خانه / نمی از باران / اخلاق در قلمرو قران (سیره علوی) / قبل از مکه رفتن، حاجی شویم

قبل از مکه رفتن، حاجی شویم

مسجد شجره محرم شدن

قبل از مکه رفتن، حاجی شویم

۱۲۴-ترجمه:بیاد آر هنگامی که خدا ابراهیم را به امری امتحان فرمود و او همه را بجای آورد و خدا به او گفت:من ترا به پیشوائی خلق برگزینم، ابراهیم عرض کرد:این پیشوائی را به فرزندان من نیز عطاخواهی کرد؟ فرمود (اگر شایسته باشند) که عهد من به مردم ستمکار نخواهد رسید.

*حضرت امام صادق (علیه السلام)می فرمایند:

هیچ گرفتگی و گشایشی صورت نمی گیرد مگر اینکه خداوند در آن بخشش و آزمایش در نظر دارد.[۱]

خیلی امتحان در پیش داریم ، آزمایشهای الهی سخت است و از همه نوع ، از بلا ، مرگ فرزندان و عزیزان ، فقر و بیماری گرفته تا تهمت و توهین از طرف ضالین و اطرافیان و اینها همه ایستادگی و صبر کردن لازم دارد و خدایتعالی به آن کس جایزه می دهند که بالاترین نمره را در امتحانات الهی بیاورد و شامل هر کس نمی شود. در امتحانات دنیایی هم همین طور است ، آن کس در جا می زند ، بازنده می شود و شکست می خورد که حرف گوش نمی کند و درسهایش را نمی خواند ؛ در واقع خودش باعث شکست خودش شده است چون وظیفه اش را درست انجام نداده است . در راه تزکیه نفس خوردن مال حلال خیلی مهم است باعث درک معارف الهی و حتی مطالب اخلاقی و… می شود.

حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند:

شمشیر زدن از بدست آوردن مال حلال آسانتر است.[۲]

۱۲۵ترجمه:بیاد آور هنگامی که ما خانه کعبه را مقام امن و مرجع رکن خلق مقرر داشتیم و دستور داده شد که مقام ابراهیم را جای پرستش خدا قرار دهید و از ابراهیم و اسماعیل پیمان گرفتیم که حرم خدا را از بت بپردازید تا اهل ایمان طواف و نماز و طاعت خدا بجای آرند.

*خیلی ها واجب الحج هستند امابه روی خودنمی آورند ، حج بی برائت حج نیست.حج دو جور است،یکی حج امور عبادی را شامل می شودکه همان حج ظاهری و مناسک آن است و دیگری عمق حج است که باطن آن است و شامل عبودیت حق می شود یعنی اینکه بنده خوبی باشیم.

حضرت امام محمد باقر (علیه السلام)می فرمایند:

کسی که این خانه را زیارت کند ، اگرسه خصلت در او نباشد ارزش ندارد:ورعی که او را از معاصی خداوند متعال باز دارد ، حلمی که با آن خشمش را مهار کند ، حُسن معاشرت با کسی که با وی همنیشینی دارد.[۳]

۱۲۶- ترجمه: و چون ابراهیم عرض کرد پروردگارا این شهر را محل امن و آسایش قرار ده و روزی اهلش را فراوان گردان که ایمان به خدا و روز قیامت آورده اند ، خدا فرمود : هر که با وجود این نعمت سپاس نگذاشت و راه کفر پیمود گرچه در دنیا او را اندکی بهره مند کنم لیکن در آخرت ناچار معذب به آتش گردانم که بد منزلگاهی است.

*خداوند نسبت به همه بخشنده هستند ، شکر نعمتهایی که خداوند به ما ارزانی داشته اند این است که هر چه خداوند برای ما خواستند راضی باشیم.یک نعمت هم به کافر و هم به مؤمن می دهند مثل باران،اگر کفران نعمت کردیم برای کفران کننده عذاب نازل می شود،مثلا شاید سؤال پیش آید و وسوسه شیطانی که چرا آن که نماز نمی خواند مریض نمی شود؟این طور مثل شاگرد مدرسه مقایسه نکنیم،معلم هم برای شاگرد خوب و درس خوان و هم برای شاگرد درس نخوان تنبل سر کلاس حاضر می شود.آن که درس نمی خواند بیشتر این طرف و آن طرف می رود اما درس خوان یک جا نشسته. مچ گیری درآخر سال انجام می شود.شاگرد درس نخوان مردود ولی درس خوان قبول می شود فکر نکنیم شاگرد تنبل خوش است . خداوند نسبت به همه رحمان ،و رحیم نسبت به بندگان کامل ،کمال حتی در عالم برزخ هم است برای بندگان خاص خدا.

۱۲۷ترجمه:وقتی که ابراهیم و اسماعیل دیوارها ی خانه کعبه را برافراشتند عرض کردند: پروردگارا این خدمت از ما قبول فرما، توئی که دعای خلق را اجابت کنی وبه اسرار همه دانائی.

۱۲۸-

ترجمه:پروردگارا اول ما را تسلیم فرمان خود گردان و فرزندانمان را هم به تسلیم و رضای خود بدار،و راه پرستش و طاعت را بما بنما و بر ما سهل و آسان گیر وظیفه بندگی را،که توئی بخشنده و مهربان.

*یک کارگر بگوید من پول می خواهم و بدون کارکردن مزد بخواهد ، قابل قبول نیست،این طلبکاری است ؛ما هم نسبت به پروردگار همین طور هستیم،اگر جواب می خواهیم باید بندگی کنیم.” قلب سلیم”یعنی در این قلب هیچ چیز جز خدا نباشد .خدمت درست و بندگی خداوند را حضرت ابراهیم علیه السلام کردند و از خداوند پرستش واقعی خواستند.

اول تسلیم؛تاتسلیم نشویم حرف گوش نمی دهیم و به حکم خداوند چشم نمی گوییم. [حکم خدارا] از اهلش بشنویم و عمل کنیم.

[۱] منتخب میزان الحکمه حکمت ۸۷۹-التوحید۱۱۳۵۴

[۲] منتخب میزان الحکمه حکمت۱۷۳۷

[۳] الخصال ۱۴۸/۱۸۰-منتخب میزان الحکمه حکمت ۱۷۳۷

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا