خانه / فرشته ای به نام کودک / رنگ در نگاه کودکان

رنگ در نگاه کودکان

کودک رنگ

 

 

 

 

رنگ در نگاه کودکان

رنگ‌های حسی

رنگ‌هایی که می‌بینیم، ‌بسیار تحت تأثیر احساسات ما هستند. از ابتدای دوران کودکی و از زمانی که ما اولین ادراکات رنگی خود را پیدا می‌کنیم، ‌شروع به قانونمند ساختن احساساتی می‌کنیم که از این رنگ‌ها به ما می‌‌رسد و در دوران بزرگسالی نیز بسیار به کار می‌آید. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که انسان از یک خرد کهن برخوردار است،‌:که از خلال قرون پیشین و از بدو خلقت به او رسیده است. آنچه روشن است، ‌ما حافظه‌ای ارتباط ساز در مورد فضا، ‌فرم، ‌الگوها و رنگ‌ها داریم.

کودکان ازسن دو ماهگی ترجیح می‌دهند با اشیاء ‌رنگی سر و کار داشته باشند تا اشیاء‌ غیر رنگی. وقتی بچه‌ها کمی بزرگتر می‌شوند ذهنی رنگ‌گرا پیدا می‌ِکنند و عمومًا فرم‌گرا می‌شوند اما بیشتر نشان‌های خلاق در طول زندگیشان رنگ‌گرا باقی می‌مانند.

درست است که بچه‌ها بیشتر جذب سیاه و سفید می‌شوند ولی در واقع آنها سیاه و سفید را ترجیح نمی‌دهند،‌ فقط توجهشان را جلب می‌کند چون آنها قبل از آنکه رنگ ببینند، ‌تضاد بسیار زیاد مشاهده می‌کنند. از آنجایی که مغز یک کودک هنگام تولد، ‌کامل نیست؛ رنگ به عنوان یک محرک، ‌نقش مهمی در شکوفایی ذهن کودک ایفا می‌کند.

مطالعات مربوط به حرکات چشم که منبع توجه کودکان را ضبط می‌کند نشان می‌دهد که صرف نظر از جنیسیت کودک (هر آنچه مربوط به میزان توجه بیشتر پسران نسبت به دختران شنیده‌اید را فراموش کنید، ‌چون هیچ تحقیقی در تأیید آن وجود ندارد) آبی و قرمز پر توجه‌ترین رنگها در هنگام کودکی هستند. رنگ قرمز، کمک ویژه‌ای به ارتباطات داخلی اعصاب مغز می‌کند که این نکته بیانگر این است که چرا بچه ها به رنگ توجه دارند. وقتی بچه ها بزرگتر می‌شوند عادت، ‌الگوی یادگیری و انجام آنچه بزرگترها می‌گویند، رنگ درست را درذهن آنها تشکیل می‌دهد.

خاطرات کودکی ما با رنگهایی که در ذهن ما برای همیشه نقش بسته و حک شده اند، ‌ارتباط تنگاتنگی دارد .شاید حتی ندانیم که ما رنگهای مرتبط با خاطراتی خاص را به خاطر می آوریم ولی ضبط صوت مغزی ما هرگز خاموش نمی‌شود و حتی در بزگسالی هم ما نسبت به رنگها به صورت منفی یا مثبت واکنش نشان می‌دهیم.

برای دوران قبل از بلوغ و جوانان تازه بالغ استفاده از پسوند (In) به (رنگ…) در رنگ‌ها بسیار مهم است، ‌همانطور که به آنها حالت و شناخت می‌بخشد. در این سنین فشار همسن و سالان زیاد بوده و رنگ، ‌راه مناسبی برای شورش است. چه راهی بهتر از این برای جلب توجه و اظهار وجود: ‌یک موی زرد و سبز؟! این گروه سنی به شدت نیازمند جلب توجه است،‌ بنابراین برای طراح و تولید کننده واجب است که نسبت به آینده‌ مُد رنگ و پیش بینی‌های مربوط به آن آگاه باشد. زمانی که ما بالغ می شویم بیشتر به اهمیت ابراز وجود در خودمان پی می‌بریم.

تمایلات، همواره نقش مهمی در انتخاب رنگ‌ها ایفا می‌کنند ولی سلایق شخصی و ترجیحات ما نیز به همان میزان مهم هستند.

(روانشناسی کاربردی رنگ‌ها،‌ پنتون، ‌مترجم: روح الله زمزمه، ص۱۷)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا