معنای زیارت

ضریح ونور

معنای زیارت

یکی از راه های بزرگداشت مفاخر و صاحبان کمال ، زیارت آنان است که در حقیقت موجب بقا و استمرار حیات علمی ، هنری و معنوی آنان می گردد . افزون بر این که عامل گویند نسل حاضر و نسل های آینده با نسل های گذشته و وسیله ارتباط روحی با آنان و کمالاتشان است.

زیارت از ریشه “زَور”است. اصل این واژه به معنای میل و عدول از چیزی است. دروغ را از آن جهت، زُور گفته اند که مایل و منحرف از راه حق می گردد احمد بن فارس در ادامه می گوید:زائر را از آن جهت زائر می گویند که وقتی به زیارت تو می آید از غیر تو عدول می کند و رو برمی گرداند از این رو برخی گفته اند: زیارتف به معنای قصد و توجه است .فیویم در ادامه می گوید: زیارت ، در عرف آن است که انسان با انگیزه بزرگداشت کسی و اُنس گرفتن با او به وی روی آورد. نیز برخی گفته اند : این که بر ملاقات اولیا و بزرگان ، اطلاق زیارت شده ، از آن جهت است که این کار، انحراف از جریان مادی و عدول از عالم طبیعت و توجه به عالم روحانیت است، درحالی که در محیط طبیعی حضور دارد و جسمانیت خویش راحفظ می کند.

گویا تنها موردی که قرآن کریم این واژه را در این معنا استعمال کرده، “زُرتم” در آیه کریمه الهیکم التکاثر، حتی زرتم المقابر”(تکاثر، آیات ۱-۲) است .مفسران در تفسیر این آیه گفته اند: دو طایفه از قریش ، یعنی “بنی عبد مناف” و “بنی سهم بن عمرو” به مفاخره با یک دیگر پرداختند و هر کدام، بزرگان و افراد قبیله خویش را به رخ دیگری می کشید که در نهایت بنو عبد مناف در این مفاخره برتری یافت.گروه مقبل، یعنی بنی سهم برای جبران شکست خویش گفتند: در جاهلیت بسیاری از افراد طایفه ما بر اثر بغی و ستم نابود شدند[که اگر زنده می بودند، بر شما غلبه می کردیم ] .از این رو به سراغ قبرستان ها رفتند و به شمارش قبرهای قبیله خویش پرداختند. بنابر این قرآن کریم به سراغ کسی یا چیزی رفتن و دیدار کردن با او را زیارت نامیده است.

خصوصیت های زیارت :

  1. بهره مند شدن از فضای معنوی حرم های شریف-که محل تردد فرشتگان، ارواح انبیا و اولیا و محل تردد و تعلق ویژه روح بلند آن مزور است- و دعا کردن در مظانّ استجابت دعا. چنان که بهره مندی ازضای معنوی مسجدالحرام و مسجدالنبی صلی الله علیه و آله و دعا کردن در آن فضا را وهابیان حجاز نیز قبول دارند و به آن عمل می کنند.

  2. گسترش فرهنگ توحیدی و ولایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در بین راه ها و شهرهای مسیر مشاهد مشرفه.

  3. نشانه صداقت زائر در دوستی و علاقه به مزور.

  4. ارتباط ملت ها و ملیت های مختلف و آگاهی از مشکلات، مشقّات و امکانات یک دیگر.

  5. عمل به توصیه کلی قرآن بر سیر در اقطار زمین و تماشای فرجام مجرمان:” قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المجرمین”

  6. وفاداری به مقتدا و تعهد به پیمانی که با او بسته است.

  7. حرم های شریف امامان معصوم علیهم السلام در طول تاریخ مراکز علم، تبلیغ و ترویج دین ، مبدأ قیام ها و نهضت ها ، محل پیمان بستن و هم قسم شدن برای انقلاب های رهایی بخش، جنبش های انتقام آمیز و …بوده است . این برکات، جملگی از ایاب و ذهاب و مراوده زائران ناشی می شود

و…

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: کسی که من یا یکی از فرزندانم را زیارت کند، روز قیامت به زیارت و دیدار او خواهم رفت و ازهراس ها و وحشت های آن نجاتش خواهم داد.

(آیت الله جوادی آملی، ادب فِنای مقرّبان، شرح زیارت جامعه کبیره ، ج۱)

صلی الله علیه و آله و سلم

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا