خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / خوب وبد راگفته ایم…

خوب وبد راگفته ایم…

۸۰-ترجمه:هر کس از پیامبر فرمان برد،در حقیقت،خدارا فرمان برده،و هر کس رویگردان شود،ما تورا بر ایشان نگهبان نفرستاده ایم.(سوره مبارکه نساء)

اینحا می فرمایند :”از پیامبر فرمان برید که فرمانبری از خدای بزرگ است.”ومی گویند “نگهبان”،نگهبانی به عهدۀ خودمان است.کسی نگهبان مانیست.نگهبان اعمال بدمان.در “آیهالکرسی “می فرمایند:”لااکراه فی الدین قدتبین الرشد من الغی “بعضی ها این قسمت دوم رانمی گیرند .فقط “لا اکراه فی الدین” را می گیرند .پناه بر خدا.

اینجا می فرمایند :”هر کس رویگردان شود” یعنی دیگر به آنها کاری نداشته باش ،خوب وبد راگفته ایم که چه چیزهایی است اینجا دیگر نگهبان عمل کیه ؟خودمان.

خانمی بودند پا درد داشتند،[به نظر خودشان]یک مشکل خیلی بزرگ برای ایشان پیش می آید می شنوند مسجدی هست که اگر بروند حاجت می گیرندچند شب هم در هفته[با پای درد]می روند مخصوص برای حاجت گرفتن ودعا می کنند ،بعد می بینند هیچ خبری هم نشد .اینجا ما باید چکار کنیم؟”چرا”نگوییم وصبر کنیم . چند سال گذشت و ما شنیدیم این خانم گفته بودند :”چقدر خدارا شکر کردم این چیزی که من به خاطرش مسجد می رفتم و به زور می خواستم حاجتم بر آورده شود،نشد.چقدرخدا را شکر کردم”.

چقدر خدا مهربان هستند و ما نادان. آیه هست :”چه بسا شَری که خیرت در آن هست وچه بساخیری است که شرت درآن هست” .می گویند:” انسان عجول است”.مازور زوری شرّ می خواهیم،به حساب اینکه خیر هست.

این حرف در صورتی هست که بنده ،بینی وبین الله با نیت خالص دارد کا رمی کند ،خلافی هم مرتکب نشده است.یک چیزی که برایمان پیش می آید ،(استغفر الله)نگوییم: “مگه من چه گناهی کرده بودم .”مثلا یک آقایی اصلا نماز نمی خواندند ،یک مدتی آرام شدند ،شروع کردند به نماز خواندن یک خانمی از اقوام نزدیکشان که همیشه از سالها قبل اهل قرآن و نماز بودند _،هر چه خداوند صلاح بدانند آدم باید راضی باشد _ سکته کردند .سکته در حال اغماءوداخل جا افتادند بطوری که،غذا از طریق قطره چکان می دادند و زیر پایشان را عوض می کردند.یعنی کاملا مرده داخل جا و چندین ماه هم طول کشید ؛این آقا دیگر نماز نخواندند.می دانید چه گفتند؟گفتند:”اگر این نتیجۀقرآن ونماز است( استغففر الله) چرا باید کسی که  از اول زندگیش تا حالا اهل نماز و قرآن بوده است ،اینجوری بشود؟چقدر ما نادان هستیم. مااصلاچه می دانیم این چند ماه درجا افتادن چه اجر و برکتی برای این شخص داشته؟ بعد از فوت یک نفر خواب دیدند که این خانم یک متری خانۀکعبه ایستاده اند نماز می خوانند.ما خیلی بد هستیم ،خیلی بد فکر می کنیم ببینید ،چه فکر هایی پیش خود می کنیم[وراحت نماز راکنار می گذاریم] فکر می کنیم عقل کل هستیم.

صلی الله علی محمدوآل محمد

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا