خانه / نمی از باران / اخلاق در قلمرو قران (سیره علوی) / صحبتهای ساده روی آیه های قرآن

صحبتهای ساده روی آیه های قرآن

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مقدمه:

امیدواریم همانطور که یک سال به سن شناسنامه اضافه شده ،ذره ای هم به سن معرفتی اضافه شود.

در سال جدید ان شاءالله به کمک خدای مهربان صحبتهای ساده ای روی آیه های قرآن خواهیم داشت. حتی مفسرین قرآن هم،هر کدام براساس برداشتهای خود از آیه ها و مطالعه تفسیر دیگران-آن هم با دقت زیاد -قرآن کریم راتفسیر می کنند.

اگردردعا ها واذکار_مثل تسبیحات حضرت فاطمه زهرا (سلا م الله علیها )_دقت کنیم می بینیم هر کدام به تعداد معین ؛ باید گفته شود و یا در زیارتنامه ها می بینیم که هر کدام الفاظ و اذکار مخصوص بخود دارد و مانند کُد مخصوص شهر های مختلف است که فقط به وسیله آن می توان با آن محل ها تماس گرفت[ ومتصل شد] به همین مناسبت نبایددر آنها تغییری داده شود.

یکی از معجزات قرآن این است که دست نخورده[تحریف نشده] است. و همان طور که می دانیم اگر جن و انس بخواهند آیه ای نظیر قرآن بیاورند نمی توانند. مثلاحروف مقطعه از رموز قرآن کریم است و هر مفسری بنا بر برداشت کشفی خود،نوعی تفسیرکرده است اما اگر یکی از اِعراب حروف آیات عوض شود،معنی آن ها هم عوض می شود به همین دلیل هیچکس نمی تواند در قرآن دست ببرد و این همان معجزه قرآن کریم است که در لوحِ محفوظ است نزد خدای متعال.

تربیت انسان یکی از اهداف قرآن است:

خداوند تبارک و تعالی می فرمایند:”کسی دست به قرآن پیدا نمی کند مگر مطهرین و پاکیزگان.”[۱]

طاهرین چه کسانی هستند؟می گویندبدون وضو دست به قرآن نزنید این طهارت ظاهر یست ولی آیا باطنمان هم طاهر است؟ اگر باطنمان پاک نبود هر چند هم که قرآن بخوانیم،به حقایق آن دست پیدا نمی کنیم.طاهر باطنی به قرآن عمل می کند وآن را سر سری نمی گیرد.حکم خداوند همیشه باید با ما همراه باشد. حافظ کسی است که آیه و حکم قرآن راحفظ وبه آن عمل کند.

*حضرت علی (علیه السلام )فرمودند:

خدا را خدا را ،در باره قرآن ،مبادا دیگران در عمل کردن به دستوراتش از شما پیشی گیرند.[۲]

و از اهداف معصومین(علیهم السلام) :

نظام عالم را این گونه تشبیه کنیم که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله )و ائمه اطهار (علیهم السلام) مانند پدر و مادر در یک خانواده اند که طبق دستور خداوند می خواهند فرزندانشان را -که همان انسانها هستند- تربیت کنند .

حضرت علی (علیه السلام) :

 پس پیروی کننده باید از پیامبر(صلی الله علیه وآله)پیروی کند،وبه دنبال او راه رود، وقدم بر جای قدم او بگذارد، وگرنه از هلاکت ایمن نمی باشد،که همانا خداوند،محمد (صلی الله علیه وآله)رانشانه قیامت ومژده دهنده بهشت وترسانندهاز کیفر جهنم قرار داد….خانواده او نیکوترین خانواده ،ودرخت وجودش ازبهترین درختان است که شاخه های آن راست ومیوه های آن سر به زیر ودردسترس همگان است…[۳]

و علما… :

پیامبر(صلی الله علیه وآله):

همانا عالمان وارثان پیامبرانند…[۴]

اگر دیدیم عالمی معمولی و ساده صحبت می کند نباید فکر شود که کم سواد است بلکه به این دلیل است که به اندازه درک عموم مردم باید صحبت کند که همه بفهمند ولی صحبت آنها با اهل معرفت و علم ،به گونه ای دیگر است.

اگر می دانید کسی که دارد صحبتی می کند[این مشخصات رادارد:]آدم متشرعی است،در کل ادم حقه بازی نیست ،اگر در صحبت کردن اشتباهی بکند ؛خودش بررسی کرده وجلوی جمع اشتباهش را اصلاح می کند،نمی خوهد حرف خودش را القا کند یعنی چیزی که خودش دلش می خواهد بقیه هم همان را بگویند و…هرکس مطمئن استبه این شخص؛پای صحبتش بنشیند.اگر شک دارد نه.شک راه رامسدود می کند،درک مختل می شود .ازکجا معلوم می شود که شک دارد؟اعتراض می کند ،جواب هم که گرفت آن را قبول نمی کند.

ممکن است مدتها پای صحبت شخص بنشیند بعد از مدتی بگوید صحبتها یکنواخت است و برای من کم است و دنبال شخص بالاتر می گردد. اصلا این چیست که دنبال بالاترش می گردیم؟اکثرکسانی که در جلسات اخلاقی شرکت می کنند دنبال آدم (بخصوصی)می گردندبایددنبال حرف خالص الهی بگردیم که حالمان عوض شود ولی دنبال شخصِ با مدرک و تحصیلات بالا می گردیم. دنبال کدام علم هستیم؟اینجاحجاب علم است و خیلی خطرناک. من به کجا رسیدم،چی فهمیدم و…

دراین کتاب فقط روی آیات اخلاقی صحبت شده وآیات عذاب و بهشت،توحیدی واحکام کنار رفته چون می خواهیم عبادت آزادگان داشته باشیم. وهچنین توضیح بعضی ازآیات به صورت خیلی مختصر وجمله کوتاه آورده شده است در صورت تمایل برای اصلاع بیشتر به کتب بزرگان مرجعه شود. 

 

 

حضرت علی علیه السلام:

گروهی خدا رابه امید بخشش پرستش کردند،که این پرستش بازرگانان است،وگروهی او ار از روی ترس عبادت کردند که این عبادت بردگان است،وگروهی خداراازروی سپاسگزاری پرستیدند واین پرستش آزادگان است.[۵][۱] واقعه -۶۹

[۲] نهج البلاغه –نامه ۴۷

[۳] نهج البلاغه خطبه۱۶۱ترجمه مرحوم دشتی

[۴] احتجاج ترجمه غفاری مازندرانی

[۵] نهج البلاغه،حکمت۲۳۷/مرحوم محمد دشتی

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا