خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / چرا مسلمانیم؟(اصول دین -توحید)

چرا مسلمانیم؟(اصول دین -توحید)

چرا مسلمانیم؟(اصول دین )

توحید

 درک معنوی توحید :

انواع توحید را بشناسیم و عبد واقعی پروردگار باشیم .

برای شناخت توحید عقل به معنای کلی کافی نیست عقل سلیم و سپس عشق لازم است . انسان نمی تواند به کنه توحید ذات دست پیدا کندو نباید در اموری که مربوط به ذات است فکر کنیم .

از حضرت امام صادق ( علیه السلام ) ‍‍‍‍‍پرسیدند :

« هرکس در خدا بیندیشد چگونه است ؟فرمودند: هلاک گردد »

اگر به آن چه از اسلام شنیده ایم (علم ظاهری )عمل کنیم خداوند با فضل خود ( شاید ذره ای ) درک توحید را عطا کنند (علم باطنی) .

توحید افعال : یعنی هرفعلی را از خدا بدانیم و تمام کارهایمان برای خدا باشد ، لاحولَ ولاقوّه الّا بِالله .

توحید صفات : تمام صفات خوب را از خداوند بدانیم و از خدا بخواهیم تمام صفات الهی در ما جایگزین شود که آن هم شاید ذره ای موفق شویم آن وقت عبد می شویم ،لا اِلهَ الّاالله .

توحید عبادت : یعنی تمام وجودمان تسلیم و عبد خداوند می شود ، این عبادت خالصانه می شود .

نسبت به ربّمان تواضع داشته باشیم و همه اعمالی که باعث خشنودی خدای تعالی باشد انجام دهیم و هرچه شنیدیم که طبق حکم خداوند است ، به آن عمل کنیم .

صفت رحمانیت خداوند همه اشخاص و موجودات را در برگرفته است ، باید شامل صفت رحیمیت شویم .

صفات رحمانی خداوند به تمام موجودات می رسد و صفت رحیمیت به عبد مؤمن .

 اگر توحید حقیقی بوجود آمد همه اعمالمان خواه ناخواه درست خواهد شد و تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت .

اگر جلو یک آینه بایستیم عکس روبروی آینه را صورت مرآتیه گویند کل عالم ،تجلی خداوند یکتاست و بس . مثال دیگر مانند آفتاب و خورشید . آفتاب حتی یک لحظه بدون خورشید نمی تواند موجود باشد . پس چون خورشید است آفتاب هم هست _که مرتبه نازله وجود خورشید است . کل عالم همین گونه ا ست . با خدا می شنویم ، با خدا می بینیم و … بهترین راه برای رسیدن به قرب حق تعالی درک فقر خودمان است در مقابل علی اعلی ، و اینکه بفهمیم هرچه داریم از اوست . « مُوتُوا قَبْلَ اَنْ تَمُوتُوا » بمیرید قبل از آنکه میرانده شوید .

رسد آدمی به جائی که به جز خدا نبیند و لا اله الا الله تبدیل شود به لااله الا هو ، که هر کجا تماشا کنیم او را ببینیم و بس . کل عالم خیال است و آن چه می ماند ذات بی همتا و اصیل باری تعالی است .

دور است سر آب در این بادیه هشدار                     تا غول بیابان نفریبد به سرایت

قرآن کریم دنیا را سراب می داند یعنی وجود خیالی . آنان که کافرند اعمالشان مانند سراب است . ایمان ندارد ، بیمارستان می سازد اما ایمان ندارد. پول هنگفتی به مستحق داده ولی ایمان ندارد . بعد از مردن می بیند هیچ کاری نکرده است . این همان مفهوم سراب است

 برای اطاعت از اوامر خداوند از چه کسی می ترسیم ؟  فقط باید از خدا ترسید و بس .

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا