خانه / نمی از باران / اسلام / دعا و زیارت / دعای کمیل،‌از خودی ای خدا نجاتم ده

دعای کمیل،‌از خودی ای خدا نجاتم ده

دعای کمیل

 

 

 

 

 

دعای کمیل،‌از خودی ای خدا نجاتم ده

اللهم إنی اسالک برحمتک التی وسعت کل شیء‌

خدایا، من از تو درخواست می‌کنم، ‌به رحمتت که همه چیز را فرا گرفته

هر یک از کلمات این جمله عرشی و کلام ملکوتی و گنجینه آسمانی، دارای رموز و اشارات و لطایف و اسرار است که تا جایی‌که این اثر اقتضا دارد به شرح آن پرداخته می‌شود.

«اللهم» پایه و اصلش «یا الله» است،‌«یا» حذف شده و به جای آن «میم» تشدیددار قرار گرفته تا مرتبه، عالی و برتری شأن و عظمت و بزرگی حق را بنمایانند،‌ که هم‌چنان که وجود مقدسش در مرتبه وجود بر همه موجودات تقدم ازلی دارد و چیزی بر او پیشی نگرفته، ‌سزاوار است در کلمه «الله» این حقیقت مراعات شود و آن را بر هر کلمه و حرفی مقدم کرد، ‌تا میان وجود حقیقی و وجود لفظی،‌ توافق به عمل آید و فرقی در رعایت شأن، بین شأن حقیقی و لفظی باقی نماند.

دعا خوانی که حضرت الله را مورد توجه قرار می‌دهد و جود مقدس او را ندا می‌دهد و با زبان قال و حال «اللهم» می‌گوید، ‌باید بداندکه اگر کشش و جاذبه و اذن و اجازه حضرت معشوق نبود، ‌عاشق شیدا، ‌قدرت یک کلمه سخن گفتن با معشوق را نداشت و نیروی قدم نهادن در عرصه‌ دعا برای او نبود، و زبان قالش لال ،و پدید آمدن حالش محال بود.

زبان ندا دهنده حق، با اتصال به قدرت حق «اللهم» می‌گوید، و لسان حال دعا خوان، با لطف و کرم او گشوده می‌شود.

دعا خوان باید به این حقیقت آگاه باشد که تا خواستِ محبوب نباشد،‌ بیان درخواست خواهنده امکان ندارد و تا اراده حضرتش در وجود عبد تجلی نکند، عبد برای دعا و طلب حاجت به پیشگاه او نمی‌رود.

آری، ‌دعا تعلیم اوست. حیات وجود دعاخوان رشحه‌ای از امر اوست. زبان قال و لسان حال دعاخوان در دست اراده اوست؛ پس همه چیز از او و در سیطره مالکیت و قدرت اوست.

از خودی ای خدا نجاتم ده

زین محیط بلا نجاتم ده

یکدم ا ز من مرا رهایی بخش

از غم ماسوا نجاتم ده

دلم از وحشت جهان بگرفت

زین دیار فنا نجاتم ده

نفس اماره قصد من دارد

از بلای هوا نجاتم ده

(استاد حسین انصاریان،‌ شرح دعای کمیل، ج۱)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا