نیکوکار باشیم

۱۳۵-و آنان که چون کار زشتی کنند ،یا برخود ستم روا دارند خدا بیاد می آورند و برای گناهانشان آمرزش می خواهند وچه کسی جز خدا گناهکاران را می آمرزد ؟و بر آنچه مرتکب شده اند با آنکه می دانند( که گناه است) پا فشاری نمی کنند.(سوره مبارکه آل عمران)

در انجام کار زشت اصرار نمی کنند

 نفس  لوامه  سرزنش می کند ولی وقتی بی تفاوت شدیم یواش یواش اصرار به گناه می کنیم  .

خود مان را به چند می فروشیم ؟ خودمان را به هیچی می فروشیم . هرکس به چیزی ؛گاهی به ماشین گاهی به شوهر، به خانه به بچه… به خود ظلم می کنیم که دایم خودمان را به هیچی می فروشیم . به خودمان کمک کنیم چند قدم بیاییم جلو،معصوم نیستیم بشتابیم به سوی مغفرت و استغفار .

صد و چند صفت برای مؤمن است ۱ خداوند برای مؤمن نیکوکار علامتهایی دادند .چند مثال می زنیم.

بخشش مال

 از مال بخشیدن و به فقرا دادن حتی وقتی تنگدستیم ولی تا مورد بخشش پیش می آید –با اینکه داریم-کاسه ندارم  می گیریم دست .یکی از بزرگان می گفتند :” اگر یک تومان داری، دو ریالش را ببخش” .

فروبردن خشم

نیکان خشم و غضب خود را کنترل می کنند .آیا ما اینجور هستیم ؟ تا به ما توهین نشود ازکجا می توانیم بفهمیم که می توانیم عصبانیت خودمان را کنترل کنیم یا نه؟باید بتوانیم خشم خودرا کنترل کنیم وکظم غیظ داشته باشیم.

دفاع از حق نه تلافی ظلم

اگر ظلمی شد تلافی نکنیم نگذاریم مظلوم واقع شویم از حقمان دفاع کنیم.معصومین علیهم السلام الگو هستند. امشب محاسبه کنیم چقدر از اشتباهات مردم می گذریم؟ یا اینکه چقدر کینه به دل می گیریم ؟کینه باعث می شود که نتوانیم ببخشیم و تا تلافی نکنیم آرام نگیریم. ما ادعای بی گناهی می کنیم ببخشیم تا خدا ما را ببخشند  لذت بخشش را فقط خود شخص می داند و خدای خودش.نیکوکاری یعنی اینها .

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا