خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / راحت امر به معروف کنیم

راحت امر به معروف کنیم

ترجمه:واگر غنیمتی از خدا به شما برسد _چنانکه گویی میان شما ومیان او [رابطۀ]دوستی نبوده _خواهد گفت :”کاش من با آنان بودم و به نوای بزرگی می رسیدم”.(سوره مبارکه نساء آیه ۷۳)

دقت کنید ،همه آیات قرآن لحظه به لحظه در زندگی ما پیش می آید .در این آیه کسانی می گویند:”کاش ما با آنان بودیم” یعنی کسانی هستند که کندکار می کنند .

وقتی که جنگی شروع می شودکندی به خرج می دهند برای آن که اگر صدمه ای داشته باشد[ خوشحالند ] که داخل نشدند و بالعکس اگر غنیمتی بدست بیاید ،غصه می خورند که “ای کاش ماهم با آنها بودیم” کاش آنهاهم رفته بودند.

ما باید تمام اینها راـ به خصوص برا ی ما خواهر هاـ به جهاد اکبر برگردانیم.[جهاد] همین الان هم هست؛[با]آنها که[با انجام احکام الهی ] مخالفت می کنند.

مثال :دریک جمعی شرکت می کنیم،می بینیم در این جمع دارد معصیت خدا می شود.خلاف حکم خدا پیش می آید ،حرام است،”دستمان هم تنهاست”[۱] و اگر کسانی دیگر هم باشند خودشان رابه آن راه می زنند[یا] برای حرف زدن به یک جمعی که دارند خلاف کار می کنند- باصطلاح می گویند :”مِن مِن”[۲] می کنند – اینقدر دست به دست می کنند که ما تنها جلو برویم.چون فکر می کنند صدمه می خورند.می گویند الان به ما می گویند :”تند رو،به تو چه،توچکار داری؟کسی را در گور کسی نمی خوابانند.”این جور حرف هایی را تحویل آدم می دهند.ولی همین افراد اگر زمانی به مناسبتی از کسی تعریف شد،آنجا غصه می خورند که ای کاش ماهم بودیم،پناه بر خدا.فکر نکنیم این مسئله منحصر به حکم جهاد است وهمین الان هم هست باید بدانید اکثرا برای امر به معروف ونهی از منکر ،دست تنها هستیم .کسی کمک نمی کند.مثلا ۵-۶نفر دوست یا ۵-۶نفر از یک خانواده ،داخل یک جمعی برویم ـ عروسی یا میهمانی ـمنتظر نباشیم که دیگری بیاید .نگوییم آنها خودشان را به آن را ه زدند و مِن مِن می کنند . :”چرا او نمی آید ؟یانگوییم:”نکند من اشتباه می کنم”.

در جهاد اکبر نباید بترسیم.باید یک تنه جلو برویم.اینطوری نیست که به هر کس حکم خدا را گفتیم،بگوید چَشم ممکن است به ما توهین هم بکنند.

[اگر نخواهیم امر به معروف ونهی از منکر بکنیم]یعنی آماده نیستیم؛ترسو هستیم.چقدر در مسلمانی کُند هستیم؟این نفس سر کش دلش می خواهد که همیشه به او احترام بگذارند .اگر به اوتوهین کردند،بدش می آید.

شرایط امر به معروف ونهی از منکر مفصل است.در تحریر الوسیله است آن را مطالعه کنیم.باید با شرایط امر به معروف ونهی از منکر جلوبرویم.همۀ شرایطش را امام  خمینی(رحمهالله علیه )نوشته اند.[۱] هم فکر نداریم

[۲] با تأخیر کاری را انجام دادن

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا