خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / اخلاقی کارکنیم

اخلاقی کارکنیم

 

۳۳-قالَ یا آدمُ أنبَئهُم بِإسمآئِهِم فَلَمّا أنبَئهُم بِآسمآئِهِم قالَ ألَم أقُل لَکُم إنّی أعلَمُ غَیبَ السَّماواتِ و الأرضِ وَ أعلَمُ ماتُبدونَ وَ ماکُنتُم تَکتُمون

ترجمه:فرمود ای آدم،ایشان را ازاسامی آنان خبرده و چون آدم ایشان را ازاسماءشان خبردادفرمود:آیا به شما نگفتم که من نهفته آسمان ها و زمین رامی دانم و آنچه را آشکار می کنید وآنچه راپنهان می داشتید می دانم؟

*اسما رابایددر خود پیاده کنیم .اخلاقی کارکنیم ،اخلاق یعنی ریزه کاری،یعنی اعمالمان را محاسبه کنیم.به خاطر کارهایی که نباید می کردیم،و با انجامش دیگران راگول زدیم و حتی گاهی خودمان راگول زدیم ،باید خودمان را بکوبیم و معاتبه کنیم.[معاتبه بنابه توان باشد مثلا یک روز روزه بگیریم یا مبلغی رابه نیازمند بدهیم و…]

در عالم “ذر” قول داده ایم که کسی را باکارهای ظاهری مان گول نزنیم . باوسوسه شیطان  می گوییم :”آدم خوبی هستیم”. درحالی که آدم باید با خودش صادق باشد،عادلانه اعمالش رامحاسبه کند .

برای انجام اوامر الهی تلاش کنیم. برای مثال اگر سرپرست خانواده آدم خوبی است،ولی به هر دلیل[غیر شرعی]خمس نمی دهد بی تفاوت نباشیم.بدون مجادله

،باتوکل به خداوند و توجه به اینکه خداوند از حال ما آگاه هستند،باملایمت راه پیدا کنیم تا روزی حلال بخوریم.

 

۳۵-و قُلنا یا آدمُ اسکُن أنتَ و زَوجُکَ الجنَّهَ وَ کُلا مِنها رَغَداً حَیثُ شِئتُما وَ لاتَقرَبا هذِهِ الشَّجَرَهَ فَتَکونا مِنَ الظّالِمینَ

ترجمه:و گفتیم ای آدم خود و همسرت در این باغ سکونت گیرید و از هر کجای آن خواهید فراوان بخورید ولی به این درخت نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید بود

*شاید شبیه این باشد که در مورد آیات متشابه قرآن کریم،نفس و عقل؛چموش ها راگول می زند،که” به نظر من ،این طوری هست یا نیست”.این “من”رابگذاریم کنار و سئوالات خود رادرمورد آیات متشابه از روحانی ذی صلاح بپرسیم به شرط این که بپذیریم و عمل کنیم .[مثلا درمورد]واجبات که احکامش مشخص است بگوییم “به نظر من” ،این من شیطانی است.

سعی شود مستحب را انجام داده ومکروه انجام ندهیم .چون بنده عاشق انجام مستحب و ترک مکروه را بر خود و اجب می داند تا از این طریق بیشتر به خداوند بزرگ نزدیک شود.[۱]

۳۶-فَأَزَلَّهُما الشَّیطانُ عَنها فَأخرَجَهُما مِمّا کانا فیهِ وَ قُلنا اهبِطوا بَعضُکم لِبَعضٍ عَدُوٌ وَلَکُم فی الأرضِ مُستَقَرٌ وَمَتاعٌ إلی حینٍ

ترجمه:پس شیطان هر دو را ازآن بلغزانید و از آنچه درآن بودند ایشان رابه درآورد وفرمودیم فرود آیید،شما دشمن همدیگرید و برای شما در زمین قرار گاه وتا چندی برخورداری خواهد بود.

*این درختی که درقرآن کریم خداوند می فرمایند آدم را ازخوردن میوه اش نهی فرمودند،این است که به آیات متشابه نیز ایمان بیاوریم.همین الان فکر کنیم آیا درزمان ما درختی هست که از آن نهی شده ایم ولی مشغول استفاده از آن هستیم؟

غافلیم؛اگر از کاری نهی شده ایم وانجام دهیم.[توبه نکنیم]بخشیده نمی شویم. پس دنبال درخت سیب وگندم نباشیم.

حضرت علی_علیه السلام_فرمودند:

هرکس غفلتش به درازا کشد،هلاکتش شتاب گیرد.[۲]

۳۷-فَتَلَقَّی آدَمُ مِن رَبِهِ کَلِمَاتٌ فَتابَ علیهِ إنَّه هُوَ التّوابُ الرَّحیم

ترجمه:پس آدم از پروردگار خویش کلماتی را دریافت نمود و خداوند بر او بخشود،آری اوست که توبه پذیر ومهربان است.

*گناه کردی؟خداوند ،مهربان و بخشنده اند ،به شرط توبه.آن قدر گناه سر راه ما وجود دارد،که گناهان گذشته رانبایدتکرار کنیم چون عمر ما کفاف نمی دهد که [هم گذشته را]جبران کنیم وهم از گناهان  جدیدی که پیش می آید توبه و استغفار کنیم .پس همیشه از معصیت الهی دوری کنیم .ان شاءالله.

۳۸-قُلنااهبِطوامِنها جَمیعاً فَإمّا یَأتیَنَّکُم مِنِّی هُدًی فَمَن تَبِعَ هُدایَ فَلا خَوفٌ علیهِم و لاهُم یَحزَنونَ

ترجمه:فرمودیم جملگی از آن فرود آیید،پس اگر از جانب من شما راهدایتی رسد،آنان که هدایتم را پیروی کنند برایشان بیمی نیست و غمگین نخواهند شد

*قرآن کریم،راهنمای ماست.وقتی قرآن می خوانیم خداوند تعالی باما صحبت می کنند.آیا ما لایق هستیم که مخاطب قرار گیریم؟اگر با قرآن مانوس شویم و به آن عمل کنیم و معنی یک کلمه آن را بفهمیم دیگر دور هم نمی نشینیم که حرف های بیهوده بزنیم.[هوای] دل نمی  گذارد و گرنه خداوند راه گذاشته اند ،آدم به زمین هبوط پیداکرده اما به او یاد داده شده که چگونه توبه کند و به سوی خداوند باز گردد تا به کمال برسد.

۳۹-وَالَّذینَ کَفَروا وَکَذَّبوابِآیتِنا أولئِکَ أصحابُ النّارِ هُم فیها خالِدونَ

ترجمه:ولی کسانی که کفر ورزیدند ونشانه های ما را به دروغ انگاشتند آنانند که اهل آتشند ودر آن ماندگار خواهندبود.

*روی کلمات قرآن کریم دقت کنیم .مانند کسانی نباشیم که روی آیات قرآن ومعنی آن چون وچرا می کنند.کسی که آیات خداوندراتکذیب کند،کافر است و اینان همیشه در جهنم معذبند.پس بترسیم شاید این ترس باعث شود که حواسمان راجمع کنیم.خداوندتعالی شفاعت را می پذیرند،ولی به چه شرط؟دلمان خوش نباشد که شفاعت می پذیرند مراقب اعمال وگناهانمان باشیم.درخت ممنوعۀ ما ،یعنی تکذیب حکم خداوند و نافرمانی امر خدای تعالی.

۴۰-یا بَنی إسرائیلَ أذکُروا نِعمَتِیَ الَّتی أنعَمتُ عَلَیکُم و أوفوا بِعَهدی أوفِ بِعَهدِکُم وَإیّایَ فَارهَبونِ

ترجمه:ای فرزندان اسرائیل نعمت هایی که بر شما ارزانی داشتیم به یاد آرید و به پیمانم وفا کنید تا به پیمانتان وفا کنم و تنها از من بترسید.

*خداوند می فرمایند:من حتی به کافر هم نعمت دادم،به عهدتان وفا کنید.وقتی گفتی شهوتم را کنترل می کنم ،کنترل کن و به عهدت وفا کن. مثلاشاگردی که درس نخوانده و بازی گوشی کرده چطور انتظار دارد که معلم نمره خوب به او بدهد؟

به عهدم وفاکنید تابه عهد شماوفاکنم.خداوند تعالی هم رحمانند و هم جبار و رحیم  . جبارند و کل کارهایمان راجبران می کنند ،ذره المثقال.[۱] شرایط انجام و ترک مستحب و مکروه در رساله عملیه آمده است .به مرجع تقلید خود رجوع شود.

[۲] میزان الحکمه-حکمت۱۵۳۲۶

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا