مثنوی عشق

index

مثنوی عشق

حضور پیدا کردن در مقابل امام معصوم یا مرقد مطهر او فیضی است که مرحله ای از زیارت با آن تحقق می یابد ، لیکن در هر زیارتی این گونه است که بعد از دیدار ظاهری و تعارف متداول به گفت و گو با مزور . معشوق می نشینند تا دیدر را طولانی تر و لذت وصال را بیشتر کنند.
کلیم حق تعالی درآن وادی مقدس به سوی آتشی رفت تا شعله ای برگیرد، ناگهان صدای محبوب خود را شنید که با وی سخن می گوید.در آن میان از او پرسید :”ای موسی! آن چیست که در دست توست؟ (طه، ۱۷)موسی علیه السلام در جواب گفت:این ،عصای من است که بر آن تکیه می کنم، برای گوسپندانم از درخت برگ می ریزم و منفعت های دیگری نیز برای من دارد؛ (طه ،۱۸)
برخی از مفسران گفته اند: با آن که حضرت موسی علیه السلام می توانست به یک جمله “هِیَ عصای” اکتفا کند، بقیه جملات را برای طولانی تر کردن مناجات و مذاکره با خدا بر زبان آورد.
بهترین عامل برای اطاله گفت و گو ، اظهار عشق و ارادت به معشوق و ذکر کمالات و نیکویی های اوست.امام صادق علیه السلام به یکی از اصحاب خود ، “هشام بن سالم، فرمود: “اگر به کسی علاقه مند هستی وی را دوست می داری، دوستی خود را به او اعلام کن؛ زیرا این اعلام،موجب تثبیت مودت بین شما می شود”..اظهار عشق و ارادت همراه با ثناگویی و ذکر کمالات معشوق، از یک سو تکلیف، بکله تشریف عاشق را روشن می کند و به او می فهماندکه در برابر چنین معشوق و محبوبی چه وظیفه سنگینی دارد و از سوی دیگر معشوق را دلگرم می کند که ارادت عاشق، صوری و ناپایدار نیست. در نتیجه ثناگویی و ذکر اوصاف و کمالات ، حضور و دیدار را پرشورتر، عاشقانه تر، گرمابخش تر و شیرین تر می گرداند و به اوج خود می رساند. متن این ثنانامه ، مثنوی عشق و منشور ارادت است که اصطلاحا زیارت نامه خوانده می شود و عاشق صادق با خواندن آن از یک سو نهایت محبت و علاقه خود را به معشوق اعلام می دارد و از سوی دیگر یکی از نیازهای فطری خود، یعنی ثناخوانی و تمجید از کمالات را برآورده می کند.
(آیت الله جوادی آملی،ادب فِنای مقربان، شرح زیارت جامعه کبیره ص۲۶)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا