خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / حقیقت را با آنکه می دانید کتمان نکنید

حقیقت را با آنکه می دانید کتمان نکنید

۴۲٫ترجمه:وحق رابه باطل در نیامیزید و حقیقت راباآنکه خود می دانید کتمان نکنید.

*نفس سرکش است،مواردی پیش می آید که حتی انسان اهل تزکیه نفس هم گول می خورد،پس باید همیشه استغفارداشته باشیم .نفس و شیطان برای ما طوری وانمود می کند که کارهایمان بر اساس زینت های فریبنده دنیا درست است.

حضرت امام علی (علیه السلام) فرمودند :

دنیاآدمی راخوار می سازد.[۱]

کسی که جدل می کند سخن خداوند یاحدیث را بر اساس عقل ناقص خود سنجیده و روی عمل حق سر پوش گذاشته .حرف راطوری می چرخانیم و توجیه می کنیم تا همان کاری که دلمان می خواهد انجام دهیم.به همین دلیل باید در مملکت اسلامی ولی فقیه باشد چون ایشان ازروی هوای دل حرف نمی زنند بلکه بر  اساس حق صحبت و راهنمایی می کنند.

 چرا خلاف می کنیم با اینکه می د انیم حقیقت امر چیست؟ما عهد بستیم،حقیقت اسماء رابه مایاد داده اند ولی دنیا ما را گول زده ،جدل می کنیم.می گویند سکوت کنید تا حکمت وارد قلب شما شود.

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:

خاموشی حکمتی در پی دارد و سکوت سلامت.[۲]

حکمت یعنی انجام عمل صحیح بر اساس احکام الهی .از صبح تا شب چقدر ناحق می گوییم؟چرا؟چون دلمان می خواهد . بنا به فطرت و  گفتن “قالوا بلی “می دانیم حق چیست ولی پنهان می کنیم.[۱] میزان الحکمه –حکمت ۱۰۸۱

 


[۲] منتخب میزان الحکمه –ح۲۱۹۲

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا