خانه / گردش و عبرت / خرمشهر و کارون و اروند رود

خرمشهر و کارون و اروند رود

images1

 

 

 

 

 

 

خرمشهر و کارون و اروند رود

رودکارون

کارون که با ۸۵۵ کیلومتر طولنی ترین رود ایران محسوب می شود،‌درحدفاصل خرمشهر تا اهوز ۱۸۰کیلومتر طول درد وبه کارون سفلی موسوم می باشد. این روددر۴کیلومتری اروند رود به دو شعبه تقسیم یم شود:یک شعبه به نام بهمنشیر در شمال آبادان و به موازات اروندرود جاری است کهبه خلیج فارس می پیوندد.شعبه دیگرهب همان نامکارون-که به کانالعضدی نیزمعروف است-درجنوب خرمشهر جریان داردو به اروندرود می ریزد.

اروندرود

این رود از به هم پیوستن رودهای دجله و فرات در محلی به نام القرنه –واقع در خاک عراق- و انضمام رود کارون به آن در نوار مرزی تشکیل می‌شود. اروند قبل از اتصال به کارون از بصره عبور می‌کند و پس از اتمام ساحل جزیره بوارین از محلی به نام نهر خین که کانال مصنوعی و ته بسته‌ای است در جنوب شملچه به مرز مشترک ایران و عراق تبدیل می‌شود. به این ترتیب ۸۱ کیلومتر از طول اروند رود به عنوان مرز مشترک ایران و عراق محسوب می‌شود که از محل پیوستن نهر خین به اروند شروع می‌شود و تا مصب این رودخانه در خلیج فارس ادامه می‌یابد. طول اروند رود ۱۷۵ کیلومتر و عرض آن بین ۵۰۰  تا ۱۰۰۰ متر در نوسان است. عمق آن در منطقه بصره ۷/۶ متر و در منطقه فاو ۹ متر است. شایان ذکر است که عمق اروند رود هنگام جزر و مد آب افزایش و کاهش می یابد و در عین حال برای کشتی‌رانی کاملاً مناسب است.

اروند رود به علت رسوباتی که به خلیج فارس وارد می‌کند، به تدریج از وسعت خلیج فارس کم کرده، بر دلتای خود در آن می‌افزاید. اروند رود در مدت ۶۰ سال۳۲۰۰ متر دلتا تشکیل داده است. به عبارت دیگر، پیشروی خشکی در آب در هر سال ۵۳ متر بوده است. اروند سالانه ۷۲۵ میلیون متر معکب رسوبات وارد خلیج فارس می‌کند. در اروند رود جزایر متعددی وجود دارد که مشهورترین آنها عبارت‌اند از: مینو، شطیط، ‌حاج صلوخ، ام‌الرصاص، بلجانیه، ام‌الطویله، فیاض و بوارین. مهمترین بندرهای این رودخانه نیز عبارت‌اند از: ‌بصره، خرمشهر، ‌آبادان، خسروآباد و فاو.

(خرمشهر در جنگ،‌مرکز مطالعت و تحقیقات جنگ)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

یک نظر

  1. در نو شته بالا حرف جا مونده وغلط املایی زیاد هست ( دقت کنید)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا