معنای زیارت

ضریح ونور

معنای زیارت

یکی از راه های بزرگداشت مفاخر و صاحبان کمال ، زیارت آنان است که در حقیقت موجب بقا و استمرار حیات علمی ، هنری و معنوی آنان می گردد . افزون بر این که عامل گویند نسل حاضر و نسل های آینده با نسل های گذشته و وسیله ارتباط روحی با آنان و کمالاتشان است.

زیارت از ریشه “زَور”است. اصل این واژه به معنای میل و عدول از چیزی است. دروغ را از آن جهت، زُور گفته اند که مایل و منحرف از راه حق می گردد احمد بن فارس در ادامه می گوید:زائر را از آن جهت زائر می گویند که وقتی به زیارت تو می آید از غیر تو عدول می کند و رو برمی گرداند از این رو برخی گفته اند: زیارتف به معنای قصد و توجه است .فیویم در ادامه می گوید: زیارت ، در عرف آن است که انسان با انگیزه بزرگداشت کسی و اُنس گرفتن با او به وی روی آورد. نیز برخی گفته اند : این که بر ملاقات اولیا و بزرگان ، اطلاق زیارت شده ، از آن جهت است که این کار، انحراف از جریان مادی و عدول از عالم طبیعت و توجه به عالم روحانیت است، درحالی که در محیط طبیعی حضور دارد و جسمانیت خویش راحفظ می کند.

گویا تنها موردی که قرآن کریم این واژه را در این معنا استعمال کرده، “زُرتم” در آیه کریمه الهیکم التکاثر، حتی زرتم المقابر”(تکاثر، آیات ۱-۲) است .مفسران در تفسیر این آیه گفته اند: دو طایفه از قریش ، یعنی “بنی عبد مناف” و “بنی سهم بن عمرو” به مفاخره با یک دیگر پرداختند و هر کدام، بزرگان و افراد قبیله خویش را به رخ دیگری می کشید که در نهایت بنو عبد مناف در این مفاخره برتری یافت.گروه مقبل، یعنی بنی سهم برای جبران شکست خویش گفتند: در جاهلیت بسیاری از افراد طایفه ما بر اثر بغی و ستم نابود شدند[که اگر زنده می بودند، بر شما غلبه می کردیم ] .از این رو به سراغ قبرستان ها رفتند و به شمارش قبرهای قبیله خویش پرداختند. بنابر این قرآن کریم به سراغ کسی یا چیزی رفتن و دیدار کردن با او را زیارت نامیده است.

خصوصیت های زیارت :

  1. بهره مند شدن از فضای معنوی حرم های شریف-که محل تردد فرشتگان، ارواح انبیا و اولیا و محل تردد و تعلق ویژه روح بلند آن مزور است- و دعا کردن در مظانّ استجابت دعا. چنان که بهره مندی ازضای معنوی مسجدالحرام و مسجدالنبی صلی الله علیه و آله و دعا کردن در آن فضا را وهابیان حجاز نیز قبول دارند و به آن عمل می کنند.

  2. گسترش فرهنگ توحیدی و ولایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در بین راه ها و شهرهای مسیر مشاهد مشرفه.

  3. نشانه صداقت زائر در دوستی و علاقه به مزور.

  4. ارتباط ملت ها و ملیت های مختلف و آگاهی از مشکلات، مشقّات و امکانات یک دیگر.

  5. عمل به توصیه کلی قرآن بر سیر در اقطار زمین و تماشای فرجام مجرمان:” قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المجرمین”

  6. وفاداری به مقتدا و تعهد به پیمانی که با او بسته است.

  7. حرم های شریف امامان معصوم علیهم السلام در طول تاریخ مراکز علم، تبلیغ و ترویج دین ، مبدأ قیام ها و نهضت ها ، محل پیمان بستن و هم قسم شدن برای انقلاب های رهایی بخش، جنبش های انتقام آمیز و …بوده است . این برکات، جملگی از ایاب و ذهاب و مراوده زائران ناشی می شود

و…

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: کسی که من یا یکی از فرزندانم را زیارت کند، روز قیامت به زیارت و دیدار او خواهم رفت و ازهراس ها و وحشت های آن نجاتش خواهم داد.

(آیت الله جوادی آملی، ادب فِنای مقرّبان، شرح زیارت جامعه کبیره ، ج۱)

صلی الله علیه و آله و سلم

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا