خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / مسئولان در پرتو بینش توحیدی، تخصّص و تعهّد حرکت کنند

مسئولان در پرتو بینش توحیدی، تخصّص و تعهّد حرکت کنند

 

 

 

آیت الله جوادی آملی:

قرآن کریم برای همهٴ مسئولان سه مطلب را تبیین کردند: مطلب اول که اساسی‌ترین مطلب است این است که می‌فرماید:کار ممکن است سخت باشد اما ما اگر بر اساس توحید حرکت کنیم ، چون آن مؤثر حقیقی خداست و همه کارها نزد خدا آسان است، بنابراین ما با هر مشکلی روبه‌رو باشیم باید بدانیم که ممکن است برای ما مشکل باشد اما نزد خدا آسان است.

با این بینش توحیدی هر کاری را می‌شود انجام داد. هر کسی واقعاً بخواهد کاری را انجام بدهد بگوید این کار مشکل است، این می‌ماند اما باید بگوید که کار که برای ما نیست فیض از جای دیگر است ما ابزار کاریم اگر ما مقدمات را فراهم بکنیم او انجام می‌دهدآن وقت این کار حل میشود.

اما آن دو اصل دیگر که به ما مربوط است یکی تخصّص و دیگری تعهّد است. قرآن کریم هر دو را مطرح می‌کند هم تخصّص و هم تعهّد را. هر کسی در کار خودش باید متخصّص باشد و پاک،تعهّد و تقوا و پاکی و طهارت این یک قدر مشترک همه مسئولیت‌هاست.

تخصّص‌ها فرق می‌کند کسی در کار نظامی است کسی در کار انتظامی است کسی در کار قانون‌گذاری است، کسی در امور اقتصادی است این تخصّص‌ها فرق می‌کند ولی تعهّد و دیانت قدر مشترک است این دو اصل کاملاً از هم جداست.

این تعهّدِ ما،امامِ تخصّص باید باشد این دو در عرض هم نیستند یکی پیش است یکی دنبال است چرا؟ برای اینکه فرض کنید من مثلاً در فلان رشته تخصّصم این است بیش از این تخصّص ندارم آن تعهّد من می‌گوید بگو من بیش از این ندارم تا این اندازه بلدم؛ اما اگر ـ خدای ناکرده ـ تعهّد نباشد یا تعهّد مأموم باشد آن وقت این تخصّص هر چه بیشتر باشد جنایت بیشتر است.

تعهّد هم معنایش این است که هر کاری که آدم می‌کند باید بگوید «بسم الله الرحمن الرحیم» این یعنی چه؟ آیا یعنی هر کاری می‌کند بگوید «بسم الله الرحمن الرحیم» تا ثواب ببرد؟ معنایش این نیست البته اگر «بسم الله الرحمن الرحیم» بگوید ثواب دارد حرفی در آن نیست اما این یک قرنطینه است. آدم چیزی را بخواهد امضا بکند چیزی را می‌خواهد بگیرد چیزی را می‌خواهد بدهد یک لحظه باید فکر بکند که آیا من می‌توانم بگویم خدایا به نام تو یا نه همین! حرام و مکروه را که آدم نمی‌تواند بگوید خدایا به نام تو،این قرنطینه است هر کاری که می‌کنیم امضا می‌کنیم حرف می‌زنیم جایی می‌رویم عدّه‌ای را می‌پذیریم باید بتوانیم که بگوییم خدایا به نام تو،این معنی تعهّد است.

خلاصه ای از سخنان حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار با فرماندهی انتظامی استان قم

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا