عاشق حج شویم

۱۰۰-با آمدن امام خمینی(ره) دین اسلام زنده شد.ایشان فرمودند:”حج بی برائت حج نیست “چرا؟

خداوند ان شاءالله نصیب همه کنند.می فرمایند حج واجب بروید یک حساب باز کنیم هر چه در توان است هر چقدر که کم باشد ماهیانه چیزی به نیت حج واجب در این حساب بگذاریم این صحبت را خیلی وقت گفتند هر که حرف گوش داده منظم است وه رکه گوش نگرفن منظم نیست .یعنی در انجام امر خداوند منظم هستیم یا نیستیم.اگر خواستیم به هر گونه ای گوش نگرفتیم نامنظم  هستیم و ممکن است اصلا موفق نشویم.

نگوییم پول مکه میلیونی است ،گرون شده .این حرفها نشون می ده ما عشق نداریم.این پول را در حساب بگذاریم دروصیت نامه هم می نویسیم و فکر نمی کنم که شوهرمان ماهی هزار تومان ندهند؛علی الحساب ماهی هزار تومان بدهند؛گناه است؟.خانمهایی که خودشان پول دارند که خودشون کنار بگذارند.

بعضی ها برای اینکه از حج رفتن فرار کنند می گویند اول خانه ،خب خانه درست ولی خانه داریم تا خانه؛  چه خانه ای می خواهیم بسازیم؟بعد می گوییم حالا ماشین نداریم بعد وسایل خانه تا چه وسایل خونه ای باشد؟!می گویند از صفات مؤمن خانه بزرگ است .البته ساده نه با تزئینات ومبل تشریفاتی و رنگی و کاغذ دیواری گران قیمت و … اینها همه زیادی است .ماداریم کی را گول می زنیم ؟

قبل از رفتن به حج  کتاب و جزوه ها ی مربوط به آن را بخوانیم.نگوییم حالا که نمی خواهیم برویم و کتابهایی مثل[رمان ویا] سیاحت غرب را بخوانیم.اگر جزوه ها ی حج خواندیم عاشق می شویم و پافشاری می کنیم برای رفتن به حج.همینطور بهانه از مرد نگیریم که ای وای نزدیک عید است فریزرمان خالی است آبرویمان می رود ،مبل ودکورعوض کنیم ،لباس نو و… [اصرار برانجام کار مهم وخداپسندانه داشته باشیم]

۱۰۱- الگوی ما چه کسی است؟اول قرآن؛که برای شما تلاوت شد کی تلاوت کرد؟حضرت محمد صلی الله علیه وآله واینجا می رسیم به دین اسلام .ما کاری نداریم به گروه وحزب ؛حزب فقط حزب الله یعنی لقمه دور سرخود نگردانیم.حالا حزب الله کیه ؟آنهاییکه حرفشان فقط حرف خداوقرآن کریم است.

۱۰۲-جوری خدا را بپرستیم که شایسته تر است یعنی  چه؟ما نمی ترسیم وگناه می کنیم خدا به این مهربانی که ترس ندارند باید از اعمالمان بترسیم یک لحظه به یاد مرگ می افتیم می ترسیم وقتی یادمان رفت دوباره کار خلاف می کنیم،انسان خدا ترس گناه نمی کند. اگر حضور خدارا درهمه جا حس کنیم می ترسیم وجلو خدای بزرگ گناه نمی کنیم چطور ما جلو یک فامیل اینقدر مواظب هستیم ولی جلو محبوب و رب خود اینجور گناه می کنیم .

به ریسمان خداچنگ بزنید ریسمان خداچه هست؟قرآن وعترت را ه مستقیم بین بنده وخداست.

و خط مستقیم چه خطی است؟راهی که در آن برای آقا ومولایمان بایستیم ونشکنیم ،در راه مستقیم نشکنیم و مرتب به بیراهه نرویم.این خط بین عبد وخداست.هر چه داریم ومی گوییم در نماز یعنی خدایا هیچی جز خدا نیست هر وقت رفیم طرف راهی دیگر وگفتیم چیز دیگر به غیر از خدا؛ در اینجا خط را شکسته ایم.

ما د رخلوت گناه نمی کنیم چرا در جمع گناه می کنیم؟این تفرقه است.هر چه گناه است درجمع انجام می گیرد.امام خمینی فرمودند از تفرقه بپرهیزید.چرا تفرقه هست؟چون “فی قُلُوبهُم مَرَض”[۱] در قلبهامون مرض است.

تا دیدیم که دیگری به یک نعمتی رسیده عکس العمل نشان می دهیم.مثل پول ،خانه بچه ،مثال :اگر دیدیم دیگری قشنگتر است یا با  عیب تراشی او ر امی کوبیم یا با عنوانهای دیگر.

اینها همه امراض قلبی است.حواسمان باشداگر در تنهایی گناه نکردیم این هنر نیست.چقدر ما باهمین امراضهای قلبی که که دچارش هستیم همدیگر را اذیت می کنیم وآزار می دهیم؛ همدیگر را می کوبیم .در یک خانواده که باید کانون خانواده صمیمی وگرم باشد چقدر به خاطر همین “فی قلوبهم مرض” جاروجنجال به پامی کنیم؟می گوییم ما برنج کوپنی نمی خوریم حد مابالاتر است.بعد با پول قرضی هرچه دلمان بخواهد تهیه می کنیم وباهمه این کارهای بی جا وبی نظمی ها می خواهیم که خانواده آرام باشد؟(صحبتای مختصر در مورد آیات ۱۰۰تا۱۰۲سوره مبارکه آل عمران)[۱] سوره مبارکه بقره

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا