رنگ‌های حسی

مداد رنگی

رنگ‌های حسی

رنگ‌هایی را که می‌بینیم، ‌همواره به واسطه احساساتمان تحت تأثیر قرار می‌گیرند. از همان اوایل کودکی،‌ هنگامی که چشممان اولین رنگ را درک می‌کند، ‌شروع به ابراز احساسات درباره آن رنگ‌هایی می‌کنیم که به ما می‌رسند و در بزرگ‌سالی به وفور به کار می‌آیند. برخی متخصصان بر این باورند که انسان‌ها دارای آگاهی کهن هستندکه از ورای قرون گذشته و از بدو تولد به وی رسیده است. نیز ما دارای حافظه‌ای ارتباط ساز در مورد فضا، ‌فرم، ‌الگو،‌ و رنگ‌ها هستیم.
کودکان از دو ماهگی سر و کارداشتن با اشیای رنگی را به غیررنگی‌ها ترجیح می‌دهند. نوجوانان ذهنی رنگ‌گرا دارند و بیشتر جذب رنگ می‌شوند تا فرم. در سن بلوغ، ‌آنها عموماً بیشتر فرم‌گرا می‌شوند. با این حال بسیاری از افراد مبتکر در تمام زندگی خود رنگ‌گرا باقی می‌مانند.
درست است که کودکان غالباً جذب سیاه و سفید می‌شوند، ‌اما آنها فقط این سیاهی و سفیدی را می‌بینند چون آنها فقط تضاد شدید را قبل از دیدن رنگ می‌بینند.با توجه به اینکه مغز کودکان هنگام تولد به‌طور کامل رشد نکرده است، ‌رنگ به عنوان یک محرک برای شکوفایی ذهن کودکان نقش مهمی را برعهده دارد.
مطالعات مربوط به حرکات منبع چشمی کودکان نشان می‌دهد که علیرغم جنسیت کودک (هر آنچه را درباره میزان توجه بیشتر پسران نسبت به دختران شنیده اید، ‌فراموش کنید، ‌چون هیچ مبنای تحقیقی‌ای برای تأیید آن وجود ندارد.) قرمز و آبی رنگ‌هایی هستند که هنگام کودکی به آنها توجه بیشتری می‌شود. به ویژه، ‌رنگ قرمز به ارتباط‌های داخلی مغز کمک می‌کند و بیانگر این نکته است که چرا بچه‌ها به رنگ توجه نشان می‌دهند. هنگامی که بچه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، ‌عادات یا الگوهای یادگیری و انجام کارهایی که بزرگ‌ترها می‌خواهند، ‌رنگ مناسب را در ذهن آنها شکل می‌دهد.
خاطرات کودکی‌مان با رنگ‌هایی که در ذهن ما برای همیشه حک شده و نقش بسته‌اند در ارتباط تنگاتنگ است. شاید حتی ندانیم که ما رنگ‌های مرتبط با رویدادهای خاص را نیز به یاد می‌آوریم،‌ اما سیستم ضبطی مغز ما هرگز خاموش نمی‌شود و حتی در بزرگسالی هم ما نسبت به رنگ‌های خاص به صورت منفی یا مثبت واکنش نشان می‌دهیم.
برای دوران قبل و بعد از بلوغ، ‌استفاده از پسوند(in) در رنگها بسیار حائز اهمیت است، ‌چون به رنگ‌ها حالت و شناخت می‌بخشد. در این سنین رقابت در میان همسالان زیاد است و رنگ،‌ راه مناسبی برای شورش است. چه راهی بهتر از این برای جلب توجه و ابراز وجود! موی زرد یا سبز؟ ‌این گروه سنی به شدت نیاز به توجه دارد، ‌از این رو لازم است طراح و تولید کننده از آینده مد رنگ و مسیرهای مربوط به آن آگاه باشد. هنگام بلوغ، ‌ما از اهمیت نیازمان به ابراز وجود بیشتر آگاه می‌شویم. تمایل‌ها نقش مهمی را در انتخاب رنگ ایفا می کنند، ‌اما سلیقه شخصی و ترجیحات ما به اندازه‌ای هم مهم هستند.
پیش‌زمینه‌های فرهنگی و سنتی ما، ‌بر آموخته‌های واکنش و کنشی ما به رنگ،‌ تأثیر گذارند. مثلاً، ‌عرفای هندی بر این باورندکه سبز رنگی است که هارمونی به ارمغان می‌آورد. اگر شما (یا کارفرمای شما) هم به این باور رسیده‌اید که رنگ سبز هارمونی ایجاد می‌کند، ‌خانواده این رنگ واکنش‌های مثبت در هر جا و هر حالتی که استفاده کردند، ‌ایجاد خواهند کرد.
هر فرهنگی ثمره منحصر به فرد خود را از نمادشناسی رنگ دارد و هر یک از شما، ‌محصولی از محیط اولیه خود هستید. بنابراین کارفرمای شما نیز چنین است. هنگامی که در حال تعامل با گروه‌های فرهنگی خاصی هستید، ‌ملزم به مطالعه و بررسی پیشینه ذهنی آن مردم از رنگ‌ها در فرهنگ مربوط به خودشان هستید. وقتی که مردم از جایی به جای دیگر کوچ می‌کنند، ‌غالباً ‌فرهنگ خاص رنگی‌شان را نیز با خود حمل می‌کند، ‌اما برخی افراد در صددند تا با تقلید از رنگهای محیط اطراف،‌ خود را با آن سازگار سازند. بنابراین بهتر است این فکر را از ذهن خود دور کنیم که تمامی مردم یک فرهنگ خاص، ‌دقیقا همان واکنش را به رنگ خواهند داشت.
با از بین رفتن موانع و رشد ارتباطات، ‌امکان همسانی بیشتری در تبادلات رنگی وجود دارد، ‌مخصوصاً در شرکت‌هایی که با توجه به تفکرات پیشین از رنگ‌ها، بازارهای جهانی را تغییر و گسترش داده‌اند. به عنوان مثال، ‌در طول تاریخ، رنگ سفید به عنوان نشانی از صبحدم در فرهنگ چین آمده است. امروزه، سفید نه تنها در هر چیز از تی‌شرت گرفته تا لباس عروس مورد استفاده قرار می‌گیرد، ‌بلکه در هواپیماها نیز به همان اندازه استفاده می‌شود این تغییر در نگرش در واقع برای افراد جوان‌تر در بسیاری از فرهنگ‌ها محسوس است که کمتر پایبند سنت و آماده پذیرش تغییرات هستند.
امروزه، ‌آگاهی فزاینده‌ای در قبال رنگ‌های شناخته شده در آمریکا در بازراهای خارجی وجود دارد، ‌که عمده دلیل آن به دلیل فیلم‌های آمریکایی، تلویزیون، ‌و تأثیر مضاعف موسیقی است. شبکه‌های جهانی، ارتباطات بنیادین و گسترده‌ای را نسبت به قبل بنیان‌گذار ی کرده‌اند و گذشته از تبادلات فرهنگی، حساسیت خاصی نسبت به تأثیر رنگ در جهان در حال رشد دارند.
درتقابل فرهنگ‌ها، برخی قوانین عمومی نیز وجود دارد که ساخته و پرداخته واکنش‌ها انسان نسبت به رنگ‌هاست و عمده دلیل آن ارتباطات و واکنش‌های روحی به رنگ‌هایی است که جهانی هستند. برای مثال، ‌چرا رنگ قرمز همیشه جلب توجه می‌کند؟‌ و چرا در تمامی زبان‌ها اولین رنگی است که پس از سیاه و سفید به کار می‌رود؟ ‌در ارتباطات روانی که دارای قدمتی به اندازه تاریخ هستند، ‌رنگ قرمز تداعی‌گر خون و آتش است که دو جزء مهم برای بقای زندگی به شمار می‌روند.
اما قرمزی خون و آتش می‌تواند بیانگر خطر نیز باشد. بنابراین توجه به رنگ بسیار مهم است که واکنش مانند نبرد تن‌به‌تن و ترغیب آدمی برای عمل بدان است. در خلال زمان، ‌انسان‌ها با کنش‌ها در قبال رنگ تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، ‌هر چند که ما نمی‌توانیم لزوماً از رنگ قرمز فرار کنیم با وجود این به آن توجه می‌کنیم.
(لئاتریس آیزمن،‌ ترجمه: ‌محمد رضا قربانی، ‌مفاهیم کاربردی رنگ‌ها)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا