خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / اگر شرایط بندگی را به جا آوریم

اگر شرایط بندگی را به جا آوریم

نعبد –نستعین:

 عبد مصداق پیدا می کند و به حکن بندگی می خواهم بگویم بنده هیچ کس نیستم فقط بنده تو هستم. اینکه می گویم فقط بنده تو هستم فرق می کند با اینکه بگویم من حتمابنده هستم.نه بنده دنیا هستم نه بنده آخرت چرا؟

حضرت امام علی -علیه السلام:

گروهی به هوای پاداش خدا راعبادت کردندو این عبادت سوداگران است، دسته ای از روی ترس خداوند راعبادت کردند و این عبادت بردگان است ،و گروهی برای سپاسگزاری خدا راعبادت کردند و این عبادت آزادگان است.[۱]

بنده دنیا که نبایدباشیم؛ بنده آخرت یعنی بهشت می خواهم، بهشت مرا بنده خودش کرده. اینکه می گویندعبادت آزادگان یعنی عبادتی که نه ازخوف جهنم و نه از شوق بهشت بلکه فقط به خاطر خود خداوند باشد. “بهشت میخواهد” یعنی یک چیزی می خواهد. در بندگی کردن نبایدهیچ چیزی بخواهیم؛ هیچ.

وقتی می گوئیم:” تنها تورا می پرستیم و تنها از تو یاری میخواهیم”، [یعنی]نه از فرزندو مال و همسر ونه از پدر مادر ودیگران، بفهمیم کوچکترین ذره ای هستیم در مقابل عظیم ترین، و حالا کمک می خواهیم. در این دنیای وانفسا کمک میخواهم. در این دنیا که هر قدمش ممکن است گولم بزنند کمک می خواهم از چه کسی؟فقط از خودت ای خدا ی بزرگ . اینجا در هبوط ازخداوند کمک می خواهیم .کمک می خواهیم برا ی بندگی کردن.

خدایا تا کمکم نکنیدخودم نمی توانم برگردم پیش شما، انالله و انالیه راجعون.

دیگر الان نمی توانم برگردم بااین دنیا یی که هر لحظه اش خطر است. خدایا کمتر از یک  چشم بر هم زدن مرا به خودم واگذار نکن که اگر کردی کارم تمام است ودستم در دست شیطان . من فقط راهی را که به طرف تو می آیدمی خواهم .   چه راهی؟

صراط الذین انعمت علیهم

چقدر قشنگ است نعمت عبد بودن، نعمت در جوار الهی بودن.

هیچ نمی خواهم جز این نعمت را.

کمکم کن در هبوط ؛

که نه جزءضالین باشم؛

ونه مغضوب علیهم.

ان شاءالله با گفتن وپذیرفتن این آیه :”تنهاتو رامی پرستیم و تنها از تو یاری می جوئیم”دلمان از هر گونه شرک خالی شود. برای تشخیص شرک خفی وقت زیاد لازم است.شرک جلی مشخص است انسان باکنار گذاشتن آن با فضل خداوند متعال رقت قلب پیدا کرده مسلمان شده و باطن او آماده اطاعت از اوامر الهی گردیده  است .ولی تشخیص شرک خفی بسیار سخت می باشد .

 در حدیثی از پیامبر اکرم- صلی الله علیه و آله وسلم -آمده است :

همانا شرک نا محسوس تر از راه رفتن مورچه بر روی تخته سنگی سیاه در شب تاریک است.[۲]

در اشخاص مختلف شدت وضعف دارد. راهبر راه می توانند به ما کمک کنند وچنانچه با علم گناه کنیم هوای دل است.باید مراقبه داشته باشیم تا حتی فکر گناه هم به ذهنمان خطور نکند.درغیراین صورت از افکار پاک دور می شویم وحتی با مطالعه هم درک پیدا نمی کنیم.پس خلوتی برای خود درست کنیم با مجوز گناه ندادن به اعضا و جوارح ، خبث طینت را از خودمان دور کنیم تا به اسلام ناب  محمدی- صلی الله علیه و آله وسلم –برسیم و خالصانه بگوئیم :ایاک نعبد و ایا ک نستعین.

***صراط مستقیم:

یعنی خدایا راه مستقیم را به من نشان بده نه راه مُهر خورده[گان] که چشم کور وگوش کر، و نه راه گمراهان، همان کسانی که می گویند مسلمانیم ولی مسلمان شناسنامه ای هستندنه مسلمان واقعی.راه کسانی که چشم حقیقت بینشان باز است.خودمان را محاسبه کنیم ببینیم چقدر حکم خدا راانجام می دهیم اگرگناه نکنیم به کمک خدای متعال به حقیقت می رسیم. استاد ازل خدای تعالی هستند.[۱] میزا ن الحکمه-ج۷

[۲] میزان الحکمه-ج۶

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا