خانه / نمی از باران / تفسیر / عبادت با خلوص نیت شایدتقوی آور باشد

عبادت با خلوص نیت شایدتقوی آور باشد

قران -ذره بین

عبادت با خلوص نیت شایدتقوی آور باشد

«لعلکم تتقون »
یعنی شما عبادت کنید شاید متقی و پرهیزکار گردید. یعنی در اثر عبادت ممکن است متصف گردید به صفت حمیده تقوی که آن ملکه نفسانی و حالتی است که در اثر عبودیت و بندگی متحقق می‌گردد و حقیقت عبودیت ازکمال ایمان پدید می‌گردد و از آن عزم و ثبات و استقامت در بندگی تحقق می پذیرد. … .
…اینکه ایمان و نماز و زکات را از خواص و آثار متقین قرار داده چنین فهمیده می شود که تقوی فقط اجتناب از معاصی و عمل به طاعات نیست اینها از اعمال و افعال جسمانی به شمار می‌روند تقوی ملکه نفسانی است که از کمال ایمان و کمال عمل صالح پدید می‌گردد بلکه رتبه آن از ایمان به غیب نیز بالاتر سات زیرا که ایمان به غیب را با آنکه عمل قلبی است از متفرعات و خواص متقین قرار داده .
و از «لفظ» می توان استفاده نمود که هر عبادتی از هر کسی سر زند حتماً تقوی آور نیست اگر عبادت دائمی باشد و با تمام آداب و شرائط و با خلوص نیت که آُسّ‌اساس عبادت است توأم گردیده شاید تقوی آور شود چنانچه می بینیم بسیاری زا مردم عبادت می کنند لکن از تقوی تهی می باشند و آهی « انّما یتقبّل الله من المتّقین» شاهد بر ای این مطلب است که عبادتی که از روی تقوی سر زند لایق پیشگاه قرب احدی است.

(بانو مجتهده امین ،‌ مخزن العرفان ،‌ج ۱)

صلی الله علی محمد و آله و سلم

 

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا