تسلیم شو !

تسلیم شو

۱۲۵-وَ إذجَعَلنَا البَیتَ مَثَابَهًلِلنَّاسِ وَ أمنَاً وَ اتَّخِذُوُا مِن مَّقَامِ إبراهیمَ مُصَلًّی وَ عَهِدنآ إلَی إبرَاهِیمَ وَ إسمَاعِیلَ أن طَهِّرا بَیتِی لِلطّآئِفِینَ وَ العَاکِفیِنَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ

ترجمه:بیاد آور هنگامی که ما خانه کعبه را مقام امن و مرجع رکن خلق مقرر داشتیم ودستور داده شد که مقام ابراهیم را جای پرستش خدا قرار دهید و از ابراهیم و اسماعیل پیمان گرفتیم که حرم خدا را از بت بپردازید تا اهل ایمان طواف و نماز و طاعت خدا بجای آرند.

*خیلی ها واجب الحج هستند امابه روی خودنمی آورند،حج بی برائت حج نیست.حج دوجور است،یکی حج امور عبادی را شامل می شودکه همان حج ظاهری ومناسک آن است ودیگری عمق حج است که باطن آن است وشامل عبودیت حق می شودیعنی اینکه بنده خوبی باشیم.

حضرت امام محمد باقر (علیه السلام)می فرمایند:

کسی که این خانه رازیارت کند،اگرسه خصلت در او نباشد ارزش ندارد:ورعی که اورا از معاصی خداوند متعال باز دارد،حلمی که با آن خشمش رامهار کند،حسن معاشرت باکسی که باوی همنیشینی دارد.[۱]

 ۱۲۶-وَ إذ قَالَ إبرَاهیمُ رَبِّ اجعَل هَذاَ بَلَداً ءَامِناً وَ ارزُق أهلَهُ مِنَ الثَّمَرَاتِ مَن ءَامَنَ مِنهُم بِاللهِ وَ الیَومِ الاَخِرِ قَالَ ومَن کَفَرَ فَأُمَتِّعُهُ قَلِیلاً ثُمَّ أضطَرُّهُ إلَی عَذَابِ النَّارِ وَ بِئسَ المَصِیرُ

ترجمه:وچون ابراهیم عرض کرد پروردگار ا این شهر را محل امن وآسایش قرار ده وروزی اهلش را فراوان گردان که ایمان به خدا وروز قیامت آورده اند،خدا فرمود : هر که با وجود این نعمت سپاس نگذاشت و راه کفر پیمودگرچه در دنیا اورا اندکی بهره مند کنم لیکن در آخرت ناچار معذب به آتش گردانم که بد منزلگاهی است.

*خداوندنسبت به همه بخشنده هستند،شکر نعمتهایی که خداوند به ما ارزانی داشته اند این است که هر چه خداوندبرای ما  خواستند راضی باشیم.یک نعمت هم به کافر وهم به مؤمن می دهند مثل باران،اگر کفران نعمت کردیم برای کفران کننده عذاب نازل می شود،مثلا شاید سؤال پیش آید و وسوسه شیطانی که چرا آن که نماز نمی خواندمریض نمی شود؟این طور مثل شاگرد مدرسه مقایسه نکنیم،معلم هم برای شاگردخوب ودرس خوان وهم برای شاگرد درس نخوان تنبل درسر کلاس حاضر می شود.آن که درس نمی خواندبیشتر این طرف وآن طرف می رود اما درس خوان یک جا نشسته،مچ گیری درآخر سال انجام می شود.شاگرد درس نخوان مردود ولی درس خوان قبول می شودفکر نکنیم شاگردتنبل خوش است بنابر این خداوند نسبت به  همه رحمان ،و رحیم نسبت به بندگان کامل ،کمال حتی درعالم برزخ هم است برای بندگان خاص خدا.

۱۲۷-وَ إذ یَرفَعُ إبراهِیمُ القَواعِدَ مِنَ البَیتِ وَ إسمَاعیِلُ رَبَّنَا تَقَبَّل مِنَّآ إنَّک أنتَ السَّمِیعُ العَلیِمُ

ترجمه:وقتی که ابراهیم و اسماعیل دیوارها ی خانه کعبه را برافراشتند عرض کردند: پروردگارا این خدمت از ما قبول فرما، توئی که دعای خلق را اجابت کنی وبه اسرار همه دانائی.

۱۲۸-رَبَّنَا وَ اجعَلنَا مُسلِمَینِ لَکَ وَ مِن ذُرِّیَتِنآأمَّهً مُّسلِمَهًلَّکَ وَ أرِنَا مَناسِکِنَا وَ تُب عَلَینآإنَّکَ أنتَ التَّوَّابُ الرَّحیمُ

ترجمه:پروردگارا اول ماراتسلیم فرمان خودگردان و فرزندانمان راهم به تسلیم ورضای خود بدار،وراه پرستش وطاعت را بمابنما وبر ماسهل وآسان گیر وظیفه بندگی را،که توئی بخشنده ومهربان.

*یک کارگر بگویدمن پول می خواهم و بدون کارکردن مزدبخواهد،قابل قبول نیست،این طلبکاری است ؛ماهم نسبت به پروردگار همین طور هستیم،اگر جواب می خواهیم بایدبندگی کنیم.” قلب سلیم”یعنی در این قلب هیچ چیز جز خدانباشد .خدمت درست وبندگی خداوندرا حضرت ابراهیم _علیه السلام_کردندواز خداوند پرستش واقعی خواستند.

اول تسلیم؛تاتسلیم نشویم حرف گوش نمی دهیم وبه حکم خداوند چشم نمی گوییم. [حکم خدارا]ازاهلش بشنویم وعمل کنیم.

۱۲۹-رَبَّنا وَ ابعَث فِیهِم رَسُولًا مِنهُم یَتلُوا عَلَیهِم ءَایَاتِکَ وَ یُعَلِّمُهُم الکِتَابَ وَ الحِکمَهَوَ یُزَکّیهِم إنَّکَ أنتَ العزیِزُ الحَکیمُ

ترجمه:پروردگارا فرزندان ما را شایسته گردان که از میان آنان رسولی برانگیزی که بر مردم تلاوت آیات تو کند و آنان را علم کتاب و حکمت بیاموزد و روانشان را از هر زشتی پاک ومنزه ساز که هرکار خواهی قدرت کامل داری.

* می گوییم:” خدایا فرزندان ماراشایسته قرار بده”،از فرزندانمان غافل نشویم.

باقیات وصالحات،مبادا تا موقع مرگ حواسمان به مادیات باشد. خانمی می گفتند:” اگر من ازدنیا رفتم،چون باآبرو زندگی کرده ام،مراسم خوبی برایم برگزار کنید وآبرویم را حفظ کنید.”چگونه؟بابرپایی جلسات ختم سنگین و میوه های آنچنانی و ریخت وپاشهای مرسوم؟

وصیت کنیم،اموال به چه کسی بدهند،اگر فقط دعایمان برای بچه هایمان وحواسمان تنها به آنان باشد تنها گلیم خودرا از آب کشیده ایم.

در مورد نافله که خداوند می فرمایند :”بنده به وسیله ی نوافل به من نزدیک می شود”،یک چیزخوب که یاد گرفتیم سعی کینم تا آخر عمر انجام دهیم.

 ۱۳۰-ومَن یَرغَب عَن مِلَّه إبرَاهِیمَ إلَا مَن سَفِهَ نَفسَهُ وَ لَقَد اصطَفَینَاهُ فِی الدُّنیَا وَ إنَّه فِی الاخِرَهِلَمِنَ الصَّالِحیِنَ

ترجمه:هیچ کس از آئین پاک ابراهیم روی نگرداندبه جز مردم بی خرد،زیرا ما ابراهیم رادردنیا به شرف رسالت بر گزیدیم والبته در آخرت هم از شایستگان است.

*سختی های این دنیا ،اجرهای اخروی دارند،سعی کنیم درمقابل برخورد با دیگران اگرکسی ناحق روبرویمان ایستاد اورا  ببخشیم وبرایش دعا کنیم وکمکش هم کنیم. این بهترین کار در راه تزکیه است غیر از این بی عقلی است.

حضرت امام صادق( علیه السلام) می فرمایند:

سه چیز از خصلت های ارزشمند دنیا وآخرت است:بخشودن کسی که به تو ستم کرده است،پیوستن به کسی که از توبریده است،بردباری ورزیدن،هر گاه نسبت به تو رفتار جاهلانه شود.[۲]

راه تزکیه نفس یعنی راه عقل ومعرفت وشخص بی خرد هم دنیای وهم آخرتش راخراب می کند.


[۱] الخصال ۱۴۸/۱۸۰-منتخب میزان الحکمه حکمت ۱۷۳۷

[۲] الکافی ۲/۱۰۷/۳-منتخب میزان الحکمه حکمت۴۳۳۰

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا