خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / اسلام یعنی تسلیم کامل…

اسلام یعنی تسلیم کامل…

اسلام یعنی تسلیم کامل در برابر خداوند متعال و دستورات ایشان .

قرار شیعه واقعی این است که حکم شریعت را انجام دهد و بفهمد و به عنوان یک شیعه به دیگران هم یاد بدهد . از جمله نکات اینکه ما باید از نه سالگی واجبات خود را حساب کنیم مثل (  نماز قضا ، روزه قضا ، خمس ، زکات ، حج ، رد مظالم ) . عاشق رفتن به حج باشیم اکثرا” واجب الحج هستیم . سعی کنیم در تمام کارها خلوص داشته باشیم .

اگر پرسیده شود چرا مسلمانید ، می گوئیم چون پدر و مادر ما مسلمانند . ما اگر مسلمان واقعی شویم ، می توانیم علت حقیقی مسلمان بودن را که همان توحید و شناخت واقعی خداوند است را درک و بیان کنیم .

ادیان مختلف برای خود محترم هستند چون در زمان خودشان کامل بوده اند بعد از حضرت رسول ( صلی الله علیه و آله و سلم ) دین کامل نیامده ا ست همه باید مسلمان شوند ، چون کامل ترین و آخرین دین می باشد و تا ابد در مورد همه دستورات کامل ترین است .

باید خیر خواه ، تلاش گر و خستگی ناپذیر باشیم . هرکس حکم خداوند را کنار گذاشت به همان اندازه شیطان است .

مسلمان وقتی ایمان وارد قلبش شد ، راستگو می شود . نباید دروغ بگوید . راستگوئی یعنی اینکه حتی با فکرمان هم دروغ نگوئیم . ما از کسی بدمان می آید پشت سر او غیبت می کنیم ولی در مقابلش دو روئی کرده ، دروغ می گوئیم و اظهار خوشحالی می کنیم که این وارد جانمان می شود .

صابر باشیم نه اینکه وقتی نمت را از دست دادیم ، ناشکری کنیم . خداترس و خاشع باشیم ( فکر نکنیم که ما خدا را نمی بینیم او هم ما را نمی بیند ) دروغ ، غیبت و غیره همه کارها را به خاطر ترس از مردم می کنیم .

خاشع ، یعنی ذلیل شدن در مقابل خداوند . هر که ثمرش بیشتر است ، سرش خم تر است ( درخت پر بار ) .

خاضع : قلب پاک داشتن ( موسی و شبان ) .

حرف خودت را کجا می شنوی ، آنجا که حرف دیگران را شنیدی ( کسی که صحبت دیگران را پیش ما می کند ، صحبت ما را پیش دیگران می کند ) . چهل روز نماز و روزه قبول نیست در صورت غیبت تا حلال بودی بطلبیم . تنها راه غیبت نکردن این است که دو نفر هستیم ، حرف نفر سوم زده نشود چه خوب و چه بد . چون حرف خوب هم در مورد شخص سوم ، شنید اگر راضی نباشد می شود غیبت .

تمایلات حرام یعنی از هرچه حرام است دوری کنیم . با غذای شبه ناک روزه را باز نکنیم .

دین ما ، دین اعتدال است ( حد وسط ) . اعما مستحبی در حد توان و مقدور انجام شود ( با نشاط انجام شود ) .

اگر در این راه مطالب را کم فهمیدیم و یا افراط کنیم به خود ضربه زدیم .

اگر احکام را بد فهمیدیم و بد پیاده کردیم ، به اسلام ضربه زدیم .

در حد توان خود باید مسائل را فهمیده و عمل کنیم ، نه کم و نه زیاد .

اسلام ناب امام یعنی گول نخوریم و گناه نکنیم ( نمی شود هم گناه کنیم و هم خداوند را بخواهیم ) .

واجب و حرام

از نظر کلی همه علما در حکم واجب و حرام ، هم قول هستند ولی در غیر آن حکمشان کمی فرق می کند  .

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا