خانه / مبارزه با نفس / لهو و لعب

لهو و لعب

index

 

 

 

 

 

 

لهو و لعب

«لهو و لعب» از جمله موضوعاتی است که در آیات قرآن مکرر به آن پرداخته شده است و دامنه گسترده‌ای نیز در اخبار و روایات دارد. «لهو ولعب» در بیشتر آیات و روایاتی که به کار رفته‌اند جنبه نکوهش و سرزنش داشته و لذا در فرهنگ اسلام، به دوری و اجتناب از امور«لهو و لعب»‌ توصیه شده است.

معنای لغوی «لهو»

«لهو» درلغت به معنای مشغول کردن، سرگرم شدن، بازی کردن،‌ غفلت ورزیدن و بازداشتن است. چنان که جوهری در صحاح آورده: ‌«الهاه: ‌ای شغله» ‌او را مشغول کرد.

ابن اثیر درکتاب خود در این باره می‌نویسد: ‌«اللهو: اللعب. یقال لهوت بالشیء الهوبه لهوا و تلهیت به، ‌اذا لعبت به و تشاغلت و غفلت به عن غیره» لهو، یعنی بازیچه،‌گفته می‌شود: ‌لهو با چیزی، ‌یعنی بازی‌کردن و به آن مشغول‌شدن و غافل‌شدن از دیگران.

لغویون دیگر ذیل واژه «لهو» آورده‌اند: «…لهو، آنچه که تو را سرگرم کند و به بازی وادارد و از روی هوا و هوس یا سرمستی و خوشی به خود مشغول کند.»

خلیل بن احمد فراهیدی در کتاب العین،‌ اضافه می‌کند:‌ «…لهو، ‌از امور دیگر بازداشتن است.»

صاحب اقرب الموارد، پس از بیان معنی فوق، ‌به نقل از تعریفات آورده: « ..لهو، چیزی است که انسان از آن لذت می‌برد و مدتی او را سرگرم می‌کند و سرانجام پایان می‌پذیرد. و سپس به بیان نظر طرطوسی می‌پردازد که: …لهو عبارت است از «لذت جویی نفس با آنچه مطابق حکمت نیست (التذاذ به چیزی است که عقل آن را رد می‌کند).

در لسان العرب، ملاهی به آلات لهو، یعنی سازهای موسیقی اطلاق شده است. چنان که در متن برخی روایات که به آن ها اشاره خوهد شد، ‌این معنا آشکار است.

برخی از پژوهشگران لغات قرآن مانند راغب گفته‌اند: لهو عبارت است از چیزی که انسان را از مقصود و هدف باز دارد، ‌و گفته می‌شود  از فلان کار به امر بیهوده‌ای مشغول شدم، باز دارد و مشغول کند. وی در ادامه می‌افزاید:‌ «و از هر چیزی که لذت و تمتع می‌برند، به «لهو»‌، ‌تعبیر شده است.»

صاحب التحقیق معتقد است: ‌«لهو، ‌چیزی است که در آن تمایل و لذت جویی وجود دارد، بدون توجه به دستیابی به نتیجه‌ای.»

نتیجه

از آنچه گفته شد، معنای لغوی«لهو» ‌به دست می‌آید که عبارت است از: ‌مشغول‌کردن سرگرم شدن به هر کاری و هر چیزی است که انسان از آن لذت می‌برد و او را از کار مهم و مفید باز می‌دارد که غالباً غفلت‌زاست و سرانجام پایان می‌پذیرد.

(مهدیه خادم، لهو و لعب از دیدگاه قرآن و روایات)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا