خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / غفلت ؛ضربه به روح

غفلت ؛ضربه به روح

حتی یک لحظه غفلت هم خیلی زیاد است -از نظر ضربه به روح . کارهای روزمره ما و اعمال ما یعنی همان سیر و سلوک و تزکیه نفس . کجا دنبال شناخت حق می گردیم ؟ ائمه اطهار( علیهم السلام ) و ولایت فقیه همه یک حرف می زنند ولی گوش شنوا کجاست ؟ دلمان خوش است که جلسه اخلاقی می رویم یا صحبت های اخلاقی گوش می دهیم.

به نسبتی که عقلمان بیشتر برسد خداوند توقع بیشتری جهت عبادت و کارهای معرفتی از ما دارند . ازاین جلسه هایی که برای تزکیه نفس و اخلاق می رویم ، باید نتیجه هم بگیریم یا نه ؟ این همه وقت صرف می کنیم و راضی کردن شوهر و تنظیم برنامه منزل جهت اینکه بتوانیم در جلسه شرکت کنیم پس با دقت به مطالب گوش کرده و عمل کنیم تا ان شاء الله نتیجه بگیریم .

ما از دنیامان تا درست آگاه نشویم ، نمی توانیم تبلیغی صحیح برای دیگران داشته باشیم . حضرت امام خمینی ( رحمه الله علیه ) می فرمودند که تلویزیون یک دانشگاه است و ما می توانیم از مصاحه هایی که با بزرگان مملکت و دین می کنند کلی چیزها از سیاست و مملکت و دین و غیره یاد بگیریم و همینطور از طریق کتابهای مناسب دینی که به ما می آموزد چه کنیم که یک مسلمان واقعی باشیم .

ما در دنیا نباید روحا” بخوابیم یعنی دنیا جای بیداری و هوشیاری است . با صدای انبیاء و اولیاء بیدار می شویم که اگر بیدار نشویم با صدای پای دشمن از خواب بیدار خواهیم شد ( دشمن نفس و شیطان )دنیا خوب است ولی نه اینکه در آن غرق شویم .

گر کسان قدر من بدانندی                                      شب نخسبند و زر نشانندی

اگر قدر اوقات خود را بخصوص اوقات شبهایمان تا سحر و صبح بدانیم  ان شاء الله به آن شراب طهور ذکر شده در قرآن کریم دست می یابیم .

اگر به دنیا دل بستیم یعنی اینکه خدا را درست نشناخته ایم. برای دل کندن از دنیا باید زیاد یاد مرگ کنیم و در این رابطه خطبه ی حضرت امام علی ( علیه السلام ) را بخوانیم ( خطبه ۲۵ ) .

تااحساس کردیم ، ما را غفلت فرا گرفته وداریم خطاهای کوچک می کنیم، سریع به سراغ  مطالب ونکات اخلاقی بزرگان برویم و آنها را مرور کنیم تا دوباره تذکرات الهی به یادمان بیاید وعملاازشر شیطان رجیم به خداوند پناه ببریم .

فرشته به هر آدمی سجده نمی کند . به آدمی سجده می کند که تقوی داشته باشد و غافل نباشد و به احکام و دستورات الهی رفتارکند.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا