرق شیراز به چشم میخورد . در کتیبه های میخی کشف شده در تخت جمشید نیز نام شیراز آورده شده است . شیراز شهر مهمی در دوره هخامنشیان بوده است .

در قرن سیزدهم میلادی، بدلیل رونق علم ، فرهنگ وهنر ، شیراز به دارالعمل مشهور شد تعداد زیادی از شاعران و فیلسوفان مشهور ایرانی در شیراز متولد شده اند که سهم مهمی در به شهرت رساندن شیراز داشته اند . از بین آنها میتوان سعدی ، حافظ ،روزبهان  و ملاصدرا را نام برد . در دوره صفویه وحکومت شاه عباس ، شیراز تحت زمام امام قلی خان دارای رونق بود و وی بناهای باشکوهی در شیرازساخت . پس از حمله افغانها به ایران و سقوط صفویه ، دوران نزول شیراز آغاز گشت و سپس با شورش حکمرانان محلی در دوره افشاریان بر علیه نادر شاه ، این وضع بدتر گشت . نادرشاه سپاهی را روانه شیرازکرد وشهر پس ازچندین ماه محاصره سقوط کرد . شیرازبازبسرعت رونق یافت . کریم خان زند شیرازرا بعنوان پایتخت سلطنت خود برگزید . وی با استخدام ۱۲۰۰۰ کارگـــر ، اقدام به ساخت قلعه ای در مرکز شهر و خندقی دورتادور شهر نمود . وی همچنین به ساخت مسجد ، حمام ، آب انبار و بازار اقدام نمود در دوره زندیه همچنین شیراز دارای سیستم آبیاری وزهکشی گردید . پس از کریم خان ، جانشینان وی موفق به حفظ سلسله زندیه نشدند و پس از روی کار آمدن قاجارها ، آقامحمد خان قاجار پایتخت را به تهران منتقل نمود .در دوره قاجاریه نیز شیراز ازاهمیت خاصی برخوردار بوده است و حکمرانی شیراز همواره بعنوان امتیاز ویژه ای بوده که به حکمرانان داده میشده است .

شیراز در ارتفاع ۱۴۸۶ متری ازسطح دریا دردامنه کوههای دراک  ، بمو ، سبزپوشان ، چهل مقام وباباکوهی (ازرشته کوه زاگرس ) و در فاصله ۹۱۹ کیلومتری جنوب تهران واقع شده است . شیراز با جمعیت ۱٫۷۲۷٫۳۳۱ در سال ۱۳۸۵ چهارمین شهر پرجمعیت ایران است . این شهر دارای آب و هوای معتدل است . یک رود فصلی از وسط شهر عبور میکند که به رودخانه خشک معروف است وتنها  در فصل زمستان وبهار آب دارد . این رود به دریاچه مهارلو واقع درجنوب شرقی شیراز میریزد . شیراز با مساحتی معادل ۳۴۰ کیلومتر مربع سومین شهر ایران از نظر وسعت پس از تهران ومشهد دارای پنج فرودگاه اقماری از جمله : لامرد ، جهرم ، فسا، داراب و زرقان میباشد 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا