خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / با تزکیه نفس است که روح صفا می بیند.

با تزکیه نفس است که روح صفا می بیند.


۲۸-کَیفَ تَکفُرونَ بِاللهِ وَ کُنتُم أموَاتاً فَأحیَاکُم ثُّمَّ یُمیِتُکُم ثُمَّ یُحیِیکُم ثُمَّ إلیهِ تُرجَعونَ

ترجمه:چگونه خدا رامنکرید؟با آن که مردگانی بودید و شما رازنده کرد بازشما رامی میراند و باز زنده می کند و آنگاه به سوی او بازگردانده می شوید.

رسول اکرم_صلی اله و عیه و آله و سلم_می فرمایند:

با تزکیه نفس است که روح صفا می بیند.[۱]

*مردن و زنده شدن [فقط]به جسم نیست. به قول یکی از بزرگان ، مرده افقی و مرده عمودی.شیعه ای که به قرآن عمل نکند و نسبت به سیره پیامبر خدا (صلی الله و علیه و آله و  سلم)و عترت پاکشان بی اعتنا باشد،مرده عمودی است.

شیعه،با تزکیه صحیح نفس ،دارای حیات طیبه می شود و به دیگران نیز حیات می بخشد. یک روح در تمام قالب ها.در طول شبانه روز دقایقی را برای بررسی اعمالمان اختصاص دهیم تا رفتارمان از انسانیت خارج نشود.

پس زنده حقیقی کسی است که در راه مستقیم قدم بر می دارد،و هدفش رسیدن به کمال انسانی است. بین کمال انسان با اعمال معمولی موجودات دیگر تفاوت است.

 ۲۹-  سَبعَ السَّمَوَات

درک آیات متشابه بسیار مشکل است.

۳۰ خلیفه

خلیفه خدا مراقبه شدید دارد

۳۱-وَعَلَّمَ آدَمَ الاَسمَاءَکُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُم عَلَی المَلائِکَهِ فَقَالَ أنبِئُونِی بِأسمَاءَ هؤلاءِ إن کُنتُم صَادِقیِنَ 

ترجمه:و خدا همه معانی نامها رابه آدم آموخت سپس آنها را بر فرشتگان عرضه نمود و فرمود:اگر راست می گویید از اسامی آنها به من خبر دهید.

*اسماءالهی باطن دارند ،به باطن آنها توجه کنیم و در خود پیاده کنیم.اگر سر سوزنی غفلت کنیم آینه دل با یک گناه کوچک غبارمی گیرد.با استغفار می توان آن راپاک کرد و گرنه به همان نسبت گناه ،دید دلمان کم می شود. مانند آینه که باکوچکترین غبار کدر می شود و جلوی دید رامی گیرد.

خداوند کریم هستندو ما به عنوان بنده و  اشرف مخلوقات شان می توانیم کریم باشیم. اسماءرابه آدم یاد دادند .آیا بانوشتن و خواندن؟خیر،باطن آن را به آدم یادداده اند.مثلا کریم یعنی بزرگوار و بخشنده . آیا این صفت راداریم؟یا اینکه جلوی بخشش دیگران را هم می گیریم؟می خواهیم انسان باشیم نه حیوان،آیا چیزی راکه برایمان عزیز است به دیگری می بخشیم؟خداونددر قرآن کریم می فرمایند :

“هرگز به نیکی نمی رسید مگر از آنچه دارید ببخشید(انفاق کنید)… “[۲]اسماءرا در خود پیاده کنیم.کتاب “معراج السعاده”به ما یاد می دهد که چگونه باشیم تا شاید ذره ای وظیفه بندگی خود را انجام دهیم.

۳۲-قَالوُا سُبحَانَکَ لاَعِلمَ لَنَا إلٍّا ما عَلَّمتَنا إنَّکَ أنتَ العَلیمُ الحَکیم

ترجمه:گفتند منزهی تو، ما را جز آنچه [خود]به ما آموخته ای هیچ دانشی نیست ؛تویی دانای حکیم.

*خداوند در وجود انسان دو قوه غضب و شهوت را قرار داده اند.این قوا در فرشتگان وجود ندارد.وقتی آنها فهمیدند،اگر انسان تلاش کند موفق می شود،و اگرتمام رذایل اخلاقی را ازخود دور کندتطهیر می شود،برحضرت آدم (علیه السلام )سجده کردند.[۱] تنبیه الخواطر-ج۲

[۲] سوره مبارکه آل عمران

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا