خانه / نسیم رحمت / حجاب / وظایف مهم زنان حفظ عفت ۲

وظایف مهم زنان حفظ عفت ۲

1_hijab_20poster_2069_20big

وظایف مهم زنان حفظ عفت ۲

وظایف مهم زنان
۲-حفظ عفت از طریق رعایت حجاب

(ادامه قبل)

کیست که از چشم چرانی و خیره شدن بیگانگان نسبت به خود(زن باشد یا مرد) و خانواده اش ناراحت نشود؟‌ آسایش هر زن و مردِ عفیف به این است که از کنار یگدیگر به آزادی عبور کنند،‌ لذا خداوند دستور ” …یغضوا من ابصارهم…یغضن من ابصارهن…” (نور،۳۱)را صادر فرمود .

امام صادق علیه السلام فرمود:‌

نگاه کردن ،‌تیری است زهر آلود از ناحیه شیطان ،چه بسیارند نگاههایی که بعدها حسرتها و تأسفها ی طولانی به دنبال خود آورده است.

در حدیث دیگر آمده است :‌زنای چشم، نگاه کردن به نامحرم است .(وسائل السیعه )

روزی رسول خدا از مردم پرسیدند: ‌برای زن چه چیز بسیار ارزشمند است ؟ کسی نتوانست پاسخ بگوید.حسن بن علی علیهما السلام کودک بود و در مجلس حاضر، ‌قصه را برای مادرش حضرت زهرا سلام الله علیها نقل کرد، ‌حضرت زهرا فرمود: ‌بهتر از همه چیز برای زن این است که مرد بیگانه ای را نبیند و مرد بیگانه ای هم او را نبیند.

امیرالمؤمنین علی علیه السلام به فرزندش امام مجتبی چنین توصیه می فرماید:‌تا می توانی کاری کن که همسر تو با مردان بیگانه معاشرت نداشته باشد. هیچ چیز بهتر از خانه زن را حفظ نمی کند‌ و همان گونه که بیرون رفتن زن از خانه و معاشرت با مردان بیگانه در خارج،‌مضر و خطرناک است ،‌آوردن تو مردان بیگانه را در منزل و معاشرت زنان با آنان نیز مضر و خطرناک است. اگر بتوانی کاری کنی که جز تو مرد دیگری را نشناسند،‌چنین کن”.

همه می دانند که سر و گردن و سینه های زن ،‌ محرک و شهوت انگیز است ، پس یک زن عفیف و با ایمان،هرگز راضی نمی شود بی جهت عامل تحریک قوای حیوانی مردم گردد و هیجانی در غرایز مردم به وجود آورد و این همان است که خداوند می فرماید:‌”باید روسریهای خود را در یقه های خود بزنند “(نور،۳۱)

و اصولا اینکه پوشش را برای زن تأکید فرموده اند از آن جهت است که زن اهل جلوه گری و خودنمایی است و به همین لحاظ می فرماید:‌”‌پاهای خود را آن چنان به زمین نزنید که زینتهای مخفی شما معلوم گردد”.

از این دستور می توان فهمید که هر آنچه موجب جلب توجه مردان می گردد مانند استعمال عطرهای تند و همچنین آرایشهای تند و جلب نظر کننده ممنوع است . به طور کلی، زن در معاشرت نباید کاری بکند که موجب تحریک و تهییج و جلب توجه مردان نامحرم گردد و به همین خاطر است که قرآن کریم فرموده:‌

با نامحرمان به نرمی صحبت نکنید که مبادا آنکه دلش بیمار (هوا و هوس )‌است به طمع افتد(احزاب، ۳۲)

و مورد اذیت هوسبازان بی خرد قرار نگیرند،فرمود:‌

جای بسی افتخار است که خدای منّان با کلام محبت آمیز خویش کلامی که می فرماید:‌بگو اگر انسانها و پریان (جن و انس) ‌اتفاق کنند که همانند این قرآن را بیاورند ، همانند آن را نخواهند آورد؛ هر چند یک دیگر را در ( این کار)‌کمک کنند”.

خداوند از راه لطف ،‌ برای زنان اوامری صادر می نماید تا هم اذیت نشوند و هم محترم و معروف باشند ،‌ این دستورها را باید به جان و دل خرید و اسباب حیات ابدی قرار داد و سر اطاعت به آستانه خالقش سایید که ای پناه بی پناهان ما مطیع فرمانیم ، ‌ما را ببخش و ما را آنی به خود وامگذار.مادستور تو را به جان می پذیریم .تو ما را به آنچه رضای خویش است راهنمایی فرما .

دل را اثر روی تو گل پوش کند                       جان را سخن خوب تو مدهوش کند.

 

(ادامه دارد)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا