خانه / مناسبت ها / راز “استطاعت” برای حج

راز “استطاعت” برای حج

کعبه

راز “استطاعت” برای حج

 

انجام دادن همه تکالیف دینی در گرو استطاعت توانمندی است، زیرا خدای حکیم هیچ کس را جز به اندازه توانش تکلیف نمی کند: لایکلف الله نفسا إلا وُسعها. (بقره /۲۸۶) عمل عبادی-سیاسی حج نیز از این قاعده مستثنا نیست. به فرموده قرآن مجید، وجوب حج خانه امن الاهی تنها بر عهده توانمندان جامعه است: حج این خانه برای خدا و برعهده مردمی است که بتوانند سوی آن راه یابند. (آل عمران،۹۷).این “استطاعت” اعم از عقلی و نقلی است؛ یعنی بر پایه حکم عقلی ، اگر کسی با سختی فراوان و بدون زاد و راحله بتواند به حج برود، مناسک او درست است ، هر چند برابر دلیل نقلی بر او واجب نشده نباشد.

سنجه وجوب حج، استطاعت مالی و بدنی و طریقی است . استطاعت مالی با داشتن زاد و راحله ، مهمان شدن، عهده داری سرپرستی کاروان یا بخشش مال از سوی دیگری پدید می آید. استطاعت بدنی زمانی است که جسم آدمی توانایی رفتن به مکه و انجام دادن مناسک حج را داشته باشد. استطاعت طریقی نیز یعنی راهِ رفتن سوی مکه باز باشد و چیزی انسان را از رسیدن به میقات یا انجام دادن همه مناسک باز ندارد.

راز استطاعت

استطاعت با دید ظاهر گرایانه ، همان فراهم بودن توانایی جسمی و زاد و راحله و امنیت و باز بودن راه رسیدن به مکه است؛ لیکن در نگاهی ژرفانه آمادگی و شایستگی روح و جان زائر برای زیارت مزوری والاست.

همانگونه که بیمار توان رفتن به حج و پیمودن این راه دور و دراز و مناسک سخت را ندارد، سالک سوی خدای رحمان نیز نمی تواند با روانی آشفته و بیمار و مبتلا به مرض های نفسانی مانند بخل و کینه و حسد و…در این سرزمین پاک و نورانی گام و جان بر آستان جانان نهد.

(آیت الله جوادی آملی، فرهنگ نامه حج و عمره )

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا