خانه / شهدا و ابرار / شیعیان و پیروان مرا به صبر و استقامت فرمان بده

شیعیان و پیروان مرا به صبر و استقامت فرمان بده

و بشر الصابرین

شیعیان و پیروان مرا به صبر و استقامت فرمان بده

محمد بن علی بن حسین بن بابویه قمی، مشهور به “شیخ صدوق” در سال ۳۰۶یا۳۰۷(ه.ق) در خاندان علم و تقوی در شهر مذهبی قم،دیده به جهان گشود.پدر بزرگوارش ، علی بن حسین بن بابویه قمی، از برجسته ترین علما و فقهای زمان خود بود.او در بازار، دکان کوچکی داشت و از طریق کسب و تجارت، در نهایت زهد و عفاف،امرار معاش می کرد. همچنین، ساعاتی از روز را نیز در منزل، به تدریس و تبلیغ معالم دین و نقل روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می پرداخت.

جلالت شأن و منزلت این فقیه بزرگوار ، تا بدان پایه رسید که حضرت امام حسن عسکری علیه السلام، ، طی نامه ای او را با القابی چون “شیخی”،”معتمدی”، و”فقیهی” مورد خطاب قرار داد.

چون این نامه دارای مضامین بسیار بلندی است و در طی آن ، نکات دقیقی بیان شده که آگاهی بر آن ، برای سالکین سبیل ولایت کبرویه مرتضویه ، ضروری به نظر می رسد؛ لذا متن آن را عینا در اینجا نقل می کنیم:

حضرت امام حسن عسکری علیه السلام در این نامه، پس از حمد خدا و درود بر پیامبر و عترت طاهرینش می فرماید:

ای فقیه مورد اعتماد من، علی بن الحسین بن بابویه القمیّ، خداوند تو را به کارهای مورد رضایتش توفیق دهد و از نسل تو ، اولاد صالح بیافریند. تو را به رعایت تقوی و بر پاداشتن نماز و ادای زکات وصیت می کنم؛ زیرا کسی که زکات نپردازد، نمازش قبول نخواهد شد.نیز تو را سفارش می کنم به بخشیدن گناه دیگران، خویشتن داری به هنگام خشم و غضب، ارتباط با خویشاوندان، تعاون و همکاری با برادران دینی ، کوشش در رفع نیازهای آنها در تهیدستی و دارندگی ، بردباری و کسب آگاهی و معرفت در دین.

در کارها ثابت قدم و با قرآن هم پیمان باش ، اخلاق خود را نیکوگردان و دیگران را به کارهای شایسته امر کن و از پلیدی ها باز دار؛ زیرا خداوند فرموده است:”در بسیاری از سخنان آهسته و در گوشی آنها،هیچ خیری نیست مگر اینکه ضمن آن ، به صدقه یا کار نیک و یا اصلاح بین مردم امر نمایند”[و بطور کلی]تو را سفارش می کنم به خودداری از تمام معاصی و گناهان.

نماز شب را ترک مکن؛ زیرا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در وصیت خود به [حضرت امام ] علی علیه السلام ، سه بار فرمود:”بر نماز شب مواظبت نما و [آگاه باش]هر کس نسبت به نماز شب بی اعتنا باشد، از ما نیست”پس ای علی بن الحسین ، توخود به سفاراشات من عمل کن و شیعیان مرا نیز دستور ده تاعمل کنند.

نیز تو را به صبر و پایداری و انتظار فرج توصیه می کنم؛ زیرا پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:”بهترین کارهای امت من ، انتظار فرج است”. شیعیان ما همواره در غم و اندوه به سر می برند تا فرزندم ظهور کند؛ همان کسی که پیامبرصلی الله علیه و آله بشارت آمدنش را داده است. او زمین را از عدل و داد پر می کند، همان گونه که از ظلم و ستم پر شده است.

پس بار دیگر ای علی بن بابویه، تو را به صبر و استقامت توصیه می کنم و تو نیز همه شیعیان و پیروان مرا به صبر و استقامت فرمان بده.”به راستی زمین از آن خداست و آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد به ارث می دهد و عاقبت از آن پرهیزگاران است”.

سلام و رحمت و برکت حق بر تو و بر همه شیعیان ما ، و درود خداوند بر محمد صلی الله علیه و آله او.

چگونگی ولادت

عمر با برکت علی بن بابویه از پنجاه می گذشت وهنوز فرزندی نداشت؛ لذا نامه ای به محضر مبارک حضرت ولی عصر علیه السلام نوشت و از آنحضرت درخواست کرد برایش دعا کند تاخداوند به او فرزندی صالح و فقیه مرحمت فرماید.

ابو جعفر بن علی الاسود می گوید: من نامه ابن بابویه را به حسین بن روح، سومین نایب خاص حضرت حجت ، رساندم .پس از سه روز به من خبر داد که حضرت برای علی بن بابویه دعا فرموده و به زودی خداوند هب او فرزند مبارکی عطا می فرماید وبه سبب او [به مردم ] خیر می رساندو بعد از او (شیخ صدوق) نیز فرزندان دیگری به او (ابن بابویه) مرحمت می فرماید.

شیخ صدوق در یکی از کتابهایش به نام کمال الدین”، ضمن نقل موضوع فوق ، اضافه می کندکه هرگاه ابوجعفر بن علی الاسود مرا می دید که برای طلب علم ودانش به محضر استاد می رفتم، به من می فرمود:این علاقه و اشتیاق تو به علم،تعجبی ندارد؛ زیرا توبه دعای امام زمان علیه الساملمتولد شده ای.

مرحوم علامه مجلسی نیز در کتاب ارزشمند “بحار الانوار”، این قضیه را از معجزات حضرت ولی عصر علیه السلام دانسته است. ”

وفات شیخ صدوق

این عالم بزرگوار، سرانجام پس از پذشت هفتاد و چند سال از عمر شریف و پربرکتش ف در سال ۳۸۱ه.ق دعوت حق را لبیک گفت و در شهر ری دیده از جهان فرو بست.

پیکر پاکش در میان غم و اندوه شیعیان ، در نزدیکی مرقد مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی ، به خاک سپرده شد. آرامگاهش در این ایام به نام “ابن بابویه “، در شهر ری مشهور است و قبر منورش ، زیارتگاه دوست داران آل رسول صلی الله علیه و آله و محل استجابت دعای مؤمنان است.

(مقدمه کتاب صفات الشیعه شیخ صدوق، ترجمه : دکتر امیر توحیدی)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا