خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / جشن تولد؛ آری یا خیر؟!

جشن تولد؛ آری یا خیر؟!

 جشن تولد

۸۲-وَالَّذینَ آمَنوا وَ عَمِلوا الصّالحاتِ أولئِکَ أصحابُ الجَنّهِهُم فیها خالِدونَ

ترجمه:وکسانی که ایمان آورده وکارهای شایسته کرده اند،آنان اهل بهشتند،و در آن جاودان خواهند ماند.

* نخواهیم از مهربانی خداوند سوءاستفاده کنیم خدای تعالی رحیم هستند ولی در صورتی که احکام الهی را زیر پانگذاریم و پس از توبه ،دوباره گناه نکنیم. خداوند بخشنده اند نسبت به جاهل نه به کسی که علم دارد و بازهم گناه می کند.دراین راه خوف و رجا باید باهم باشد وحتی خوف بر رجا بِچَربَد.

حضرت امام صادق _علیه السلام :

مؤمن میان دو ترس به سر می برد:گناهی که در گذشته کرده است ونمی داند خدابا آن چه کرده است (آن را بخشیده است یا نه)و عمری که باقی مانده است ونمی داند در آن مدت چه گناهان مهلکی مرتکب خواهندشد بنابر این پیوسته ترسان است و جز ترس اصلاحش نکند.[۱]

در راه تزکیه نفس خودمان رافریب ندهیم و بدانیم که خداوندِرحیم؛جبارو قهارهم هستند همه چیز باید با هم باشد،هم کارهای خیر و عمل صالح وهم اخلاق نیکو و هم نماز خواندن به موقع و باحضور ذهن وکامل،وای به حالمان که اگر از دنیا برویم دِینی برگردمان باشد و به خاطر اینکه فکر می کردیم خدای تعالی مهر بانند، از آن شانه خالی کرده باشیم.

۸۳-وإذ أخَذنَا میثَاقَ بَنی إسرَائیلَ لاتَعبُدُونَ إلّا اللهَ وَبِالوالِدَینِ إحسَاناً وَذِی القُربَی وَ الیَتَامَی وَالمَساکِین وَ قُولُوا لِلنّاسِ حُسناً وَ أقیمُواالصّلاهَ وَ آتُوا الزّکَاهَ ثّمّ تَوَلّیتُم إلّا قَلیلاً مِنکُم وَ أنتُم مُّعرِضُونَ.

ترجمه:و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که:” جز خدا را نپرستید ،به پدر ومادر،و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید،وبا مردم [به زبان ]خوش سخن بگوییدونماز را به پادارید،زکات رابدهید”آنگاه جز اندک یزا شما[همگی ] به حالت اعراض روی برتافتید.

*اگر به این چیزهایی که خدای تعالی به بنی اسرائیل گفتند ماهم گوش کردیم مسلمانیم وگرنه ماهم جزءهمان قوم هستیم که آیات رابه بازی گرفتند و پشت گوش انداختند.چراجشن تولد فرزندمان رامی گیریم باخرج های سنگین درحالی که افرادی هستند که نان شب ندارند بخورند و یا کودکانی که  کسی نیست دست محبتی بر سر آنها بکشد. به جای جشن تولد،به یتیم ها سری بزنیم و هدیه ها را بین آنها تقسیم کنیم.

۸۶-أولئِکَ الّذینَ اشتَرَوا الحَیاهَ الدّنیَا بِالاخِرَهَفَلا یُخَفّفُ عَنهُم العَذابُ وَ لا هُم یُنصَرونَ

ترجمه:همین کسانند که زندگی دنیا را به بهای جهان دیگر خریدند پس نه عذاب آنان سبک گردد ونه ایشان یاری شوند.

*این آیه توضیح واضحی دارد خدای تعالی می فرمایند:متاع فانی دنیا و تک ؛ تک اسم نبرده اند ولی ما اگر زیرک باشیم باید بدانیم کهکل دنیا فانی است تا زمانی که حضرت ملک الموت را ببینیم این نشان فانی بودن است کعیچ چیز با خومان نمی بریم باید قبل ازمردن آمادگی مرگ را در خودمان به وجود آوریم در این صورت بچه،پول وشوهر و خانه زندگی و زینت وخوراکی وپدر ومادر و..بیش از حد دوست نخواهیم داشت در عین این که همه را هم،باهم دوست داریم.نباید غم غربت در دنیارا از درون،به بیرون منتقل کنیم باهمه خوبی هایش ،دنیا برای بنده مؤمن زندان است .زندانی چگونه است؟زندان خوشی ندارد،دل گرفته ودر آرزوی آزادی است ولی مبادا این دوست نداشتن دنیا را نشان بدهیم .مؤمنِ خوش اخلاقی باشیم ،حزن خود را در درون نگه داریم ودل دیگران را نشکنیم .

حضرت علی (علیه السلام)می فرمایند:

مؤمن غمش در دلش و شادی در چهر ه اش است.[۲]

اگر مؤمن ازدنیا رفتیم به کمک خدای تعالی دیگر حُزنی در کار نیست وآنجا وارد خانه ای دائمی شده و در آسایش کامل خواهیم بود.

۸۹-وَلَمّا جَاءَهُم کِتَابٌ مِن عِندِالله مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَهُم وَکَانُوا مِن قبلُ یَستَفتِحُونَ عَلَی الّذیِنَ کَفَرُوا فَلَمّا جَاءهُم مَا عَرَفُوا کَفَروا بِهِ فَلَعنَهُ اللهِ عَلَی الکَافِرینَ

ترجمه:وهنگامی که از جانب خداوند کتابی که مؤید آنچه نزد آنان است بر ایشان آمدواز دیر باز [د رانتظارش ]بر کسانی که کافر شده بودند پیروزی می جستند،ولی همین که آنچه که اوصافش را می شناختند بر ایشان آمد انکارش کردند،پس لعنت خدا بر کافران باد.

*کتاب های آسمانی همه خوب،به تدریج کامل شده تا قرآن کریم .چرا اینها با وجود قرآن هنوز مسلمان نشده اند؟چون دین کامل شده است و آنان باید بعضی چیزها[اخلاق ورفتارهای خود]را تغییر بدهند و به چیز هایی که دلشان نمی خواهد ؛عمل کنند،ولی هوای دل نمی گذارد این احکام کامل جدیدرا قبول کنند. چون سخت است،شیطان ونفس کم کم کار می کنند تا سر از کفر در می آورند.

۹۰-بِئسَمَا اشتَرَوابِه أنفُسَهُم أن یَکفُرُوابِمَا أنزَلَ اللهُ بَغیاً أن یُنَزِّلُ اللهُ مِن فَضلِهِ عَلَی مَن یَشَاءمِن عِبَادِهِ فَبَآؤُوا بِغَضَبٍ عَلَی غَضَبٍ وَلِلکَافِرینَ عَذَابٌ مُّهینٌ

ترجمه:وه که به چه بدیها یی خود را فروختندکه به آنچه خدا نازل کرده بود از سر رشک انکار آوردند،که چراخداوند از فضل خویش برهر کس از بندگانش که بخواهد آیاتی فرو می فرستد پس به خشمی بر خشم دیگر گرفتار آمدند وبرای کافران عذابی خفت آور است.

*بعضی از صفات رذیله بسیار خطرناک است که یکی از آنهاحسد است که مانند آتش ،انسان را می سوزاند،مثلا به جای این که به افرادی که معدلشان  بالاست احترام بگذارند؛کاری کنند که خود را بالا بکشند ،حسادت می کنندوآرزوی نابودی آنهارا هم دارند.

به برکت داشتن ولی فقیه،کشوری هستیم که بین سایر کشورهااز امنیت وایمان وتبعیت خوبی برخوردار هستیم وبه همین جهت مورد حسادت وبُغض بقیه کشورها هستیم.

باید هر چه می دانیم از نکات وکارهای مثبت الهی ،به دیگران یادبدهیم وآن را برای خودنگه نداریم،مثلا برای خودمان تنها دعا نکنیم،به معنویت کسی حسادت نکینم وغبطه بر موفقیت دیگران نخوریم.غبطه درحدی که حسد نباشد اشکالی ندارد.راه علاج حسد درکتاب “معراج السعاده” [۳]نوشته شده است.

هیچ وقت نباید در ازای کار مثبتی که انجام می دهیم مزد بخواهیم پیامبران ما سخت ترین کارها را انجام می دادند ،از دنیابریده بودند، دلشان برا ی مردم می سوخت وطلب چیزی ازخداوند وبندگان نداشتند.


[۱] میزان الحکمه –حکمت۱۹۹۱

[۲] میزان الحکمه ،حکمت ۴۶۰۲

[۳] نوشته مرحوم ملا احمد نراقی

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا