خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / بنده مطیع خداوند باشیم

بنده مطیع خداوند باشیم

وَ إن کُنتُم فِی رَیبٍ مِّمَّا نَزَّلنَا عَلَی عَبدِنَا فَأتُوا بِسُورَهِ مِّن مِثلِهِ وَ ادعُوا شُهَدَاءَکُم مِّن دُونِ اللهِ إن کُنتُم صَادِقیِنَ

ترجمه:و اگر در آنچه بر بنده خود نازل کردیم شک دارید،پس اگر راست می گویید سوره ای مانند آن بیاورید و گواهان خود را-غیر خدا _فراخوانید.

*قرآن کلام وحی است و این طورنبوده که دل بخواهی جملاتی بیان شود. مطلب از عالم بالا وحی شده ؛از سوی فاطر السموات و الارض است.

۲۴- وقودها الناس والحجاره

     آرامش نداشتن در زندگی به معنی در عذاب بودن است

۲۵-وَ بَشِّرِ الَّذیِنَ آمَنُوا وَ عَمِلوا الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُم جَنَّاتٍ تَجریِ مِن تَحتِهَا الاَنهَارُ کُلَّمَا رُزِقَوامِنهَا مِّن ثَمَرَهٍ رِزقاً قَالوُا هَذَا الَّذی رُزِقنَا مِّن قَبل وَ أُتُوا بِهِ مُتَشَابِهاً وَ لَهُم فِیهَا أزوَاجٌ مُّطَهَرَهٌ وَ هُم فِیهَا خَالِدوُنَ.

ترجمه:و کسانی را که ایمان آورده اند و کا رهای شایسته انجام داده اند مژده ده که ایشان راباغ هایی خواهد بود که اززیر درختان آنها جویها روان است،هر گاه میوه ای از آن روزی شان شود،می  گویند این همان است که پیش از آن روزی ما بوده و مانند آن برای آنها آورده شود و درآن جا همسرانی پاکیزه خواهند داشت ودر آن جا جاودانه بمانند.

*حواسمان جذب نعمت های بهشتی نشود؛چون باید بنده مطیع خداوند باشیم.با عشق ،خودِ خداند متعال راعبادت کنیم نه به خاطر نعمتهای بهشتی.ان شاءالله خداوند بافضل شان هر طور صلاح بدانند با ما رفتار کنند.

 

۲۶-إنَّ اللهَ لاَیَستَحییِ أن یَضرِب مَثَلاًمَّا بَعوُضَهً فَمَا فَوقَهَا فَأَمَّا الَّذیِنَ آمَنُوا فَیَعلَمُونَ أنَّهُ الحَقُّ مِن رَّبِّهِم وَ أمَّا الَّذیِنَ کَفَروا فَیَقُولُونَ مَاذَا أرَادَ اللهُ بِهَذامَثَلاً یُضِلُّ بِهِ کَثیِراً وَ یَهدِی بِهِ کَثیِراً وَ مَایَضّلُ بِهِ إلّاَ الفَاسِقیِنَ.

ترجمه:و خداوند راباک و ملاحظه از آن نیست که به پشه (کوچک)و چیزی بزرگ تر از آن مثل زند پس هر مثل که آرد آنهایی که به خداوند  ایمان آورده اند می دانند که آن مثل از جانب پروردگار آنهاست اما کسانی که کافر شدند می گویند خدا را از این مثل چه مقصود است ، گمراه می کند به آن مثل بسیاری را،و هدایت می کند بسیاری را و گمراه نمی کند به آن مگر فاسقان را.

*قرآن دارای چند بطن است و به راحتی برای انسان قابل درک نیست.خداوند قرآن راهمراه با مثا ل نازل فرمودند تا برای همه قابل فهم باشد.مثل معلمی که جهت یادگیری بهتر دانش آموزان،از مهارت عملی نیز استفاده می کند.خداوند در قرآن عظیم،مثال هایی از حیوانات مثل مورچه ،زنبور عسل،عنکبوت و… به کار می برند تا حجت بر مردم تمام شود،و روز قیامت مردم ادعا نکنند که دستورات قرآن برای ما قابل فهم نبود.

پیام دیگر این آیه “حسن ظن” است .در حدیث است که در اولین برخورد با دیگران نه حسن ظن داشته باشیم نه سوءظن.

حضرت علی –علیه السلام –می فرمایند:

رفتار برادرت رابه بهترین وجه آن حمل کن ،تازمانی که کاری ازاو سر بزند و راه توجیه رابر تو ببندد ؛و هیچ گاه به سخنی که از دهان برادرت بیرون آید،تا وقتی برای آن محمل خوبی می یابی،گمان بد مبر.[۱]

وقتی نسبت به خلق خدا باید این گونه باشیم ،پس به آیات الهی با حسن ظن کامل نظر کنیم.مثلا اگر شخص مؤمنی بیماری سختی بگیرد افرادی که حسن ظن دارند مثبت فکر می کنند  و می گویندبه شرط صبور بودن ؛از گناه پاک می شودیا درجه معنوی او بالا می رود.اما _استغفرالله _کسانی که دردل؛بیماری دارند فکر منفی می کنند ویا ناامید می شوند.  

پس می توان نتیجه گرفت کافرانی که حق رانمی پذیرند [باسوءظن]باعث گمراهی خود شان هستند . کسانی که ایمان آورده اند حکم خداوند را بدون تردید و هیچ گونه سوءظنی باعشق قبول کرده اند.مؤمن چون و چرا نمی کند .بهتر است در برابر اتفاقات زندگی تسلیم و صبور باشیم.

۲۷-الّذیِنَ یَنقِضُونَ عَهدَاللهِ مِن بَعدِ میِثَاقِهِ وَ یَقطَعُونَ مَا أَمَرَاللهِ بِهِ أن یُوصَلَ وَ یُفسِدونَ فِی الاَرضِ أولئِکَ هُمُ الخَاسِرونَ.

ترجمه:همانانی که پیمان خدا راپس از بستن می شکنند و آنچه راخداوند به پیوستنش امر فرمود می گسلند،و درزمین به فساد می پردازند آنانند که زیانکارانند.

*کسانی که هوای نفس راخدای خود قرار داده اندو می گویند:”خدا”تابع هوا و هوس خود هستند. در آن عالم(ذر) از ما سئوال شده که می توانید از قوه فرشته خویی تان مراقبت کنید؟و ما جواب داده ایم “بله”.اما ظاهر دنیا،مال و اولاد مارا فریب داده اند و پیمان شکستیم.

من از “قالوابلی “تشویش دیرم      گنه از برگ و بارون بیش دیرم

شخصی که دچار گناه و معتاد به فسق و فجور است ،ذلیل شده و شخص سالم رابه اعتیادگناه می کشاندو همچنین باپخش شایعه و القاء افکار غلط درجامعه ،مفسد فی الارض می باشد.

این رابدانیم که هر حرف و عمل غیر خدایی عواقبی دارد و اثر سوءشان در جامعه باقی می ماند. پس باانجام دادن اوامر الهی و تابع بودن به احکام خداوند،شیطان رابه دام اندازیم؛تا هر چه بیشتر به خداوند نزدیک شویم. [۱] منتخب میزان الحکمه-ح۳۹۱۱

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا