خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / چرا مسلمانیم؟(اصول دین -توحید)

چرا مسلمانیم؟(اصول دین -توحید)

چرا مسلمانیم؟(اصول دین )

توحید

 درک معنوی توحید :

انواع توحید را بشناسیم و عبد واقعی پروردگار باشیم .

برای شناخت توحید عقل به معنای کلی کافی نیست عقل سلیم و سپس عشق لازم است . انسان نمی تواند به کنه توحید ذات دست پیدا کندو نباید در اموری که مربوط به ذات است فکر کنیم .

از حضرت امام صادق ( علیه السلام ) ‍‍‍‍‍پرسیدند :

« هرکس در خدا بیندیشد چگونه است ؟فرمودند: هلاک گردد »

اگر به آن چه از اسلام شنیده ایم (علم ظاهری )عمل کنیم خداوند با فضل خود ( شاید ذره ای ) درک توحید را عطا کنند (علم باطنی) .

توحید افعال : یعنی هرفعلی را از خدا بدانیم و تمام کارهایمان برای خدا باشد ، لاحولَ ولاقوّه الّا بِالله .

توحید صفات : تمام صفات خوب را از خداوند بدانیم و از خدا بخواهیم تمام صفات الهی در ما جایگزین شود که آن هم شاید ذره ای موفق شویم آن وقت عبد می شویم ،لا اِلهَ الّاالله .

توحید عبادت : یعنی تمام وجودمان تسلیم و عبد خداوند می شود ، این عبادت خالصانه می شود .

نسبت به ربّمان تواضع داشته باشیم و همه اعمالی که باعث خشنودی خدای تعالی باشد انجام دهیم و هرچه شنیدیم که طبق حکم خداوند است ، به آن عمل کنیم .

صفت رحمانیت خداوند همه اشخاص و موجودات را در برگرفته است ، باید شامل صفت رحیمیت شویم .

صفات رحمانی خداوند به تمام موجودات می رسد و صفت رحیمیت به عبد مؤمن .

 اگر توحید حقیقی بوجود آمد همه اعمالمان خواه ناخواه درست خواهد شد و تحت تأثیر آن قرار خواهد گرفت .

اگر جلو یک آینه بایستیم عکس روبروی آینه را صورت مرآتیه گویند کل عالم ،تجلی خداوند یکتاست و بس . مثال دیگر مانند آفتاب و خورشید . آفتاب حتی یک لحظه بدون خورشید نمی تواند موجود باشد . پس چون خورشید است آفتاب هم هست _که مرتبه نازله وجود خورشید است . کل عالم همین گونه ا ست . با خدا می شنویم ، با خدا می بینیم و … بهترین راه برای رسیدن به قرب حق تعالی درک فقر خودمان است در مقابل علی اعلی ، و اینکه بفهمیم هرچه داریم از اوست . « مُوتُوا قَبْلَ اَنْ تَمُوتُوا » بمیرید قبل از آنکه میرانده شوید .

رسد آدمی به جائی که به جز خدا نبیند و لا اله الا الله تبدیل شود به لااله الا هو ، که هر کجا تماشا کنیم او را ببینیم و بس . کل عالم خیال است و آن چه می ماند ذات بی همتا و اصیل باری تعالی است .

دور است سر آب در این بادیه هشدار                     تا غول بیابان نفریبد به سرایت

قرآن کریم دنیا را سراب می داند یعنی وجود خیالی . آنان که کافرند اعمالشان مانند سراب است . ایمان ندارد ، بیمارستان می سازد اما ایمان ندارد. پول هنگفتی به مستحق داده ولی ایمان ندارد . بعد از مردن می بیند هیچ کاری نکرده است . این همان مفهوم سراب است

 برای اطاعت از اوامر خداوند از چه کسی می ترسیم ؟  فقط باید از خدا ترسید و بس .

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا