خانه / ماههای قمری / ربیع الاول / عید عارفانه، عید عامیانه

عید عارفانه، عید عامیانه

گل-بهار

 

 

 

 

 

 

 

عید عارفانه، عید عامیانه

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند رسول خدا صلی الله علیه و آله هرگز با کسی دست نداد که دستش را عقب بکشد مگر آنکه طرف مقابل دست خود را عقب ببرد مأخذ حدیث بحارالانوار
احادیث سیره صادقی علیه السلام نام حدیث :
از امام صادق علیه السلام روایت است که فرمودند هیچ مؤمنی نیست که با وجود داشتن قدرت از یاری برادر خود دست بکشد جز اینکه خداوند او را در دنیا و آخرت بی یار و یاور می کند. (ثواب الاعمال و عقاب الاعمال)
اعوذبالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم لاحول ولا قوّه إلّا بالله العلیّ العظیم
بهار، معاد و معاد، زنده شدن طبیعت است. انشاالله دلمان، زنده هست، زنده‌تر و شاداب‌تر شود.
امام خمینی علیه الرحمه فرمودند:
« البته عیدهایى‏ که اسلام تأسیس فرموده است برداشت‌هاى مختلفى از آن به حسب نظرهاى مختلفى که اهل نظر دارند و به حسب قشرهاى مختلفى که برخورد مى‏کنند با آن، بسیار مختلف است. آن برداشتى که اهل معرفت از عید مى‏کنند، با آن برداشتى که دیگران مى‏کنند بسیار مختلف است. آنها بعد از اینکه در ماه مبارک رمضان آن ریاضت‌ها را مى‏کشند و کشیدند، روز عید روز لقاى آنهاست، لقاء اللَّه است آن روز براى آنها.
لِغَیرِکَ مِن ظُهورِ ما لَیْسَ لَکَ‏
آنها همه چیز را از او مى‏دانند و آن روز را عید مى‏کنند براى اینکه بعد از ریاضات، یوم ورود است به حضرت. و عید قربان را بعد از اینکه تمام عزیزانِ خودشان را از دست دادند مهیا براى ملاقات مى‏شوند. آن هم ملاقات است بعد از اینکه نفس خودشان را کشتند و هر چه عزیز است در راه خدا از آن گذشتند، آن وقت است که روز لقاست. و جمعه هم اجتماعاتى که مسلمین با هم مى‏کنند مهیا مى‏شوند؛ اهل معرفت براى لقاء اللَّه. پس برداشت آنها از عید، غیر برداشت ماست و ما هم امیدواریم که به تبع اولیاء خدا به جلوه‏اى از آن جلوه‏ها برسیم و ذره‏اى از آن معارف در قلب ما واقع بشود».

یعنی،‌ عیدهای عرفا مثل عیدهای ما نیست آنها به عید به دید دیگری نگاه می‌کنند. عید فطر، عید قربان، عید غدیر. چقدر قشنگ است این اعیاد سالی یک مرتبه است ولی جمعه‌ها چقدر؟ هر هفته است. یعنی انشاالله هر هفته می‌توانیم برسیم به لقاء الله. چقدر عید عرفا قشنگ است.
در ایام ماه مبارک رمضان،‌مهمانی خداوند چطور برگزار می‌شود، با چه چیزی برگزار می‌شود؟ ماه با گرسنگی. حالا علَت گرسنگی، نه آن گرسنگی که می‌گویند آدم گرسنه دین و ایمان ندارد منظور به فقر و زیر فقر و این‌ها نیست.گرسنگی [ماه مبارک رمضان]که به جای سه وعده، دو وعده می خوریم. این[حالت گرسنگی] را می‌گفتند[باعث] درک [میشود]، ببینید علَت اینکه می‌گویند شب‌های قدر در ماه مبارک قرار دارد به خاطر همین ریاضتی است که آدم می‌کشد؛ یک وعده خوراک می رود کناربنابراین درک بیشتر می شود؛ وقتی آدم شکمش پر نیست چیزی را که می خواند یا می‌شنود بیشتردرک می‌کند.
جای دیگر که درک بیشتر می شود در سکوت است. می‌گویند «بین الطلوعین» نباید بخوابیم چون رزق تقسیم میشود. چرا بین الطلوعین؟ چون سکوت است، سکوت. در خلوت و موقعی که شکم خالی است و خیلی شرایط دیگر هم هست که باعث میشود درک آدم بیشتر شود.
اگر آدم تعقیباتی بعد از نماز صبحش انجام می‌دهد این تعقیبات را بهتر درک می‌کند؛ اگر قرآن کریم می‌خواند باطن آیات قرآن را بهتر متوجَه میشود.
آیا خواندن تفسیر قرآن برای ما کافی است ؟ نه، چون هر چه آن مطلب تفسیر را بخوانیم فقط همان مطلب را می فهمیم می خونیم دیگر بیشتر از این که نمی‌فهمیم. امَا اگر ادامه بدهیم به قرائت قرآن کریم و با توجَه و با نظم درست باشد،حالا فهم هفت بطن یا هفتاد بطن هم هیچ، تا حدَی از آیات مطلب جدید درک می‌کنیم.
امام خمینی فرمودند که عید عرفا مثل عید همه نیست با دید دیگری به عید نگاه می‌کنند. کارهایی را هم که می کنند مثل همه نیست. مثلاً عید قربان. یک حاجی چه کارهایی در حج می کند تا برسد به عید قربان؟ آیا حاجی فقط ایام حج در مکه کارش تمام می‌شود یا همیشه باید قربان برود؟ همیشه. ببینید.
خاصیت عید غدیر چیست؟ همیشه باید عاشق ولایت باشیم؛ نه فقط لحظه‌ای نه اون زمان که صدر اسلام بوده و چطور و صحبت‌کردن و حضرت را جانشین‌کردن و اینها نه. همیشه
این در باره عید فطر و عید قربان و عید غدیر.
ریاضت جمعه‌ها چطور؟ انتظار…
نه فقط جمعه‌ها منتظریم، همیشه منتظریم. پس جمعه‌ها چرا عید است؟ دقَت کنید. وقتی مفاتیح، که کتاب معتبری است،‌ را نگاه می‌کنید؛ اعمال شب و روز جمعه خیلی خیلی زیاد است. ولی ما دقیقاً روزهای جمعه را برعکس کار می‌کنیم. چون جمعه تعطیل است؛ به عنوان تفریح اکثراً به لهو و لغو می‌گذرانیم. تفریح باید طوری باشد که هم روح ما آزرده نشوده هم جسممان نشاط پیدا کند. [تفریحی که به صورت مناسب و منظم نباشد] وقتی آخر شب برگشتیم، یعنی شب شنبه، [علاوه بر روح] جسممان هم از یک تفریح نامناسب خرد شده است. کلاً [فقط] تفریح می‌کنیم؛ تفریح بدون تفکَر.
پس امام که فرمودند عید عرفا با بقیه فرق می کند یعنی کسی که عیدش این چهارتاست، همراه با درست انجام‌دادن کارها، عیدی می‌خواهند. (عید چقدر به هم عیدی می‌دهیم؟ چه می دهیم: و چه می‌گیریم؟ با عیدی‌هایمان چه کار کردیم؟) ایشون فرمودند که عید عرفا‌، ‌در این چهار موقع است و عیدیآنها چیست؟ فکرش را هم نمی‌توانیم بکنیم؟ عیدی عرفا لقاء خداوند است. ببینید عیدی چه چیزی گیرشان می‌آید. آن‌وقت ما در ایام عید خودمان را به چند می‌فروشیم.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا