خانه / مناسبت ها / حضرت خدیجه ، مادر بانوی بی نشان

حضرت خدیجه ، مادر بانوی بی نشان

imagesحضرت خدیجه س

شهادت ، تسلیت

قدیمی ها می گفتن :”مادر رو ببین دختر را بگیر”. این را وقتی می گفتند که می خواستند دختر انتخاب کنند و بروند خواستگاری. بی جا نمی گفتند ؛چون مادر نقش اساسی تربیت را به عهده دارد . مادری که با عاطفه است ؛ محبت را به فرزندش آموزش می دهد آن هم به طور عملی نه تئوری، مادری که باعث ایجاد آرامش در خانه می شود،درک دختر را در زندگی و مقابله با مشکلات را یاد می دهد، مادری که خانه اش زیبا و ساده و تمیز و مرتب است ، به دخترش نظافت و خانمی و قناعت یاد می دهد. مادری که اول وقت نماز می خواند و به موقع قرآن تلاوت می کند ، نظم و معرفت یاد می دهد، مادری که سر وقت مطالعه می کند ،علم و تفکر و تدبر یاد می دهد.

بی شک حضرت خدیجه علیهاالسلام تمام کمالاتی را که یک دختر باید داشته باشد در مدت کوتاهی به او آموخت طوری که فاطمه مرضیه شدند ام ابیها، شدند همدرد مردم و گردنبد خود را تقدیم کردند نه تنها گردنبد بلکه غذای خود را نیز عطا نمودند. و سپس سوره مبارکه “هل اتی “نازل شد.

از نظر حیا و عفت حضرت زهرا علیها السلام- که نمونه و الگوی مادر بزرگوارشان بودند -ازقول آقای هادی قطبی در کتاب “بانوی بی نشان می خوانیم:

“حضرت زهرا علیها السلام چنان حجاب و عفاف را سر لوحه رفتار خویش قرار داده بود که از همه نامحرمان حتی از مردان نابینا نیز خود را می پوشاند.

نقل است که مردی نابینا پس از اجازه گرفتن وارد منزل امام علی علیه السلام شد. پیامبر صلی الله علیه و آله دیدند که حضرت زهرا علیها السلام برخاستند وفاصله گرفتند و خود را پوشاندند. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: دخترم این مرد نابیناست .حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در پاسخ فرمودند :”اگر او مرا نمی بیند، من او را می بینم؛ وانگهی اگر او نمی بیند ولی بو را استشمام می کند. “

در این هنگام رسول خدا صلی الله علیه و آله به نشانه تصدیق بیان فاطمه علیها السلام فرمودند:”شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی. “

خدایا توفیق عطا فرما که شرمنده حضرت خدیجه و بانوی دو عالم خانم فاطمه زهرا علیهما السلام نشویم. و بتوانیم فرزندانی که دل حضرت امام زمان را شاد می کنند تربیت کنیم .

آمین ، یا رب العالمین.

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا