خانه / مناسبت ها / روز بیست و پنجم روز “دحوالارض”

روز بیست و پنجم روز “دحوالارض”

کعبه دحوالارض

روز بیست و پنجم روز “دحوالارض”

 

یکی از ارجمندترین چیزها در این ماه، آگاهی از نعمتهای گسترده وفراوانی است که خداوند، در روز “دحوالارض” به بشر ارزانی داشته است و توجه و تأمل در آنها.زیرا همانگونه که در روایات معصومان آمده و مکاشفات عارفان نیز آن را گواهی می کند، نخستین مرتبه شکر نعمت،علم بدان و توجه و تأمل درکمّ و کیف آن است.

در اخبار و روایات بسیاری آمده که روز بیست و پنجم ذی القعده ، کعبه بنا نهاده شد ، زمین گسترده شد، آدم به زمین آمد، ابراهیم وعیسی زاده شدند و …مثلا از حضرت امیر علیه السلام روایت شده :”نخستین رحمتی که از آسمان به زمین فرود آمد در روز بیست و پنجم ذی القعده بود، هر که این روز را روزه بدارد ، وشب آن را به عبادت بگذراند ، برای اوست پاداش صد سال عبادت-صد سالی که روزهایش را با روزه و شبهایش را با عبادت گذارانده باشد…

…اگر در این روز به قصد ذکر و عبادت خدا گرد هم آیند ، پراکنده نخواهند شد جز اینکه نیازشان برآورده شود…

در روایتی دیگر سفارش شده در این روز به هنگام چاشت دو رکعت نماز خوانده شود (مفاتیح)

نیز سفارش شده خواندن این دعا : “یا داحی الکعبه ..”(مفاتیح)

نصب کعبه و گسترش زمین (دحو الارض)

در روایات از نصب کعبه و گسترش زمین در این روز سخن آمده است ، که خود از بزرگترین نعمتهای خداوند به ماست ف باید دانست که نصب کعبه و گسترش زمین ظاهری دارد وباطنی ، صورتی دارد و حقیقتی ، صورت و ظاهر آن همان است که در کتاب “اقبال ” آمده که خداوند در این روز زمین را برای زندگی آدمیان آماده ساخت، و به دیگر سخن :زمین و آنچه در آن است و از آن است یعنی بدنها ی ما، روزیها ی ما، …و خلاصه همه نعمتهای گونه گون و بی شمار دنیایی که براستی هیچ کس را توان شمار آنها نیست-همه و همه حاصل و پیامد رحمت و عنایتی هستند که در این روز از خدا فرو باریده است.

از این رو بر بنده مراقبی که می خواهد سپاسگزار نعمتهای خداوندباشدف بایسته است که همه هشیای وبیدری وهمه زیرکی و دانایی خویش را به کار گیرد و درباره نعمتهای این روز و سودهای فراوان و بهره های کلانی که از آفرینش زمین (دحوالارض) بدو رسیده بیندیشد.

مثلا نخست به نعمت بدن خویش بنگرد و در آن همه ظاریف و لطایف براستی حیرت انگیزی که در هر یک از جهاز ها و دستگاهها و اندامهای داخلی و خارجی بدن هست به تأمل بیندیشد ، دستگاه گردش خون، دستگاه گوارش ، دستگاه تصفیه ، جهاز بینایی، جهاز شنوایی، جهاز چشایی، سلسله اعصاب ، مغز ، چشم ،گوش ،زبان، پوست ،مو، استخوانها ،قلب ؛معده ،مری، روده، شش، طحال، کلیه، رگها و …چه خوب است برای شناخت بهتر این نعمت بزرگ که خداوند به ما ارزانی داشته ودر هر گوشه آن قدرت و هنر زیبایی و دقت و ظرافت و مهارت را به هم آمیخته از کتابهای ویژه ای که در زمینه طب و تشریح نوشته شده و بویژه از عکسها و فیلمهایی که در این زمینه ها فراهم شده ،یاری جوییم و با تأمل در آنها هم عظمت خدا و هم بزرگی نعمت بدن را بیشتر و بهتر دریابیم.

و از یاد نبریم که هر یک از این اندامهای گوناگون و پر شمار در سامان زندگی ما ، سلامتی جسم ما و صحت مزاج و استواری و بهنجاری بدن ما، با واسطه یا بیواسطه نقشی ویژه دارند، و هیچ یک از آنها بیکار و بیهوده نیستند.

تازه اینها اعضا و اندامهایی است که می توان آنها را به چشم دید و با تشریح شناخت و از آنها بس شگفت تر و حیرت انگیزتر نیروهای باطنی و نهفته در مغز، قلب، چشم و…است که یادگیری ما ، یادآوری ما، حافظه ما، بینایی ما،شنوایی ما،حرکت ما، سخن گفتن ما،جذب و دفع ما . …همه و همه پیامد و حاصل آن نیروهاست.

و از اینها شگفت تر و حیرت آورتر هستیهای ملکوتی و غیبی این نیروها و اندامهاست ، که خود نیروهای وابسته بسیاری را زیر پوشش دارند، و همانها هستند که نیروها و اندامهای مادّی ما را از غیب سرپرستی و تدبیر می کنند و متناسب با زمان ،مکان، و دیگر شرایط مزاجی، روانی، نژادی ، خانوادگی، اجتماعی و…-که آگاهی از چند و چون همه آنها از عهده هیچ کس جز خدا بر نمی آید-نیروها و اندامهای ما را به کار وا می دارند و از آنها افعال و آثاری با چند و چونی ویژه و کمیت و کیفیتی مخصوص پدید می آورند.

افزون بر اینها اگر کسی از پیوند استوار و تنگاتنگی که همه جهانهای هستی از مادی و مثالی و ملکوتی با یکدیگر دارند، آگاه شود ، در خواهد یافت که همه این جهانها در هنجار و استواری و صحت و درستی هر کی از اعضا و اجزای بدن او دخالت دارند ، و اینجاست که بر او آشکار خواهد شد که خداوند بزرگ در بخشش نعمتی به ظاهر کوچک –مثلا یک انگشت –به او ، همه جهانهای گسترده و بیکران هستی را به کار گرفته است.

آنگاه به دیگر نعمتهایی ک خداوند از همین زمین بدو بخشیده و او از آنها خوراک، پوشاک و دیگر نیازمندیهای مادی و جسمانی خویش را و با اندیشیدن بدانها خوراکهای فکری و ذهنی خویش را فراهم می سازد، بیندیشد تا براستی دریابد که نعمتهای خدا از شماره افزون است و آگاهی بدانها از توان هرکس جز خود او بیرون است . :”وَ مَا یَعلَمُ جُنُودُ رَبِّکَ اِلّا هُو “(سوره مبارکه مدثر، آیه ۳۱)

تازه اینها درباره نعمتهای ظاهری و آشکاری است که خداوند با آفرینش زمین و “دحو الارض” به ما ارزانی داشته است ، و اگر درباره حقیقت آنها اندیشه شود، بر حیرت و شگفتی ما بس خواهد افزود.

(میرزا جواد ملکی تبریزی، المراقبات فی اعمال السّنه، ص۳۱۳)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا