خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / تذکر وهشدار:گمراه نشویم

تذکر وهشدار:گمراه نشویم

۵۱-وَ إذ واعَدنا موسی أربَعینَ لَیلَهً ثُمَّ اتَّخَذتُمُ العِجلَ مِن بَعدِهِ وَ أنتُم ظالِمونَ

ترجمه:وآنگاه که با موسی چهل شب قرار گذاشتیم آنگاه در غیاب وی شما گوساله رابه پرستش گرفتید درحالی که ستمکار بودید.

*این تذکر وهشداری برای ماست که مسلمان و شیعه هستیم  که اگر شخص راهنمایی در دسترس نبودگمراه نشویم مانند آن قوم که درنبود پیامبرشان در مدت کوتاهی گمراه شدند.راهنمای ما در حال حاضر قرآن کریم و احادیث ونکات اخلاقی است که به کمک خدای تعالی یاد می گیریم مبادا مثلا نوروز ویا ایام تعطیلی دیگری پیش بیاید و همه چیزهایی را که یادگرفته ایم فراموش کنیم.

۵۲-ثمَّ عَفَونا عَنکُم مِن بَعدِ ذلکَ لَعلَّکُم تَشکُرون

ترجمه:پس ازآن بر شما بخشودیم باشد که شکر گزاری کنید.

هیچ کس معصوم نیست اگر اشتباه می کنیم بخشش به شرط توبه. دچار وسوسه جن و انس نشویم که دوباره فریب می خوریم اگر کاری از روی جهالت انجام دادیم خداوند می بخشند به شرط توبه نصوح .اگر بخواهیم تکرار کارهای قبل کنیم عمرمان کفاف نمی دهد .”گوساله پرست نباشیم”[۱] خطرهای مختلف سر راه است پس حواسمان باید خیلی جمع باشد.

۵۵-وَ إذ قُلتُم یاموسی لَن نُّؤمِنَ لَکَ حَتَّی نَرَی اللهَ جَهرَه فَأَخَذَتکُمُ الصّاعِقَهُ وَأنتُم تَنظُرون

ترجمه:وچون گفتید:ای موسی تاخدارا آشکارا نبینیم،هرگز به توایمان نخواهیم آورد پس درحالی که می نگریستید صاعقه شما را فرو گرفت.

*خدا نکند کسی از حق برگردد و به باطل رو بیاورد.درتمام مصائب وبلایا صبور باشیم وناراحت نشویم.اگر درراه تزکیه نفس خواستیم لجاجت کنیم و با عقل ناقص وکوچک خودچیزی بفهمیم،آنوقت است که خدای ناکرده همان صاعقه سوزانِ آن زمان به شکل دیگری متجلی می شودو وقتی که تکرار شد ازراه باز خواهیم ماند.

۵۶ثُمَّ بَعَثنا کُم مِن بَعدِ مَوتِکُم لَعَلَّکُم تَشکُرون

ترجمه:سپس شما را پس از مرگتان بر انگیختیم ،باشد که شکرگزاری کنید.

*پیامبر_ صلی الله علیه وآله وسلم_ می فرمایند:

“دنیا مزرعه آخرت است”.

  ان شاءالله می خواهیم نهال بنشانیم، از نظر معرفتی باید دل آماده شود. این واضح است که بعد ازمردن زنده می شویم.  روی این آیه بیشترمطالعه شود پس به تفاسیر باید رجوع واز توضیحات آنها استفاده کرد.

۵۷وَظَلَّلناعَلَیکُمُ الغَمامَ وَأنزَلنا عَلَیکُمُ المَنَّ وَالسَّلوی کُلوا مِن طَیِّباتِ مارَزَقناکُم وَما ظَلَمونا وَلکن کانوا انفُسَهُم یَظلِمونَ

ترجمه :وبر شما ابر را سایه گستر کردیم وبر شما” گزانگبین” و”بلدر چین” فروفرستادیم [وگفتیم]:”ازخوراکی های پاکیزه ای که به شماروزی داده ایم بخورید.

 و[لی آنان] بر ما ستم نکردند،بلکه بر خویشتن ستم روامی داشتند.

*می گویندبهشت در همین دنیا است وبااختیار خود همین جا جهنم درست می کنیم.باکفران نعمت ها.خداوندنعمت دهنده اند ومابادست خود برای خودمان دردسر وگناه درست می کنیم.دست وپا وچشم نعمت نصیب مان می شود مائیم که استفاده کننده نیستیم وباعث می شویم از دستمان برود.

۵۸وَإذ قُلناادخُلواهذه القَریَهَ فَکلوا مِنها حَیثُ شِئتُم رَغَداً وَادخُلوا البابَ سُجَّداً وقولواحِطَّهٌ نَّغفِر لَکُم خَطایا کُم وَ سَنزیدُ المُحسِنین

ترجمه:ونیز به یادآرید هنگامی که گفتیم:براین شهر درآیید،وازهرکجای آن خواستید بخورید وسجده کنان از دربزرگ درآئید،و بگویید:[خداوندا]گناهان مارابریز،تا خطاهای شما راببخشاییم وپاداش نیکوکاران راخواهیم افزود.

*قدیمی ها می گفتند:”بهانه ی بنی اسرائیلی.”بنی اسرائیل نعمت زیاد داشتند ولی شکر نمی کردند .

به نسبتی که آدم نادان هست خداوند کمک می کنند ومی بخشند به شرط اینکه خومان بخواهیم.نفس نمی گذارد که از کمک خداوند بزرگ استفاده کنیم .تمام خوهای حیوانی در نفس هست؛ببینیم چه خصلت های حیوانی در ما وجود دارد؛باید همه آنهارا با تزکیه نفس ازبین ببریم،محاسبه داشته باشیم.

پیامبر اکرم_صلی الله علیه وآله وسلم _می فرمایند:

قیامت به صورت مورچه محشور می شوند ومردم آنان را،به خاطر بی اعتنایی شان به خدای متعال ،لگد مال می کنند.[۲]

موقعی که بی جا ونا حق عصبانی می شویم خصلت سگ پیدا می کنیم.به نسبتی که مشکل پیش می آید به طرف خداوند می رویم اگر مشکل برطرف شد شکر خدا می کنیم؟ چموشیم.

حضرت امام علی -علیه السلام:

شکر هر نعمتی پرهیز کردن ازحرامهای خداوند است .[۳]

۵۹-فَبَدَّلَ الذینَ ظَلَمواقَولاً غَیرَ الَّذی قیلَ لَهُم فَاَنزَلنا عَلی الَّذینَ ظَلموا رِجزاً مِّنَ الَّسماءِ بِماکانوایَفسُقُونَ

ترجمه:اما کسانی که ستم کرده بودند به سخن دیگری غیر از آن چه به ایشان گفته شده بود تبدیل کردند وما نیز بر آنان که ستم کردندبه سزای اینکه نافرمانی پیشه کرده بودند عذابی ازآسمان فروفرستادیم.

*خداوند جل جلاله فرمودند:

” به من ایمان نیاورده کسی که سخن مرابر اساس رای خودش تغییر دهد”[۴].

پناه برخدا همه مااین کاررامی کنیم هر وقت خواستیم خلاف حکم خداوند کار می کنیم و بدانیم که در اثر گناه ها،بلا نازل می شود.محاسبه باید هر روز و هر ساعت ونر لحظه باشدوهر اتفاقی برایمان افتاد دقیقا حساب کنیم که چه خطایی از ما سر زده است وروی اعمال خود دقت کنیم خداوندهر  وقت یند ه شان رادوست دارندنمی گذارند خطایش را ادامه دهد ویک “پس گردنی “به او می زنند.

پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:

بیماری تازیانه خدا بر زمین است که با آن بندگان خویش را ادب می کند[۱] کنایه ازاینکه”گول نخوریم”

[۲] المحجه البیضاء ۶/۲۱۵

[۳]میزان الحکمه-حکمت ۳۳۳۵

[۴] منتخب میزان الحکمه-ح۵۲۰۶

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا