خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / زینت انسان اندیشه‌های اوست

زینت انسان اندیشه‌های اوست

 

حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
زینت انسان اندیشه‌های اوست

آیت الله جوادی آملی در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفتند: یکی از اساسی‌ترین کار حوزه و دانشگاه که ارشاد هم در همین بخش‌های فرهنگی نظام است همین است شما هم خودتان را بشناسید هم جامعه را با این سبک دعوت بکنید با قول ما, رفتار ما, گفتار ما, نوشتار ما آن وقت چنین جامعه‌ای دیگر لازم نیست که به اینها بگویید دعوا نکن, بگویید اختلاف نداشته باش, برای هیچ چیز به جان هم نیفتید. اگر آن درک نباشد یک روز در میان باید بگویید دعوا نکنید اختلاف نداشته باشید و امثال ذلک وقتی آن باشد که دیگر خودش روبه‌راه است.

به گزارش پایگاه اسلاع رسانی اسراء: دکتر حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار تفکر در نظام هستی و قرآن کریم و انسان را امر پروردگار دانستند و در خصوص نظام هستی فرمودند: هیچ اختلافی در نظام هستی نیست و نظام هستی هماهنگ است، شما هر اندازه بخواهید در کُنه نظام هستی ارزیابی کنید ذرّه‌ای تفاوت نمی‌بینید و این نظم نشان می‌دهد که یک ناظم حکیمی هست که کلّ جهان را اداره کرده است.
مفسر بزرگ قرآن کریم با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه نساء ادامه دادند: قرآن در حالات گوناگون به صورت یک کتاب هماهنگ نازل شده است و این کتاب تنها در یک رشته نیست و هر بخشی یک نظم درون‌گروهی دارد و یک نظم برون‌گروهی.
آیت الله جوادی آملی بر ضرورت شناخت انسان از طرف خود تاکیده کرده و گفتند: بعضی‌ها فقط بیرون را نگاه می‌کنند فرمود آنچه بیرونِ شماست برای شما نیست اگر هر چه شما تهیه کردید باغ و راغی تهیه کردید اتومبیل و فرشی تهیه کردید بیرون را زینت دادید نه درون را به شما ارتباطی ندارد. زینت انسان همان عقاید و اندیشه و انگیزه‌های صحیح اوست. درباره انسان فرمود شما یک موجود ابدی هستید اگر از گذشته‌تان خبر ندارید از آینده‌تان من باخبرتان می‌کنم شما در مصاف با مرگ در نبرد مرگ در میدان مرگ شما پیروزید شما مرگ را می‌میرانید این حرف زیر این آسمان برای انبیاست
حضرت آیت الله جوادی آملی ریشه همه جنگ ها را در نشناختن انسان از سوی خود دانستند و فرمودند: اوّلین و وسطی و آخرین کار این باشد که خودتان را دریابید شمایید که مرگ را می‌میرانید شمایید که بر مرگ پیروزید انسان مرگ را می‌میراند می‌گذارد کنار وارد برزخ می‌شود آنجا دیگر مرگی نیست وارد قیامت می‌شود دیگر مرگی نیست وارد بهشت می‌شود دیگر مرگی نیست مرگ, مُرده است این معنی انسان است این با کسی که خودش را نشناسد به دنبال بازی باشد که حیوانِ محض است فرق می‌کند.
استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه دادند: یکی از اساسی‌ترین کار حوزه و دانشگاه که ارشاد هم در همین بخش‌های فرهنگی نظام است همین است شما هم خودتان را بشناسید هم جامعه را با این سبک دعوت بکنید با قول ما, رفتار ما, گفتار ما, نوشتار ما آن وقت چنین جامعه‌ای دیگر لازم نیست که به اینها بگویید دعوا نکن, بگویید اختلاف نداشته باش, برای هیچ چیز به جان هم نیفتید. اگر آن درک نباشد یک روز در میان باید بگویید دعوا نکنید اختلاف نداشته باشید و امثال ذلک وقتی آن باشد که دیگر خودش روبه‌راه است.
آیت الله جوادی آملی اذعان داشتند: اصرار قرآن بر این مثلث است که جهان را متدبّرانه, قرآن را متدبّرانه, حیات حقیقی و هویّت انسان را متدبّرانه بشناسید بعد هم فرمود آنچه نمی‌گذارد شما جهان را بشناسید غفلت است آنچه نمی‌گذارد قرآن را بشناسید قفل است آنچه نمی‌گذارد خودتان را بشناسید نسیان است

حضرت آیت الله جوادی آملی محرم را فصل بیداری دانستند و فرمودند: محرم فصل بیداری است یعنی بهار فکر و اندیشه و عقل و عدل است. عزاداری و نوحه‌سرایی و گریه جایگاه خاصّ خودش را دارد اما آن آهن‌های سنگین آن عَلَم‌های سنگین نه پیامی دارد و نه در آیات و روایات هست.
ایشان موکداً توصیه کردند: جریان سیّدالشهداء هم باید طوری باشد که آن خطبه‌های او، آن سفارش‌های او، آن نامه‌های او مشخص بشود.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا