خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / درست وعاقلانه؛ انفاق خدایی

درست وعاقلانه؛ انفاق خدایی

انفاق

۱۸۹-یَسْأَلُونَکَ عَنِ الأهِلَّهِ قُلْ هِیَ مَوَاقِیتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ وَلَیْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوْاْ الْبُیُوتَ مِن ظُهُورِهَا وَلَکِنَّ الْبِرَّ مَنِ اتَّقَى وَأْتُواْ الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا وَاتَّقُواْ اللّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

 ترجمه :ای پیغمبر ازتوسؤال کنند که سبب بدر و هلال ماه چیست؟جواب ده که درآن تعیین اوقات عبادات حج ومعاملات است ونیکوکاری بدان نیست که از پشت به دیوار خانه در آئید چه این کار ناشایسته است ونیکوئی آن است که به هر کار از راه آن داخل شوید وتقوی پیشه کنید باشد که رستگار شوید.

ورود به هرکاری از راهش

* سعی کنیم هر کاری که در زندگی پیش می آید عادلانه مسئله راحل کنیم واگر بخواهیم باسیاست و زیرکی غیرمومن پیش برویم ممکن است ظاهرا پیروز بشویم وبه خیال خودمان رزنگ هستیم .خداوند می فرمایند مکر مکار به خودش برگردانده می شود .اگر بخواهیم همیشه عادلانه قضاوت کنیم خودمان را بگذاریم جای آن طرف و بخواهیم حق اجرا بشود اگر حکم به ضرر ما است ولی حق؛ قبول کنیم .

۱۹۰-وَقَاتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَکُمْ وَلاَ تَعْتَدُواْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ

ترجمه:در راه خدا با آنان که به جنگ ودشمنی شما برخیزند جهاد کنید لکن ستمکار نباشید که خدا ستمگررا دوست ندارد.

نگه داشتن اندازه(تعادل)

*ما اکثرا اینطورنیستیم حرف ما به نفع خودمون ،به نفع بچه وشوهر وبعدبه نفع فامیل خودمون ،اگر آدم خوبی باشیم آخرازهمه [خودمون].ما به غریب ظلم می کنیم غریب نواز نیستیم عادلانه قضاوت کردن این است که خودت را بگذاری جای طرف ،قضاوت کنی.مثلازمانی مادر شوهر؛ عروس بوده،[اگراشتباهی ازعروس دیدگذشت کند]

مهلت کمال بدهیم، ببخشیم ،گذشت کنیم ؛یاد می گیریم که مهلت به هم بدهیم. کسی که می گوید من اهل مراقبه هستم بیشتر مسئول است.

۱۹۵-وَأَنفِقُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ وَلاَ تُلْقُواْ بِأَیْدِیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَهِ وَأَحْسِنُوَاْ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ

ترجمه:از مال خود در راه خدا انفاق کنید لیکن نه به حد اسراف،وخود را به مهلکه وخطر در نیفکنید ونیکویی کنید که خدا نیکوکاران رادوست می دارد.

درست وعاقلانه؛ انفاق خدایی

* عاطفه بر عقل می چربد .کارهای قرقاطی[در هم برهم] زیاد می کنیم هم خودمون را  به زحمت می اندازیم وهم شوهرمون را.خانمی می گفتند علاقه به پول ندارم؛ ما می گوییم خواهرها دوتا حساب داشته باشند یک حساب کوتاه مدت که سود به آن تعلق می گیرد[۱] ،دوم حساب قرض الحسنه عمومی که حب دل نباشد ونفع آن  برسد به بقیه؛پول دوست خوبی نیست.

حضرت محمّد( صلی الله علیه وآله )  :

…بدترین دشمن تو مال است که در دست تواست.[۲]

تماماً برای امر خیراستفاده شودواگر کم درآمد هستند،سرپرست خانواده هستندو…برای امر واجب،مثلا به نیت حج واجب نگه دارند.عاشق حج باشیم،اگر عاشق باشیم کم کم پول پس انداز می کنیم برای مکه. درخلال این مدت اگر یک نفر احتیاج  پیدا کرد به او قرض بدهیم و قسطی بر گردانند.

حضرت محمّد( صلی الله علیه وآله ) :

بهترین مردم، مؤمن تنگ دستی است که به قدر توان می بخشد.[۳]

قرض الحسنه برای کار خیرباشد؛ پول شوهر هم نیست که اعتراض کندیااز خرج خانه کم شود، مال خودش[مال زن] است.خود شخص آزاد است واگر شوهر هم خواستند او را درکار خیر شرکت دهیم ولی اگر خواستند اذیت کنند وبگویند مگر جیب من و تو دارد….اگر  به هر علتی بخواهند اذیت کنند زنها باید حق وحقوق خودشان را بدانندو بتوانند بامدارا ازحق وحقوق خودشان دفاع کنند.

طبق آیه، اسراف حرام است حتی در بخشش. شوهر یکی از خانم ها فوت شدبرای مراسم پول قرض کردند.حداقل برنامه؛ خرید سنگ قبروپول زمین است.تا زنده هستیم این کارها را انجام بدهیم شاید  یکی مون [زن یا شوهر]زودتر مرد وقتی مرد ،می رویم سر زمینِ خودمون با کمال عزت و آبرو دفنش می کنیم[یا دفنمون می کنند] .

یک لحظه دیگه هیچ کدام نمی دانیم هستیم یا نه! اولین زمین برای خرید زمین در دارالرحمه باشد .”مستحب است اگر کسی صبح  بمیرد پیش از ظهر دفن شود”. [۴]یعنی سریع دفن شودنه اینکه صبر کنند تافلانی از خارج و داخل بیاید اینها غفلت است.یک آقایی ظهر به رحمت خدا رفتند به اهل مسجد خبر دادند..از طرف مسجد آمدند بردند ،دفن کردند بقیه فامیل بعدفهمیدند؛ مسلمانی یعنی این. مستحب است خبر دادن برای تشیع جنازه ولی نه اینکه جسدرا تا چندروز نگه دارند .یک آقایی وصیت کرده بودند در منزل اورا غسل دهند وسردخانه نبرند تا بتوانند بالای سرش قرآن بخوانند.متأسفانه ما می ترسیم ؛روح آگاه است به جای اینکه از دست مادر شوهروخواهر شوهر گریه کنیم بنشینیم ازدست دل غافل خودمون گریه کنیم.

آیات ۱۹۶تا۲۰۰-وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَهَ لِلّهِ …

ترجمه:وهمه اعمال حج وعمره رابرای خدا بپایان رسانید …

به جا آوردن آداب حج وبه یاد خدا بودن

* یک چیز کلی گفته می شود برای کسانی که حج مشرف می شوند.دو نوع حج داریم :حج عبادی و حج اخلاقی.

حج اخلاقی خیلی مهم تر است مثل کسی که روزه هست گناه کند ظاهرا ًروزه اش قبول است .نکند کاری کنیم که حجمان از نظر اخلاقی قبول نباشد.چه موقع می فهمیم؟در آخرت.

معمولا دعای حج مثل زیارت است باید حواسمون باشد چه چیزی ازخدا  می خواهیم ؛پول،بچه ،خانه، مقام، سلامتی … بگوییم خدایا دنیایی می خواهم که من رابه شما نزدیک کند.انسان باید به قرب برسد؛این قرب را هرکس خودش به اندازه سر سوزنی احساس کند.

۲۰۱-وِمِنْهُم مَّن یَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الآخِرَهِ حَسَنَهً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

ترجمه:وبعضی دیگر گویند:خدایا ماراازنعمتهای دنیا وآخرت هر دو بهره مند گردان وازشکنجه آتش دوزخ نگاهدار.

رسیدن به نیکی در دنیا وآخرت

*دنیا وآخرت

بعضی ها می گویند ،دنیا نمی خواهیم آخرت می خواهیم.بالاخره یک موجود زنده ای هستیم داریم نفس می کشیم و دنیا داریم پس دعا کنیم :خدایا دنیایی به ما بده که ما را به تو برساند.نه اینکه همش غصه بخوریم که چرا فلانی خانه اش بزرگ است،طلا دارد من ندارم…اولیاءخدا در دنیا اولیاءشدند درهمین دنیا ؛دنیای دیگر که نرفتند پس دنیا بد نیست .دنیا ودعای دنیایی برای رسیدن به خداوند باشد. زندگی مون رنگی و تشریفاتی نباشد.

حضرت محمّد( صلی الله علیه وآله ) :

اگر ازدنیا آنچه من می دانم ،می دانستید،جانتان آرام نمی گرفت.[۵]

۲۰۲ -أُولَئِکَ لَهُمْ نَصِیبٌ مِّمَّا کَسَبُواْ وَاللّهُ سَرِیعُ الْحِسَابِ

 ترجمه:هر یک ازاین دوفرقه از نتیجه اعمال خود بهره مند خواهند گشت وخدا به حساب همه زود رسیدگی کند.

با عمل خالص مشمول دعای “ربنا آتنا” می شویم ان شاءالله

*دنیارا اگر به طریقی که در آیه قبل گفته شد بخواهیم ان شاءالله بهره مند می شویم

۲۰۳-وَاذْکُرُواْ اللّهَ فِی أَیَّامٍ مَّعْدُودَاتٍ فَمَن تَعَجَّلَ فِی یَوْمَیْنِ فَلاَ إِثْمَ عَلَیْهِ وَمَن تَأَخَّرَ فَلا إِثْمَ عَلَیْهِ لِمَنِ اتَّقَى وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ

ترجمه:خدا را یادکنید به ذکر تکبیر بعد از نماز درچند روزی معین وباکی نیست که دوروز حرکت ازصحرای مِنا رامقدم یا مؤخر دارد آن کس که ازهر گناه یادر خصوص زنان وصید حرام پرهیزکار بود،واز خدا بترسیدوبدانیدکه بسوی خدا باز خواهید گشت.

* با اعمالمان خدارا یاد کنیم

اعمالمان طبق قرآن باشد؛ قرآن ناطق باشیم .قرآن برای بالای طاقچه نیست برای سرجلسه امتحان و…نیست.

 اعمال حج ،نماز و احکام آنها در رساله هست سعی کنیم زخارف دنیا را کناربزنیم. ماه مبارک آزمایشی است برای ما؛ یک کلاس معنویت است حج هم همین است. اگر راه را درست رفتیم روح به بدن فرمان انجام کار صحیح می دهد اگر درست نرفتیم هوای نفس غلبه می کند.

۲۰۴-وَمِنَ النَّاسِ مَن یُعْجِبُکَ قَوْلُهُ فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَیُشْهِدُ اللّهَ عَلَى مَا فِی قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ

ترجمه:بعضی مردم از گفتار دلفریب خود تورابه شگفت آرندکه از چرب زبانی ودروغ به متاع دنیا رسندواز نادرستی ونفاق خدا را به راستی خود گواه گیرندواین کس بدترین دشمن اسلامست.

آگاهی خداوند ازنفاق دلها

*عرفان مدل دل! دلم خواست؛ نه” اهدنا الصراط المستقیم”.عرفان یعنی خداشناسی،یعنی اسلام ناب محمّدی(صلی الله علیه وآله).یک نفر از یک کشور کفر داخل خانواده کشور اسلامی می شود ، می بینیدهمه عرفان نظری دارند.به عمل که می رسیم هیچی؛می گوییم به نظرمن این کار افراطی است به نظر من، به نظر من …

حضرت امام حسین-علیه السلام-فرمود:

انسان بزرگوارباید عمل اوگفتارش را تأیید کند.[۶]

۲۰۵-وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِی الأَرْضِ لِیُفْسِدَ فِیِهَا وَیُهْلِکَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللّهُ لاَ یُحِبُّ الفَسَادَ

ترجمه:چون از حضور تو دورشود کارش فتنه وفساد است بکوشد تا حاصل خلق بباد فنا دهد ونسل بشر راقطع کند وخداوندمفسدان رادوست ندارد وهرگز درمشیت ازلی نخواسته که فساد کنند.

دور شدن ازفاسدان

*چون از حضور تو دور شود …[این جور آدمها] به خاطر دنیا دست به هر کاری می زنند.فامیل باشد،تخم چشممون هم که باشد اگر دیدیم غفلتی هست [خود را داخل غفلت آنها نکنیم]. صله رحم قطع نشود حتی اگر شده ده دقیقه برویم و دور شویم وگرنه خشک وتر باهم می سوزندمثل راننده ماشین بایدحواسش باشدکه کسی به او نزندوخودش هم به کسی نزند. .راه خیلی سنگین وسخت است پَر به پَرمون رسید می سوزیم و باحرف هایی که شنیدیم وارد سجاده می شویم[ونمازبی توجه می خوانیم] پس دور شویم درحدی که صله رحم قطع نشود.کسی که اولیاءخدا می شود مطمئن باشید خودش را درقرنطینه قرار می دهد .هر چه آدم عالِم تر شد بایدمراقبه اش بیشتر باشد،نمی توانیم ادعا کنیم به جایی رسیده ایم؛[مقایسه کردن هم غلطه] می گوییم “خوش به حال فلانی” چکار داریم به کار کسی؛ مقایسه خیلی بد است.

۲۰۶-وَإِذَا قِیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ أَخَذَتْهُ الْعِزَّهُ بِالإِثْمِ فَحَسْبُهُ جَهَنَّمُ وَلَبِئْسَ الْمِهَادُ

ترجمه:وچون او را به نصیحت گویند:از خدا بترس،خودپسندی اورابه بدکاری برانگیزد که پند نشنود وجهنم اورا

کفایت کند که آرامگاه بدی است.

خود پسندی راهی به سوی گناه

*هر بلائی سر هرکس بیاید از گناه کردن وخود پسندی وخودمحوری است اگرمی گویند:” بترس” خدای مهربان که ترس ندارندما باید از گناه خود ترس داشته باشیم خود پسندی باعث می شود که نترسیم.

گناهانی که در قرآن وعده عذاب داده شده گناه کبیره است گناهان صغیره اگر تکرار شد کبیره می شود.آیه الله مشکینی(رحمه الله): :وقتی گناه می کنیم ما رو بروی خدای خودمان ایستاده ایم .

گناه صغیره آنقدر انجام می دهیم تا می شود کبیره مثل آدم سیگاری.

هیچ وقت نشده برویم جلو یک نفر غیبت خودمون بکنیم بگوییم دیروز غذا سوزاندیم ،باشوهرمون بحثمون شد، دل شکاندیم ولی همه اینهارا درمورد دیگران می گوییم.

خود پسند،از خود متشکر …باورمون نمی شود که بد هستیم.اگر باورمون شود که همه ما خوی حیوانی داریم وباید تزکیه نفس داشته باشیم پیش خدای خود گنا ها نمان را می گفتیم ؛ نه به دیگران [و ازدیگران][۱] هر کس باید طبق نظر مرجع تقلید ش عمل کند وشرایط را بپرسد.

[۲] نهج الفصاحه،ح۲۴۰۳

[۳] نهج الفصاحه،ح۱۵۰۱

[۴] تحریر الوسیله حضرت امام خمینی (رحمت الله )

[۵] نهج الفصاحه،ح۲۳۲۶

[۶] سخنان حضرت امام حسین علیه السلام-،ص۳۳،مرحوم محمد دشتی

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا