خانه / نمی از باران / اخلاق در قلمرو قران (سیره علوی) / درست ، کار خوب کنیم بریم بهشت

درست ، کار خوب کنیم بریم بهشت

امام خامنه ای،بچه شهید احمدی روشن

درست ، کار خوب کنیم بریم بهشت

۸۲- ترجمه: و کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند،آنان اهل بهشتند، و در آن جاودان خواهند ماند.

* از مهربانی خداوند سوء استفاده نکنیم خدای تعالی رحیم هستند ؛ در صورتی که احکام الهی را زیر پا نگذاریم و بعد از توبه ،دوباره گناه نکنیم. خداوند بخشنده اند نسبت به جاهل نه به کسی که علم دارد و باز هم گناه می کند.در این راه خوف و رجا باید با هم باشد و حتی خوف بر رجا بِچَربَد.

حضرت امام صادق_علیه السلام :

مؤمن میان دو ترس به سر می برد:گناهی که در گذشته کرده است و نمی داند خدا با آن چه کرده است (آن را بخشیده است یا نه)و عمری که باقی مانده است و نمی داند در آن مدت چه گناهان مهلکی مرتکب خواهند شد بنابر این پیوسته ترسان است و جز ترس اصلاحش نکند.[۱]

در راه تزکیه نفس خودمان را گول نزنیم ؛ بدانیم که خداوندِ رحیم؛ جبار و قهارهم هستند همه چیز باید با هم باشد؛کار خیر و عمل صالح ،اخلاق نیکو ، نماز خواندن به موقع و باحضور ذهن و کامل،وای به حالمان که اگر از دنیا برویم دِینی برگردمان باشد و به خاطر اینکه فکر می کردیم خدای تعالی مهر بانند، از آن شانه خالی کرده باشیم.

۸۳-.

ترجمه:و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که:” جز خدا را نپرستید ،به پدر و مادر،و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید،و با مردم [به زبان ]خوش سخن بگویید و نماز را به پادارید،زکات رابدهید”آنگاه جز اندکی از شما[همگی ] به حالت اعراض روی برتافتید.

*اگر به این چیزهایی که خدای تعالی به بنی اسرائیل گفتند ماهم گوش کردیم مسلمانیم وگرنه ما هم جزء همان قوم هستیم که آیات را به بازی گرفتند و پشت گوش انداختند.چرا جشن تولد فرزندمان را می گیریم با خرج های سنگین در حالی که افرادی هستند که نان شب ندارند بخورند و یا کودکانی که کسی نیست دست محبتی بر سر آنها بکشد. به جای جشن تولد،به یتیم ها سری بزنیم و هدیه ها را بین آنها تقسیم کنیم.

۸۶- ترجمه:همین کسانند که زندگی دنیا را به بهای جهان دیگر خریدند پس نه عذاب آنان سبک گردد و نه ایشان یاری شوند.

*این آیه توضیح واضحی دارد خدای تعالی می فرمایند:متاع فانی دنیا و تک ؛ تک اسم نبرده اند ولی ما اگر زیرک باشیم باید بدانیم که کل دنیا فانی است تا زمانی که حضرت ملک الموت را ببینیم این نشان فانی بودن است هیچ چیز با خومان نمی بریم باید قبل از مردن آمادگی مرگ را در خودمان به وجود آوریم در این صورت بچه،پول و شوهر و خانه زندگی و زینت و خوراکی و پدر و مادر و..بیش از حد دوست نخواهیم داشت در عین این که همه را هم،باهم دوست خواهیم داشت.نباید غم غربت در دنیا را از درون،به بیرون منتقل کنیم با همه خوبی هایش ،دنیا برای بنده مؤمن زندان است .زندانی چگونه است؟زندان خوشی ندارد،دل گرفته و در آرزوی آزادی است ولی مبادا این دوست نداشتن دنیا را نشان بدهیم .مؤمنِ خوش اخلاقی باشیم ،حزن خود را در درون نگه داریم ودل دیگران را نشکنیم .

حضرت علی(علیه السلام)می فرمایند:

مؤمن غمش در دلش و شادی در چهر ه اش است.[۲]

اگر مؤمن ازدنیا رفتیم به کمک خدای تعالی دیگر حُزنی در کار نیست وآنجا وارد خانه ای دائمی شده و در آسایش کامل خواهیم بود.

۸۹- ترجمه:و هنگامی که از جانب خداوند کتابی که مؤید آنچه نزد آنان است بر ایشان آمد و از دیر باز [در انتظارش ] بر کسانی که کافر شده بودند پیروزی می جستند،ولی همین که آنچه که اوصافش را می شناختند بر ایشان آمد انکارش کردند،پس لعنت خدا بر کافران باد.

*کتاب های آسمانی همه خوب،به تدریج کامل شده تا قرآن کریم .چرا اینها با وجود قرآن هنوز مسلمان نشده اند؟چون دین کامل شده است و آنان باید بعضی چیزها[اخلاق ورفتارهای خود]را تغییر بدهند و به چیز هایی که دلشان نمی خواهد ؛عمل کنند،ولی هوای دل نمی گذارد این احکام کامل جدیدرا قبول کنند. چون سخت است،شیطان و نفس کم کم کار می کنند تا سر از کفر در می آورند.

(سوره مبارکه بقره)

 

[۱] میزان الحکمه –حکمت۱۹۹۱

[۲] میزان الحکمه ،حکمت ۴۶۰۲

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا