خانه / مناسبت ها / ماههای قمری / تقسیم روزی در شب نیمه شعبان یا شب قدر؟‌

تقسیم روزی در شب نیمه شعبان یا شب قدر؟‌

 

یا ابا صالح

تقسیم روزی در شب نیمه شعبان یا شب قدر؟‌

در برخی کتاب های در بردارنده عبادات و گشاینده درهای رحمت الهی،‌آمده است که رسول خدا صلی اله علیه وآله وسلم فرمومد:‌«درشب نیمه شعبان در حال خواب بودم که جبرئیل علیه السلام آمد و گفت: ای محمد، ‌آیا در این شب می‌خوابی؟‌ گفتم:‌ ای جبرئیل،‌ امشب چه شبی است؟‌ گفت: ‌شب نیمه شعبان. ای محمد، ‌برخیز.بدین سان، ‌جبرئیل علیه السلام مرا بیدار کرد و سپس به سوی «بقیع» برد و گفت: ‌سرت را بلند کن که امشب، ‌شبی است که درهای آسمان گشوده می‌گردد و در نتیجه درهای رحمت، در خشنودی، ‌درِ آمرزش، درِ تفضل، ‌درِ توبه، درِ نعمت، ‌درِ بخشش،‌ درِ نیکی در آن گشوده می‌گردد و خداوند به شماره مو و پشم چهارپایان، بندگان را [از آتش جهنم] آزاد می‌کند و سرآمد عمر انسان‌ها را در آن استوار می‌سازد و روزی‌های همگان در طول آن سال تا سال آینده را تقسیم می‌کند و همه رخدادهای سال آینده در آن نازل می‌گردد… .

توجیه تعیین سرآمدعمر انسان ها و تقسیم روزی ها در شب نیمه شعبان

اگرکفته شود تأویل و توجیه این بخش از روایت گذشته که فرمود:‌ سرآمد عمر انسان ها در شب نیمه شعبان مشخص می‌شود و روزی ها در آن تقسیم می گردد. با اینکه در احادیث بسیار آمده است: ‌«سرآمد عمر انسان ها در شب قدر که در ماه رمضان واقع است، ‌مشخص می گردد و روزی‌ها در آن شب تقسیم می شود. » چیست ؟‌در پاسخ می گوییم:‌

  1. شاید مراد این باشد که تعیین سرآمد عمر انسان ها و تقسیم روزی ها که در شب نیمه شعبان صورت می گیرد، ‌امکان محو و اثبات در آن وجود دارد؛ ولی آن چه در شب قدر مشخص می گردد، حتمی است.

  2. شاید مقصود این باشد که در شب نیمه شعبان درعلم الهی معین و تقسیم می‌گردد و در شب قدر بین بندگانش مشخص و تقسیم می شود.

  3. احتمال دیگر این است که در شب نیمه شعبان در لوح محفوظ مشخص می‌شود؛ و در شب قدر بین بندگان تقسیم می شود.

  4. احتمال دیگر این است که در شب نیمه شعبان وعده تعیین سرآمد عمر انسان ها و تقسیم روزی‌ها در شب قدر داده می شود و درنتیجه در شب نیمه شعبان وعده تعیین و تقسیم آن داده می شود، ‌یا این که در شب نیمه شعبان مقدر می گردد؛ و سرانجام در شب قدر تقسیم می گردد؛ ‌چنان که پادشاهی در شب نیمه شعبان وعده بدهد که در شب قدر اموالی را به کسی عطا خواهدکرد. بدین تربیب درست است در مورد هر دو شب گفته شود سرآمد عمر انسان ها در آن تعیین و روزی ها تقسیم و مشخص می گردد.

(سید بن طاووس،‌اقبال الاعمال)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا