شب جمعه و دعا

دعا-دست

شب جمعه و دعا

 

روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام شب جمعه را برای دعا از بهترین و مناسب ترین شب ها می دانند، و شب جمعه را در ارزش و عظمت هم پایه شب قدر به حساب می آورند.

بزرگان دین و اهل بصیرت و راه یافتگان به حریم قدس می گویند :اگر بتوانید شب جمعه را به نماز و دعا و ذکر و استغفار به صبح برسانید، از انجامش غفلت نورزید؛ زیرا خدای مهربان ،برای افزودن کرامت اهل ایمان،فرشتگان را در شب جمعه به امان اول می فرستد،تاحسناتشان را بیفزایند، و گناهانشان را محو کنند.

در حدیث معبر، از حضرت امام صادق علیه السلام روایت شده:

چه بسا مؤمن برای حاجتی دعا می کند و خدای تعالی قضای حاجتش را به تأخیر می اندازد،تا در روز جمعه حاجتش را روا کند.

و نیز در تفسیر گفتار یعقوب نبی علیه السلام که در پاسخ در خواست فرزندانش –مبنی بر طلب آمرزش از خداوند –گفت : برای شما از پروردگارم درخواست آمرزش خواهم کرد.

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود: [یعقوب علیه السلام ] استغفار را تا سحر شب جمعه به تأخیر انداخت.

حضرت اما باقر علیه السلام فرمود:

خدای تعالی هر شب جمعه به فرشته ای دستور می دهدکه از اول شب تا آخر شب از جانب ربّ اعلی ندا دهد: آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع فجر مرا برای دنیا و آخرتش بخواند تا من دعای او را مستجاب کنم؟ آیا بنده مؤمنی هست که پیش از طلوع فجر از گناهش توبه کند تا توبه اش را بپذیرم ؟آیا بنده مؤمنی هست که من روزی او را تنگ کرده باشم و از من بخواهد پیش از طلوع فجر روزی او را زیاد کنم، پس روزی او را وسعت دهم؟ آیا بنده مؤمن بیماری هست که از من در خواست کند پیش از طلوع فجر او را شفا دهم، تا او را عافیت بخشم؟ آیا بنده مؤمن غمگین محبوسی هست که پیش از طلوع فجر از من بخواهد او را از زندان رهایی بخشم و اندوهش را برطرف کنم، تا دعایش را به اجابت برسانم؟ آیا بنده مؤمن مظلومی هست که پیش از طلوع فجر از من بخواهد برای دفع ستم ستمکار به خاطر او از ستمکار انتقام گیرم و حقش را به او برگردانم؟ فرشته حق پیوسته تا طلوع فجر این ندا را سر می دهد.

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:

از ارتکاب گناه در شب جمعه بپرهیزید که کیفر گناهان در آن شب دو چندان است، چنانچه ثواب حسنات چند برابر است؛ و کسی که در شب جمعه معصیت خدا را ترک کند، خدا گناهان گذشته او را بیامرزد و به او گفته می شود: کردارت را از سر بگیر ! و هرکه درشب جمعه با انجام معصیت الهی، با خداوند به مبارزه برخیزد، حق تعالی او را به گناهان همه عمرش عذاب کند و عذاب گناه شب جمعه او را (به کیفر شکستن حرمت شب جمعه) بر او دو چندان کند.

برای شب جمعه نمازها و دعاها و اوراد و اذکار زیادی نقل شده ، که از میان آن ها دعای کمیل جایگاه خاصّی دارد.

ناامیدی و یأس ، از اوصاف کافران (است)

دعا کننده باید به این حقیقت آگاه باشد که خدای مهربان او را به دعا دعوت فرموده و مستجاب شدن دعا را ضامن شده و اجابت دعا بر حضرت او کاری بسیار سهل و آسان است ؛ زیرا تمام موجودات هستی در سایه فرمانروایی مطلق اویند، و او با یک فرمان و با بکارگیری یک دستور تمام زمینه های اجابت را برای بنده دعا کننده اش فراهم می کند.

بنا براین ، ابداً سزاوار نیست کسی در پیشگاه خدای مهربانی که قدرت و بصیرت و کرم و لطف و مغفرت و فیض و رحمتش بی نهایت است و به بنده اش –به ویژه به هنگام دعا و مناجات و راز و نیاز –محبت خاص دارد ، نا امید و مأیوس باشد . نا امیدی و یأس به فرموده قرآن مجید صفت کافران به خداست :

از رحمت خدا ناامید مباشید؛ زیرا جز گروه کافران کسی از رحمت خدا نا امیدنمی شود. (یوسف/ ۸۷)

قرآن مجید اکیداً سفارش می کند که از رحمت خدا مأیوس و ناامید مباشید:

از رحمت خدا نومید نشوید(زمر/۵۳)

رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید:

بدکارِ امیدوار به رحمت خدای بزرگ ،از عابد نا امید به رحمت خدا نزدیکتر است .

امام صادق علیه السلام فرمود:

سردی نا امیدی از رحمت خدا، از سرمای شدید سردتر است .

در روایات و معارف اسلامی، نا امیدی و یأس از رحمت خدا از گناهان کبیره به حساب آمده، و به

نا امید از رحمت خدا وعده قطعی عذاب داده شده است.

دعا کننده از این که دعایش به سرعت به هدف اجابت نرسد، نباید دچار یأس و نا امیدی شود .بنا به آیات و روایات، شاید اجابت دعایش مصلحت نبوده و یا احتمالا زمان و ظرف اجابت نرسیده است و ممکن است برای این که دعا و مناجات را ادامه دهد، از اجابتش مانع شده اند، یا خواسته اند برای این که نصیبی ابدی و بهره ای همیشگی عاید او شود، زمان اجابت دعایش را قیامت قرار دهند.

در هر صورت نا امیدی از رحمت حق، به هیچ صورت ،عقلی و شرعی و اخلاقی و انسانی نیست، و مؤمن به حضرت حق، هرگز به نا امیدی نمی گراید و یأس و دلسردی به خود راه نمی دهد.

در زمینه مطالب و مسائل مربوط به دعا و اجابت آن ، روایاتی بسیار مهم ، در کتاب های با ارزش اسلامی ثبت شده از آن جمله :

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:

به راستی بنده دعا می کند، پس خدای عزّ و جلّ به دو فرشته می فرماید: من دعایش را مستجاب کردم، ولی حاجتش را نگاهدارید تا دعا را ادامه دهد؛ زیرا من دوست دارم صدایش را بشنوم.و بنده ای دعا می کند، پس خدای تبارک و تعالی می فرماید: در برآورده شدن حاجتش شتاب کنید؛ زیرا من از صدایش نفرت دارم.

منصور صیقل می گوید :به حضرت امام صادق علیه السلام عرضه داشتم: چه بسا مردی دعا می کند و مستجاب می شود، سپس تا مدتی ظهور به تأخیر می افتد، فرمود: آری. گفتم :برای چیست ، برای این است که بیشتر دعا کند؟ فرمود: آری.

شرایط دعا

دعا کننده ، اگر بخواهد دعایش مستجاب شود، لازم است پیش از ورود به عرصه دع، شرایطی را رعایت کند.این شرایط در روایات نقل شده از اهل بیت علهیمالسلام در معتبرترین کتاب ها همچون الکافی، محجه البیضاء ، وسائل ابشیعه، جامع احادیث شیعه و ….ثبت است .

شرایط دعا بدون تفسیر و توضیح عبارت است از:

طهارت شرعیه از قبیل وضو، غسل ، تیمم،پاکی از حق الناس، اخلاص، صحیح خواندن متن دعا، حلال بودن کسب، صله رحم ، صدقه قبل زا دعا، مطیع خدا بودن، اجتناب از معصیت ، اصلاح عمل،دعا در سحر، دعا درنماز وتر، دعا وقت فجر صادق، دعا د رطلوعآفتاب، دعا در چهارشنبه بین ظهر وعصر، صلوات پیش از دعا.

اللهم صلی علی محمد و آله و عجل فرجهم

(استاد حسین انصاریان، شرح دعای کمیل)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا