خانه / نمی از باران / تفسیر / سفیه و عاقل چه کسانی اند؟

سفیه و عاقل چه کسانی اند؟

گل سالم و پرپر

سفیه و عاقل چه کسانی اند؟

چه کسی را سفیه گویند؟
سفهاء جمع سفیه است مثل علماء که جمع علیم است و حکماء که جمع حکیم است.
سفیه کسی را گویند که عقلش ناقص و رأیش فاسد باشد، خداوند خبر می دهد که کسانی که مؤمنین را سفیه می دانند و نسبت بی خردی و نفهمی به آنها می دهند بدانیدکه خود آنها سفیه می باشند که از روی نفهمی چنین نسبتی به آنهامی دهند. سفیه کسی است که عقل خود را تباه نموده است.

چه کسی را عاقل گویند؟
عاقل کسی را گویند که بتواند به قوه دَرّا که خود تمیز دهد بین حق و باطل. کسی که حق و اولیای حق را نشناسد و اعمال فکر و تدبر ننماید تا آن که سعادت خود را تأمین نماید و در جهالت و بی خردی بماند و یوسف عزیز نفس ناطقه خود را مطیع نفس بی همی خود گرداند و تو را به چاه مذلت خود پرستی ذلیل گرداند البته چنین کسی را نتوان عاقل و دانشمند نامید بلکه وی با حیوانات یکی است”بل هم اضل سبیلا ” او بدتر و پست تر از حیوانات به شمار می رود زیرا که حیوانات فاقد عقل و شعورند.
این عقل موهبتی که خداوند به انسان کرامت فرموده و استعدادی که در وجود وی نهاده انسان ” ظلموما جهولا ” از راه جهل و نفهمی ظلم به نفس خود نموده و آن را ضایع گردانیده و عقل خود را در اسارت نفس بهیمی(حیوانی) در آورده و را ه سیر به سوی عالم ملکوت را بر وی بسته گردانیده و خود را در لجن زار طبیعت بدست غولان و سَبُعان(حیوانات وحشی) قوای حیوانی به زنجیر آرزو . و آمال بسته گردانیده .
آیا بایستی اشخاص را سفیه و بی خرد معرفی نمود یا بزرگوارانی که اعمال فکر نموده و قوه عاقله خود را به کار انداختند و در تمام عمر نفس شریف خود را به زحمت انداخته تا آن که راهی به سوی مبدء خود پیدا نمایند و از راه براهین عقلی و نقلی در مقام بر آمده اند که راه را از چاه تمیز دهند. و به پای طلب طریق حق را بپیمایند و خود را به اعلا درجه قرب رساند و سعادت حقیقی و فضیلت دائمی برای خود تأمین نمایند بدیهی است که چنین اشخاص در منتهی عقل و خردمندی و زکاوتند این است که چون منافقین سفیه می باشند مؤمنین را سفیه می دانند زیرا که حقیقت ایمان و نور معرفت را نیافته اند و از لذائذ و حظوظ معنویات که مؤمنین با تقوی از آن بهرمند شده اند این تیره بختان مرحومند البته چنین مردمانی از روی نفهمی منکر حقایق می گردند. و تا اندازه ای حق دارند زیرا که چشم ندارند حقایق را بنگرند گوش ندارند کلمات حقانی را استماع نمایند قلب و دل ندارند که ادارک واقعیات نمایند ” صُمٌ بکمٌ عمٌ فَهُم لایرجعون”
(بانو مجتهده امین، مخزن العرفان،ج۱،ص۱۳۳)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا