قرآن بخوانیم و عمل کنیم

قران سوره انبیا

قرآن بخوانیم و عمل کنیم

  • ۷-اوست کسی که این کتاب (قرآن)را بر تو فرو فرستاد .پاره ای آن آیات محکم (صریح و روشن)است .آنها اساس کتابند و (پاره ای)دیگر متشابهاتند(که تأویل پذیرند).اما کسانی که دردلهایشان انحراف است برای فتنه جوئی و طلب تدویل آن (به دلخواه خود)از متشابه آن پیروی می کنند،با آنکه تأویلش را جز خدا و ریشه داران در دانش کسی نمی داند.(آنان که )می گویند:”ما بدان ایمان آوردیم همه (چه محکم وچه متشابه )از جانب پروردگار ماست “و جز خردمندان کسی متذکر نمیشود.

*هر سؤالی برایمان پیش می آید نباید سرسری از آن بگذریم پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم .آیات محکم آیاتی هستند که به کمک خدای تعالی معنی آن تا حدی معلوم است ولی آیات متشابه آیاتی هستندکه باید از اهل علم قرآن سؤال کرد. بیشتر مردم در آیات متشابه می مانند ؛اگر کسی خواست از خودش معنی کند ویا از هر شخص ناواردی سؤال کند سر از فتنه در می آورد .سؤال را باید از اهل آن پرسید تا به نتیجه رسید.

  • ۸-ترجمه:[می گویند:]پروردگارا پس از آنکه ما راهدایت کردی،دلهایمان را دستخوش انحراف مگردان،و از جانب خود،رحمتی بر ما ارزانی دار که توخودبخشایشگری

 *ما دعا می کنیم ولی عمل خودمان هم مهم است.اگر گناهی یا کار اشتباهی را کنار گذاشتیم دیگر نبایدجاهایی که آن کار یا گناه تکرار می شود شرکت کنیم.مثلا یک آدم سیگاری اگر سیگار را ترک کرد باید از بقیه سیگاریها دوری کند وگرنه دوباره مثل اول می شود. اگر یکی از نزدیکانمان،مثلا خدای نکرده مادرمان صحبتهایی کرد که بوی غیبت می داد سعی کینم چند مرتبه با مهربانی و محترمانه تذکر بدهیم و اگر موفق به تر ک غیبت نشد مجلس را ترک کنیم .با دوری از گناه شکرگزار نعمتهای خداوند متعال باشیم.

  • ۱۰-ترجمه:در حقیقت ،کسانی که کفر ورزیدند ،اموال و اولادشان چیزی را از آنان دور نخواهد کرد و آنان خود هیزم دوزخند.

*یا برای زیاد داشتن فرزند به همدیگر فخر می فروشیم یا برای پسر داشتن ، پناه بر خدا عین زمان جاهلیت.فرزند صالح مهم است نه تعداد زیاد و جنسیت او.مال و فرزند و کل عالم وسیله است ،وسیله برای رشد و به کمال رسیدن نباید این وسیله ها حجاب و باعث گناه کردنمان شوند.اگر فرزند را صحیح تربیت نکردیم و یا ما ل را در راه غیر الهی خرج کردیم یعنی وارد گناه شده ایم. برای انجام احکام خداوند ارزش قائل  باشیم.

  • ۱۳-قطعا دربرخورد میان دو گروه،برای شما نشانه ای (و در س عبرتی )بوده.گروهی در راه خدا می جنگیدند و دیگر (گروه)کافر بودند که آنان (مؤمنان)را به چشم ،دو برابر خود می دیدند و خدا هر که را بخواهد به یاری خود تأیید می کند .یقینا در این (ماجرا)برای صاحب بینش عبرتی است.

*هر کاری که می کنیم باید توکل به خدای تعالی داشته باشیم .توکل ،تفویض ،ثقه و تسلیم اساس کار ما باشد. توکل کمترین مرتبه است و ثقه بالاترین .

کاربرای دیگران

دقت شود کارهایی که انجام می دهیم یا خودمان برای خودمان تراشیده ایم ویا این که سر راه ما قرار گرفته است.مثلا یک نفر از ما کمکی می خواهد تلفنی یا حضوری ؛بلافاصله نه نگوئیم این نه گفتن؛ نه گفتن به خداست.برای کارهای خیر حتی اگر نیم درصد هم می توانیم کمک کنیم نه نگوییم و اگرقبول کردیم که انجام بدهیم با سرعت،با دقت،به بهترین شکل انجامش دهیم اگر هم نتوانستیم ازکسی دیگر یا طریق دیگر مسئله شخص را حل کنیم. برای ریاکردن وتظاهر کارنکنیم

کاربرای خود

انجام مستحبات -درحد توان- هم نوعی کار خیر است خدای تعالی کارها را برایمان  آسان می کنند.

ممکن است والدین یا همسر با نافله خواندن ما مخالفت کنند و راضی نباشند با اخلاق اسلامی با کار بهترکردن و راه های مناسب دیگر می توان آنها را برای انجام کار های خیر و بهتر راضی کرد.

صبر در عبادت

 صبر در عبادت داشته باشیم ؛مثلا نافله بخوانیم ،غذای خوب بپزیم ، بچه داری خوب بکنیم و… انجام همه اینها با هم سخت است ولی اگر صبر داشته باشیم خداوندکمک می کنند -ان شاءالله. اگر بگوییم :”از ما بر نمی آید” ؛وسوسه شده ایم بعد هم می شود نا امیدی.ان شاءالله خداوند سرعت می دهند و مشکلات را از سر راه بر می دارند.

  • ۱۴-دوستیِ خواستنیها(ی گوناگون) از زنان و پسران و اموال فراوان از زر و سیم و اسبهای نشاندار و دامها و کشتزارها برای مردم آراسته شده لیکن این جمله مایه تمتع زندگی دنیا ست و حال آن که فرجام نیکو نزد خداست.
  • زینت چیست؟

 *دنیا و هرچه در آن است زینت و از بین رفتنی است. مطالب را از طریق گوش و چشم می گیریم ولی معنی آنها را  نمی فهمیم.خوب دقت کنید؛دنیای محمود را خدای تعالی آفریده اند. فکر می کنیم زینت یعنی فقط طلا ؛ ولی از اول تا آخر، هر چه در دنیا هست ؛ مزرعه،زن،شوهر،پول،کشت و کار،و هر کار دیگر از جمله قرآن خواندن و دعا و کلاً ا نجام هر کاری – مستحب یا غیر آن – که مانع ا نجام واجبات شود حکم زینت را دارد و می تواندحجاب شود و ما را گول بزند.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا