“من” شدن

خودخواهی

۹۷-قُل مَن کَانَ عَدُوّا لِجِبرِیلَ فَإنّهُ نَزّلَهُ عَلَی قَلبِکَ بِإذنِ اللهِ مُصَدِّقًا لِّمَا بَینَ یَدَیهِ وَ هُدًی وَ بُشرَی لِلمُؤمِنینَ

ترجمه:بگو ای پیغمبر :که یهود به جبرئیل اظهار دشمنی می کنند و او به فرمان خدا قرآن رابه قلب تو رسانید تا تصدیق سایر کتب آسمانی کند وبرا ی اهل ایمان هدایت وبشارت آورد.

*قرآن کریم یک باره بر قلب مبارک حضرت محمد(صلی الله علیه وآله وسلم)نازل شد ویک بار هم طی بیست وسه سال از طریق حضرت جبرئیل بعدبه تدریج برای امت به مناسبت های مختلف بیان شد. پس اگر به غیب ایمان نداشته باشیم،ایمان درستی نداریم،القاءغیبی کاری به داشتن یانداشتن سواد ندارد.به مادرحضرت موسی (علیه السلام)وحی شد که کودکت رابه رودخانه بینداز ،به حضرت مریم(علیها السلام)به نوعی دیگر ،حتی به زنبور عسل نیز وحی شده.

اگر دنبال علمی رفتیم بدون عمل کردن یعنی داریم برای گرفتن مدرک ورسیدن به مقامی در اجتماع کوشش می کنیم یامثلابرای معلم دبیرستان ارزش بیشتری قائل می شویم تا معلم دبستان درحالی که هر دومعلم اند و این نفس است که ما را به این کار وا می دارد ،اینطوراعمال ما را به یقین نمی رسانند.

سعی شود بندگان مخلصی در راه انجام اوامر الهی باشیم تا به فضل خداوند شاید ذره ایی یقین به آخرت در همین دنیا برای مان حاصل شود ان شاءالله.

۹۸-مَن کَانَ عَدُوّاً لِّلّهِ وَ مَلَآئِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبرِیلَ وَ مِیکالَ فَإنّ اللهَ عَدُوٌّ لِّلکافِرینَ

ترجمه:هرکس با خدا و فرشتگان و رسولان و جبرئیل و میکائیل دشمن است(محققا کافر است)وخدا هم دشمن کافران خواهد بود.

۹۹-وَلَقَد أنزَلنَا إلَیکَ ءایاتِ بَیِّنَاتٍ وَ مَا یَکفُرُبِهَآإلّا الفَسِقُونَ

ترجمه:و مابرای ثبوت پیغمبری تو آیات و دلایل روشن فرستادیم و به جز کافران و اهل عناد کسی انکار آن نخواهد کرد.

۱۰۰-أوَ کُلّمَا عَاهَدوا عَهداً نّبَذَهُ فَرِیقٌ مِنهُم بَل أکثَرُهُم لایُؤمِنونَ

ترجمه:چرا هر عهد و پیمان که بستند گروهی می شکنند(نه اینان)بلکه اکثر آنها اصلا ایمان نخواهندآورد.

*کسی عهد الست را می شکند که ایمان زبانی دارد،اگر قرآن می خوانیم ببینیم چه می گوید _گاهی هنگام قرآن خواندن آنقدر در تجوید سوره دقت می کنیم که خود آیه ومفهومش را ازیاد می بریم_پس وقتی که معرفت نفس پیدا نکردیم عهد راهم می شکنیم و “من” می شویم.یک کار خیری را خودمان که انجام نمی دهیم هیچ بقیه را هم نمی گذاریم انجام بدهندواذیت می کنیم. نیت های ما نمی  گذارد راه صحیح را ادامه بدهیم .سعی کنیم صحیح ترین عمل ،وهرعملی را با تدبر انجام دهیم.

ان شاءالله نیت خالص جهت انجام اوامر الهی ،برای ایمان قلبی به ما کمک می کند.

۱۰۱-وَ لَمّاجَآءَهُم رَسُولٌ مِّن عِندِ اللهِ مُصَدِّقٌ لِّمَا مَعَهُم فَرِیقٌ مِّنَ الّذِینَ أوتُوا الکِتَابَ کِتَابَ اللهِ وَ رَآءَ ظُهُورِهِم کَأنّهُم لَا یَعلَمُونَ

ترجمه:وچون پیغمبری از جانب خدا بر آنان فرستاده شد که براستی کتب آسمانی آنهاگواهی می داد گروهی کتاب خدا را پشت سر انداختند(وبه حکم کتاب که امر به ایمان آوردن به قرآن می کرد رفتار نکردند )گوئی از آن کتاب هیچ نمی دانند.

*اسلام،کامل کننده ادیان قبل است نه این که آنها  نقصی داشتند،ادیان قبل را تأیید می کند،ولی کسانی که پرده بر دلشان افتاده،نمی پذیرند.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا