خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / حقوق پدر و مادر از دیدگاه قرآن کریم

حقوق پدر و مادر از دیدگاه قرآن کریم

حقوق پدر و مادر از دیدگاه قرآن کریم :

۱ – پروردگارت فرمان داد جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید .

۲ – هر گاه یکی از آنها یا هر دو آنها نزد تو به سن پیری ، برسند کمترین اهانتی به آنها روا مدار .

۳ – و برسر آنها فریاد مزن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو .

۴ – بالهای تواضع خویش را در برابرشان از محبت و لطف فرود آر .

۵ – و بگو : پروردگارا همان گونه که آنهامرا در کوچکی تربیت کردند مشمول رحمتشان قرار ده .

ما اگر سر سوزنی کمال داریم ، اگر پدر و مادر ما را به وجود نیاورده بودند چگونه آن را کسب می کردیم ؟ پس هرچه گیرمان می آید ، به آنها هدیه کنیم . اگر ما نبودیم از شناخت خداوند خود و عشق به او چیزی نمی دانستیم . فکر نکنیم که پدر و مادر ما را ترببیت اسلامی نکردند و چنین و چنان نکردند همین اندازه که به ما رسیدگی کردند و از روزی خدای متعال به ما دادند تا بزرگ شویم ، کافی است که همیشه مدیونشان باشیم .

خداوند متعال می فرمایند : ما به انسان درباره پدر ومادرش سفارش کردیم و مادرش او را با زحمت حمل می کرد و نیز هنگام بار داری هر روز رنج و ناراحتی  تازه ای را متحمل می شد  و دوران شیرخوارگی او در دو سال پایان می یابد ..

ما حق مادر را باید ادا کنیم حتی اگر کافر باشد ولی با مهربانی و محترمانه ، همین طور پدر و شوهر ، اگر درست کار کردیم ، به کمک خداوند جواب می گیریم . اگر پدر و مادر نبودند ما هم نبودیم و راه کمال را نمی پیمودیم . حقشان سرجایش ولی حرف ناحق نباید بزنند . زیر بار حرف ناحق نرویم .

می گویند نظم و تقوی به هم ارتباط دارند یعنی چه ؟ یعنی که هر کار الهی با برنامه ریزی قبلی انجام دهیم . با توجه به توان و شرایط خانواده و اینکه هیچ چیزی آن را به هم نزند و برنامه ها طبق برنامه ریزی انجام شود . نیروی فرقان ( تشخیص خوب و بد ) بسیار مهم است ، هرکاری را قبل  از بهم ریختن خودمان و خانواده باید بپرسیم که صحیح آن چیست و بعد انجام دهیم . مقاومت بسیار مهم است در این راه و اینکه در هر حال نظم یادمان نرود . در نوشته حضرت رضا ( علیه السلام ) به مأمون آمده که : نیکی به پدر و مادر واجب و لازم ا ست ، اگر چه مشرک و کافر باشند ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد .                             بحار ج ۷۴ ص ۷۲

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا