خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / غفلت ؛ضربه به روح

غفلت ؛ضربه به روح

حتی یک لحظه غفلت هم خیلی زیاد است -از نظر ضربه به روح . کارهای روزمره ما و اعمال ما یعنی همان سیر و سلوک و تزکیه نفس . کجا دنبال شناخت حق می گردیم ؟ ائمه اطهار( علیهم السلام ) و ولایت فقیه همه یک حرف می زنند ولی گوش شنوا کجاست ؟ دلمان خوش است که جلسه اخلاقی می رویم یا صحبت های اخلاقی گوش می دهیم.

به نسبتی که عقلمان بیشتر برسد خداوند توقع بیشتری جهت عبادت و کارهای معرفتی از ما دارند . ازاین جلسه هایی که برای تزکیه نفس و اخلاق می رویم ، باید نتیجه هم بگیریم یا نه ؟ این همه وقت صرف می کنیم و راضی کردن شوهر و تنظیم برنامه منزل جهت اینکه بتوانیم در جلسه شرکت کنیم پس با دقت به مطالب گوش کرده و عمل کنیم تا ان شاء الله نتیجه بگیریم .

ما از دنیامان تا درست آگاه نشویم ، نمی توانیم تبلیغی صحیح برای دیگران داشته باشیم . حضرت امام خمینی ( رحمه الله علیه ) می فرمودند که تلویزیون یک دانشگاه است و ما می توانیم از مصاحه هایی که با بزرگان مملکت و دین می کنند کلی چیزها از سیاست و مملکت و دین و غیره یاد بگیریم و همینطور از طریق کتابهای مناسب دینی که به ما می آموزد چه کنیم که یک مسلمان واقعی باشیم .

ما در دنیا نباید روحا” بخوابیم یعنی دنیا جای بیداری و هوشیاری است . با صدای انبیاء و اولیاء بیدار می شویم که اگر بیدار نشویم با صدای پای دشمن از خواب بیدار خواهیم شد ( دشمن نفس و شیطان )دنیا خوب است ولی نه اینکه در آن غرق شویم .

گر کسان قدر من بدانندی                                      شب نخسبند و زر نشانندی

اگر قدر اوقات خود را بخصوص اوقات شبهایمان تا سحر و صبح بدانیم  ان شاء الله به آن شراب طهور ذکر شده در قرآن کریم دست می یابیم .

اگر به دنیا دل بستیم یعنی اینکه خدا را درست نشناخته ایم. برای دل کندن از دنیا باید زیاد یاد مرگ کنیم و در این رابطه خطبه ی حضرت امام علی ( علیه السلام ) را بخوانیم ( خطبه ۲۵ ) .

تااحساس کردیم ، ما را غفلت فرا گرفته وداریم خطاهای کوچک می کنیم، سریع به سراغ  مطالب ونکات اخلاقی بزرگان برویم و آنها را مرور کنیم تا دوباره تذکرات الهی به یادمان بیاید وعملاازشر شیطان رجیم به خداوند پناه ببریم .

فرشته به هر آدمی سجده نمی کند . به آدمی سجده می کند که تقوی داشته باشد و غافل نباشد و به احکام و دستورات الهی رفتارکند.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا