شب جمعه و دعا

دعا و باران

شب جمعه و دعا

شب جمعه

روایات اهل بیت عصمت وطهارت علیهماالسلام شب جمعه را برای دعا از بهترین و مناسب ترین شب ها می دانند، ‌و شب جمعه را در ارزش و عظمت هم پایه شب قدر به حساب می آوردند.

بزرگان دین و اهل بصیرت و راه‌یافتگان به حریم قدس می گویند: اگر بتوانید شب جمعه را به نماز و دعا و ذکر و استغفار به صبح برسانید، ‌از انجامش غفلت نورزید؛ زیرا خدای مهربان، ‌برای افزودن کرامت اهل ایمان، فرشتگان را در شب جمعه به آسمان اول می فرستد،‌ تا حسناتشان را بیفزایند، و گناهانشان را محو کنند.

در حدیث معتبر، ‌از حضرت صادق علیه السلام روایت شده:‌

چه بسا مؤمن برای حاجتی دعا می کند و خدای تعالی قضای حاجتش را به تأخیر می‌اندازد، تا در روز جمعه حاجتش را روا کند.

و نیز در تفسیر گفتار یعقوب نبی علیه السلام که در پاسخ درخواست فرزندانش –مبتی بر طلب آمرزش از خداوند-گفت :‌”برای شما از پروردگارم درخواست آمرزش خواهم کرد .(یوسف ، ۹۸)

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:‌یعقوب علیه السلام استغفار را تا سحر شب جمعه به تأخیر انداخت”‌

حضرت امام باقر علیه السلام فرمود:

خدای تعالی هر شب جمعه به فرشته‌ای دستور می دهد که از اول شب تا آخر شب از جانب ربّ اعلی ندا دهد:‌ آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع فجر مرا برای دنیا و آخرتش بخواند تا من دعای او را مستجاب کنم؟ ‌آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع فجر از گناهش توبه کند تا توبه اش را بپذیرم؟ ‌آیا بنده مؤمنی هست که من روزی او را تنگ کرده باشم و از من بخواهد پیش از طلوع فجر روزی او را زیاد کنم؟ ‌پس روزی او را وسعت دهم ؟‌آیا بنده مؤمن بیماری هست که از من درخواست کند پیش از طلوع فجر او را شفا دهم، ‌تا او را عافیت بخشم؟ ‌آیا بنده مؤمن غمگین محبوسی هست که پیش از طلوع فجر از من بخواهد او را از زندان رهایی بخشم و اندوهش را برطرف کنم، ‌تا دعایش را به اجابت برسانم؟‌ آیا بنده مؤمن مظلومی هست که پیش از طلوع فجر از من بخواهد برای دفع ستم ستمکار به خاطر او از ستمکار انتقام گیرم و حقش را به او برگردانم؟‌ فرشته حق پیوسته تا طلوع فجر این ندا را سر می دهد.

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:‌

از ارتکاب گناه در شب جمعه بپرهیزید که کیفر گناهان در آن شب دو چندان است، چنانچه ثواب حسنات چند برابر است؛ و کسی که در شب جمعه معصیت خدا را ترک کند،‌ خدا گناهان گذشته او را بیامرزد وبه او گفته می شود: ‌کردارت را از سر بگیر و هرکه درشب جمعه با انجام معصیت الهی،‌ با خداوند به مبارزه برخیزد، حق تعالی او را به گناهان همه عمرش عذاب کند و عذاب گناه شب جمعه او را به کیفر شکستن حرمت شب جمعه بر او دو چندان کند.

برای شب جمعه نمازها و دعاها و اوراد و اذکار زیادی نقل شده، ‌که از میان آن‌ها دعای کمیل جایگاه خاصی دارد.

(استاد حسین انصاریان ،‌شرح دعای کمیل ،‌ج۱،‌ص۵۲)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا