خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / ایمان آرید و نخستین منکر نباشید

ایمان آرید و نخستین منکر نباشید

 

۴۱-وَآمِنوا بِماأنزَلتُ مُصَدِّقاً لِّما مَعَکُم وَلاتَکونواأوَّلَ کافِرٍ بِه وَ لاتَشتَروا بِآیاتی ثَمَناً قَلیلاً وَّ إیّایَ فَاتَّقونِ

ترجمه:و برآنچه نازل کردیم –که مؤید همان چیزی است که با شماست-ایمان آرید و نخستین منکر آن نباشید و آیات مرابه بهای ناچیز نفروشید و  تنها از من پروا کنید.

*خداوند می فرمایند:قرآن رافرستادیم،تمام کتاب هایی که قبلا فرستاده شده هرکدام در زمان خودش کامل بوده است،ولی بعد از آنکه دین و کتاب کامل تری آمد؛اگر آن را قبول نکنند مورد عذاب قرار خواهند  گرفت.

به تدریج بر اساس حکمت و برهان خداوند دین کامل شده تا رسیده به[دین اسلام] .قرآن کریم  بر حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله و سلم)نازل شد.

مستحبات کامل کننده واجبات است که اگر انجام دهیم نامه عمل پر باری خواهیم داشت که ان شاءالله به دست راستمان خواهند داد.

۴۲-وَلا تَلبِسوا الحقَّ بِالباطِلِ وَ تَکتُموا الحقَ وَأنتُم تَعلَمون

ترجمه:وحق رابه باطل در نیامیزید و حقیقت راباآنکه خود می دانید کتمان نکنید.

*نفس سرکش است،مواردی پیش می آید که حتی انسان اهل تزکیه نفس هم گول می خورد،پس باید همیشه استغفارداشته باشیم .نفس و شیطان برای ما طوری وانمود می کند که کارهایمان بر اساس زینت های فریبنده دنیا درست است.

حضرت امام علی (علیه السلام) فرمودند :

دنیاآدمی راخوار می سازد.[۱]

کسی که جدل می کند سخن خداوند یاحدیث را بر اساس عقل ناقص خود سنجیده و روی عمل حق سر پوش گذاشته .حرف راطوری می چرخانیم و توجیه می کنیم تا همان کاری که دلمان می خواهد انجام دهیم.به همین دلیل باید در مملکت اسلامی ولی فقیه باشد چون ایشان ازروی هوای دل حرف نمی زنند بلکه بر  اساس حق صحبت و راهنمایی می کنند.

 چرا خلاف می کنیم با اینکه می د انیم حقیقت امر چیست؟ما عهد بستیم،حقیقت اسماء رابه مایاد داده اند ولی دنیا ما را گول زده ،جدل می کنیم.می گویند سکوت کنید تا حکمت وارد قلب شما شود.

حضرت علی- علیه السلام -می فرمایند:

خاموشی حکمتی در پی دارد و سکوت سلامت.[۲]

حکمت یعنی انجام عمل صحیح بر اساس احکام الهی .از صبح تا شب چقدر ناحق می گوییم؟چرا؟چون دلمان می خواهد . بنا به فطرت و  گفتن “قالوا بلی “می دانیم حق چیست ولی پنهان می کنیم.

۴۳-وَأقیموا الصلاهَ وَ آتوا الزَّکاهَ وَ ارکَعوا مَعَ الرّاکعین

ترجمه: ونماز را به پا دارید و زکات بدهید و بارکوع کنندگان ،رکوع کنید.

*آیات قرآن هدایت است ،ما دنبال هیچ چیز نگردیم قرآن کریم باتدبر و دل آینه کافی است این دل ماست که نمی گذارد بفهمیم و گرنه دیگر احتیاج به کتاب های تزکیه نفس هم نخواهیم داشت البته اگر  به احکام قرآن کریم کاملا پایبند باشیم  و کاملابه آن عمل کنیم.

۴۴-أتَأمرونَ النّاسَ بِالبرِّ وَ تَنسَونَ أنفُسَکم وَ أنتُم تَتَلُونَ الکتابَ أفَلا تَعقِلونَ

ترجمه:آیا مردم را به نیکی سفارش می کنید و خود رافراموش می کنید بااینکه شما کتاب خدا رامی خوانید ؟آیا هیچ نمی دانید؟

*عیوب خود رافراموش نکنیم و عیب های دیگران راببینیم.ما درخت در چشم خود نمی بینیم،خار در چشم دیگران می بینیم. اگرکسی عیب مان گفت منتظر عیب گرفتن از او هستیم؛در حالی که  نماز و قرآن هم می خوانیم.قرآن رامثل داستان می خوانیم و بی توجه رد می شویم و عمل نمی کنیم،چنانچه دراین عالم این طوری باشیم درآخرت هم جوابگوی اعمال خود نیستیم و هیچ چیز یادمان نمی آید و دست و پا شهادت می دهند.

حضرت علی _علیه السلام _می فرمایند:

دهان ها مهر شوند و سخن نگویند و دستها به سخن آیند و پاها گواهی دهند و پوست ها آنچه را انجام داده اند باز گو کنند و هیچ سخنی را برای خداناگفته نگذارند.[۳]

۴۵-وَ استَعینوا بِالصَّبرِ وَ الصّلاه وَ إنَّها لَکَبیرهٌ إلّا علی الخاشِعین

ترجمه:از شکیبایی و نماز یاری جویید و به راستی این کار گران است مگر بر فروتنان.

*”یاری جویید از خدا “،خدایا کمک کنید ،دستم بگیرید،گم نشوم ،به خودم واگذارنشوم،نه این که بگویم من آدم خوبی هستم،”من” شیطان است،این “من” باید گم شود. مبادا از خودمان راضی باشیم،دل مان خوش نباشد که صدقه می دهیم ونماز می خوانیم،نا امید هم نباشیم؛ خوبی حد ندارد. یاری جوییم از صبر ،صبر اقسامی دارد:صبر بر عبادت، صبر بر معصیت ،صبر بر مصیبت . که هر کدام از ما بعضی از آنها را داریم.

حضرت امام صادق- علیه السلام- می فرمایند:

“صبر نسبت به ایمان مانند سر است نسبت به بدن که چون سر برود تن هم می رود همچنین اگر صبر برود ایمان می رود.”[۴]

صبربسیار مهم است چنانچه نداشته باشیم ایمان حفظ نمی شودو موقع مردن [ایمانمان را]از دست می دهیم . اگر به موقع خود شاکر باشیم صبوریم.حالا چرا صبر بر نماز ،ما که نماز می خوانیم چه ربطی به صبر دارد؟اگر مداومت بر هرکاری داشته دیگر آن کار خیربرای ما مشکل نمی باشد و ملکه می شود.

افراد پیر؛زمین گیر و اسیر زمین هستندخانم مسنی (۹۰ساله) که در جوانی قد بلندی هم داشتندحالا پوست و استخوان شده اندو در رختخواب هستند – دخترشان از ایشان پرستاری می کند _ ایشان چون در تمام مدت عمر ،بایاد خدا و [درحال]عبادت بوده اند،”بسیار خوب کار می کنند”[۵] و حرف ها همان حرف های الهی و خدا پسندانه است و سر حال و خوش برخورد…

چه کسی در پیری خرفت می شود ؟کسی که عادت به کار کردن برای خداوند بزرگ ندارد .

حضرت محمد (صلوات الله علیه و علی آله)می فرمایند:

سه چیز فراموشی رااز بین می برد و حافظه می آورد:تلاوت قرآن،مسواک زدن و روزه گرفتن.[۱] منتخب میزان الحکمه –ح۲۱۹۲

[۲] میزان الحکمه –حکمت ۱۰۸۱۴

[۳] میزان الحکمه/حکمت ۱۴۶۴۲

[۴] اصول کافی –ج۳باب صبرحدیث ۲

[۵]  بسیار خوب باموقعیت فعلی خود,برخورد می کنند.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا